Inmultire luleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

alfa

Active Member
Eu stiu ca prin lastari si prin radacina.
O matusa vreo sa scape de campsisul din curte. Am rugat-o sa mai astepte, sa-mi scot si eu de la ea cativa lastari cu radacina, caci lastarii furati de pe drumuri nu-au tinut cu mine. :rofl: :( Daca vrei, incerc sa scot si pt tine.... trebuie sa trec oricum pe la ea sa-i iau zilele astea, ca vreau sa mi-i duc la munte sapt viitoare. Am putea sa ne intalnim...
 

enya

Member
aha,deci exista mai multe posibilitatzi...acum ramine doar sa cumpar semintze sau lastari...dar oare are cineva?///multzumesc mult de tot.
 

alfa

Active Member
Saptamana viitoare de luni pana duminica oricand... dar inca nu pic de rapdare.... inca nu am facut rost de ei. Anunt deindata ce-i am! :D
 

victoria

Active Member
cum se inmulteste campsisul din butasi.Ce fac cu ei?Ii pun in apa?Sau in pamant?Si cum?
va rog,e urgent,ARDE :D
 

gty

Member
he he he
pai butasi ai pui in apa
si mai poti alege si varianta " in perlit"
eu am reusit pe ambele
butasii sa fie un pic lemnificati , prinde mai bine
spor si bafta
 

victoria

Active Member
pai am cativa,asa ca incerc in apa si in pamant cu pet in cap.Poate am noroc si se prind toti si dupa aia il pun pe sotiorul meu sa imi infiga stalpi in pamant pentru ei in toata curtea,hahaha
Imi place mai mult cum arata infasurata pe stalp decat atarnata pe gard.
 

happy

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
se paote si cu lastari pusi in pamant si cu pet in cap. la mine a mers.
Incerc sa pun si eu saptamana asta,imi trimite cineva butasi de campsis galben.Oare este prea tarziu? :?
 

victoria

Active Member
daca le pui pet in cap cred ca merge.Ai mei au decedat cu totii.Noroc ca am primit cu radacina.Acum astept primavara sa vad dca s-a prins.
 

angela draganoiu

Active Member
happy a spus:
angela draganoiu a spus:
se paote si cu lastari pusi in pamant si cu pet in cap. la mine a mers.
Incerc sa pun si eu saptamana asta,imi trimite cineva butasi de campsis galben.Oare este prea tarziu? :?
Happy acum am vazut. nu stiu daca mai merge acum. dar daca ai lastarii pune-i cu pet in cap in casa si la primavara ii duci afara in curte.
 

happy

Well-Known Member
Cred ca pun si afara si in uscator,intai sa vad butasii si vad eu cum fac.Multumesc pt. sfaturi! :D
 
Sus