Inmultire luleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

daisy, eu l-as muta in primavara cand se dezgheata pamantul si nu e intrat inca in vegetatie - prin martie, depinzand de vreme. Campsisul e o planta rezistenta dar nu stii niciodata. De ce sa risti, ca doar n-o fi foc pana la primavara ...
Cand afectezi radacina unei plante capacitatea acesteia de a mentine partea aeriana sanatoasa (mai ales in timpul verii cand frunzele transpira mult) se diminueaza simtitor. Daca vrei neaparat sa-l muti acum ar fi bine sa il tunzi destul de drastic in acelasi timp ca sa refaci cat de cat echilibrul dintre frunzet si radacina si sa-l uzi zilnic in urmatoarele 2 saptamani, ceea ce mie mi se pare destul de incomod. Pe de alta parte s-ar putea ca nici trandafirii sa nu se bucure de un gauroi mare practicat la radacina lor pe timp de vara caniculara :)
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

destetptuulet a spus:
Bună ziua,
m-ar interesa
şi pe mine
Dacă mi-aţi spune unde se găseşte,vă rog!O caute de ceva vreme.
Se obtine cu foarte mare usurinta din butasi si creste foarte repede. Am descris putin mai sus in topic secretul inradacinarii butasilor de campsis :D
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Multumesc Roxana,asa voi face!! :hug:
Sa inteleg ca tre sa ma inarmez bine sa scot radacinile :aoleu: ...nu am stiut ca se poate dezvolta asa de mult in pamant,saracii trandafiri. :rusine:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Vai daisy, nici nu vreau sa ma gandesc la asta! Am si eu unul care s-a infipt in gardul de lemn cu vecinul iar la primavara va trebui sa-l mut :cry:
Asta cand se infige ...SE INFIGE!!! ca are radacini si pe tulpina si se tine tare bine cu ele :)
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Doamne, daca scot cu tot cu trandafir? :x ca este pus chiar in sufletul lui,nestiind ca se face asa de urias. :cry:Il pun pe al meu ,categoric,sa il scoata ca are mai multa forta si poate umbla cu mai multa atentie. :oops:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Daisy, daca il scoti cu tot cu trandafir in primavara, le separi, plantezi trandafirul la loc si n-ar trebui sa fie probleme ...ca si trandafirii tot primavara se planteaza :rofl:
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Ai dreptate Roxana :oops: dar eu de mila trandafirului nu m-am mai gandit la asta cand am scris. :p
 

anasstasia

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Daca scoti trandafirul, teoretic in acelasi loc nu ar mai trebui sa plantezi nimic cca un an.
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Interesant ceea ce spui,anasstasia,nu am stiut ca timp de un an nu mai pot planta nimic im acel loc. :? :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

anasstasia a spus:
Daca scoti trandafirul, teoretic in acelasi loc nu ar mai trebui sa plantezi nimic cca un an.

Daca scoti trandafirul, ii desparti radacinile de cele ale campsisului si il reasezi in acelasi loc in care a stat inainte pot aparea probleme? Care ar fi explicatia? ca doar n-ai plantat alta planta, e cea care a fost acolo de la bun inceput :?

Oricum, vorbim de o manevra facuta primavara devreme.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

aha ... am citit...
dar ei vorbesc de inlocuirea unei plante batrane cu una tanara de acelasi tip...
nu cred ca s-a gandit nimeni ca cineva ar vrea sa scoata o planta din pamant s-o inlocuiasca ... cu ea insasi :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

