Inmultire luleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

tinna

Member
Am cumparat de la cineva cu radacina si nu sau prins . :( Si nu am mai gasit la cineva sa mi dea . :(
 

geodezia

Well-Known Member
ce tecoma nu s-a prins ? doamne cum sa nu se prinda eu o prind din lastari fara radacina o infig in pamint si pina primavara viitoar e ditamai planta .. daca vrei negociem .. ca am prinsa cu radacina numai sa o mut intr-un vas mai mic ca acum o am pe cea noua in vasele mari de flori ca am si ditamai planta de 4 m in gradina
 

elianna

Well-Known Member
tinna a spus:
Am cumparat de la cineva cu radacina si nu sau prins . :( Si nu am mai gasit la cineva sa mi dea . :(
Daca vrei, portocaliu, am eu cu radacina, la ghiveci. Cred ca am si rosu prin gradina si as cam vrea sa scap de el.
 

oanaiulia

Member
Mi am tăiat si eu azi câțiva lăstari de la soacra mea, si i am pus in apa la înrădăcinat. Am tăiat si din mijloc, acolo unde aveau rădăcinile alea mici formate..
Întrebarea mea este : daca pot creste unul si in ghiveci? Au rădăcinile mari?
Pe o strada alăturată, am vazut unul sub forma de copac... Splendid... Asa as vrea sa l cresc si eu, eventual sa pun vre o 3 împreuna si sa le împletesc tulpinile? Sau le trebuie par de susținere oricum?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Poti incerca sa o cresti si in ghiveci. Si sa ii impletesti tulpinile. La inceput vor avea nevoie de sustinere, dar in timp, tijele se vor lemnifica. Trebuie sa ai in vedere ca este o planta cu crestere rapida, si va trebui sa ii corectezi des forma, pentru a o putea mentine in ghiveci. Eventual, ii poti adauga niste cyocel.
 

Roxana Peled

Active Member
Mama a avut in ghiveci pe balcon si s-a chinuit saraca plantuta vreo 3 ani pana a ajuns la frate-meu in gradina. Dupa ce a ajuns in gradina in urmatorii 3 ani a umplut casa :)
In general vorbind eu sunt de parere ca orice poate fi crescut in ghiveci atata timp cat ghiveciul este destul de mare (pentru Campsis un minim de 100 litri - stiu ca suna mare dar in realitate nu e deloc, e chiar destul de mititel in verile aride) si atata timp cat nu incerci sa-l tii in casa iarna sau alta ciudatenie dintr-asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa nu ma injure nimeni (mai mult decat o fac de obicei :devil:) dar este cea mai nenorocita planta care poate exista intr-o gradina de dimensiuni nu foarte generoase.:envy:
Eu o voi kileri curand cu motorina ca a iesit prin toata gradina si mai are de gand sa apara prin zone unde nu are ce cauta .
 

oanaiulia

Member
Se poate sa fie de mai multe tipuri? Soacra mea o are la marginea drumului... Si am tot căutat pui pe lângă ea da nu am găsit niciunul! :shake: In afara de o tulpina solida ca a unui copac, nu am găsit nimic pe lângă ea... Deși mi as fi dorit, ca era mai ușor cu Înmulțirea ...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai puii apar la un metru-2 sau 3 distanta ca sunt ei mai shmecheri :envy:.Sunt de mai multe culori dar e doar un singur fel.
Daca o are la marginea drumului cauta la vecini ;-) nu pe langa ea.
 

oanaiulia

Member
Oare de ce din vre o 20 de lăstari, puși toți in același borcan, tăiati toți sub un nod cu radacinutele alea mici, cu care se prind, doar unul a făcut rădăcini ? I am pus Acu 2 saptamani.... Si restul lastarilor arată bine... Frunzele lăsate in vârf nu s au ofilit... Insa nici urma de rădăcini.... Sa mai am răbdare oare ?...
 

geodezia

Well-Known Member
m-a pus gaia sa o inmultesc intr-un vas cu flori pe linga faptul ca e otravitoare acum rasare mereu in vasul respectiv chit ca in fiecare an cind apare o jumol tot mai ramine cite o bucata si anu viitor apare iar ..barem in gradina nu vrea neam sa dispara e tare supravietuitoare ..am luat un lastar si l-am pus la poarta dupa 2 ani a inflorit parca sa imi faca in ciuda ca e si ea frumoasa si s-a lungit ..na eu mi-am dorit-o dar sa stiti ca se face copac frumos daca o dirijati eu las sa i se ingroase radacina si o fac copacel e tare frumoasa cind e bogata si inflorita
na ca am descoperit ca pandorea aia roz e de fapt o luleaua turcului
mama si cit mi-am dorit-o si pe asta
nu stiu daca o rezista iarna afara ca am luat-o in primavara si deja are 3 m lungime si are si un vas mic mic
na voi care va pricepeti ca sa infloreasca trebuie sa ciup virfu sa dea lasatari noi ? ca a mea creste bat 3 m nu lsatareste in stinga in dreapta si nici flori nu face
 

gomez99

Well-Known Member
eu a trebuit sa o scot desi ne place f tare, dar arunca lastari la 6-7 metri in gradina. si acu, la 2 ani dupa ce am scos tufa, mai apara prin gradina lastari
se tunde virful si ramifica repede.
 
Sus