cred ca se comporta ca un copac zic ca cel mai bine in tomana sa aiba timp de facut radacini peste iarna sa plece viguros in primavara .. asa primavara pina il muti pina prinde viteza s-a dus anu.. eu l-am mutat in primavara ca nu am prins de veste cum isi face de cap cu parul meu si nu prea i-a placut cam galbejit anemic ..vad eu ca nu i-a placut .. a mai ramas acolo o radacina in pamint si iar a dat lastar .. cred ca nu mai scap de el de acolo in veci ...
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Se poate ca mutarile din toamna sa fie o idee buna, eu am insa o retinere apropo de ele.
Mi s-a intamplat de cateva ori sa plantez cate ceva in toamna cand era deja racoare bine. Toamna s-a lungit, au venit zile "neobisnuit" de calde (neobisnuit e un fel de-a spune ca in ultimii ani iernile sunt neobisnuit fie de calde fie de reci si verile la fel - cum or mai fi alea obisnuite eu nu-mi mai amintesc), plantele au inmugurit si apoi ...a venit IARNA...Evident :| !
Consecintele nu are rost sa le descriu, ca sunt de la sine intelese :(
Prin urmare cam evit orice fel de tranzactii de toamna. In principiu, tot ce poti faca toamna poti face si primavara devreme iar daca muti sau plantezi toamna o planta aflata deja in repaus vegetativ aia nu mai dezvolta nici o radacina peste iarna ca de aceea se cheama "repaus" :) ... ca STA ... si foliar si radicular.
 

ghia_don

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

E adevarat ca nu mai scapi de campsis si chiar daca te chinui sa-l scoti cu toata radacina, tot vor ramine resturi din care vor da lastari an de an :cry: ..
Eu am scos de vreo opt ani un campsis si nici acum n-am scapat de el :eek:f: ...toata vara scot lastari care ies pe unde nici nu te astepti...Acum vreo doi ani am udat toate frunzele unui lastarel aparut intre temelia casei si trotuar cu Roundup concentrat si am crezut ca am scapat de el, pentru ca anul trecut n-a mai iesit acolo..Ei bine, anul asta a iesit din nou :eek:f: ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Roxana Peled a spus:
Se poate ca mutarile din toamna sa fie o idee buna, eu am insa o retinere apropo de ele.
Mi s-a intamplat de cateva ori sa plantez cate ceva in toamna cand era deja racoare bine. Toamna s-a lungit, au venit zile "neobisnuit" de calde (neobisnuit e un fel de-a spune ca in ultimii ani iernile sunt neobisnuit fie de calde fie de reci si verile la fel - cum or mai fi alea obisnuite eu nu-mi mai amintesc), plantele au inmugurit si apoi ...a venit IARNA...Evident :| !
Consecintele nu are rost sa le descriu, ca sunt de la sine intelese :(
Prin urmare cam evit orice fel de tranzactii de toamna. In principiu, tot ce poti faca toamna poti face si primavara devreme iar daca muti sau plantezi toamna o planta aflata deja in repaus vegetativ aia nu mai dezvolta nici o radacina peste iarna ca de aceea se cheama "repaus" :) ... ca STA ... si foliar si radicular.

Sunt de aceeasi parere cand vine vorba de mutat. Mai ales cu clima capricioasa cu care ne confruntam in ultimii ani

Si de aceeasi parere si legat de problema dezvoltarii de radacini in timpul sezonului de repaus...toata lumea spune ca e bine sa plantezi toamna ca peste iarna planta lucreaza la radacini...lucreaza pe naiba, aia doarme somn greu :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Unde mai pui ca saraca planta trebuie sa treaca si cu radacinile ranite prin iarna, radacini care cu siguranta vor fi mai sensibile in conditiile astea si la inghet si la putrezire in caz de stagnare a apei.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

:rofl: :rofl: asa ce mi-l dorem si eu agatat de gard ... lasa ca il scot acu iar si pe ala ca tot linga par a iesit .. da vad ca e cuminte nu s-a mai catarat pe par da tot nu il las in pace .. il scot si il mut iar la poarta ..pe aici pe la noi multa lume il are agatat pe gard asa ca un gard viu si se lungeste si acopera tot gardul precum clemtitele .. am sa il mut tot la poarta pe asta nou ..am vazut si eu ca daca lasi in pamint fie si o radacina din aia lunga rasare ca urzica ... am sa mut saptamina care vine sa apuce sa lucreze radacinile poate asta nu o sa mai fie lesinat ..
 
Sus