Inmultire luleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

kerkyra

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Am facut rost de cativa lastari de campsis portocaliu si parca am citit pe undeva ca fac radacini in apa. Par totusi cam ofilite frunzele. Lastarii sunt tineri. Credeti ca am sanse sa faca radacini asa sau ar fi mai bine altfel? Inteleg ca merg si in pamant cu pet. Sa incerc in pastile de turba?
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

aoleo vezi ca nu il mai scoti din curte ..am pus si eu pe urma am mutat ca se infasurase pe par si ii sugea seva ..am scos sa mut la poarta si a ramas cred un rest de radacina .a dat iar .. brr ..am scos iar radacina mai virtos asa am sapat la vreo juma de m in pamint si am dat si la cumnata ..dupa care iar a rasarit ..uff imi place si mie ca de asta am luat da are un stil de a se inmulti de ma scoate din rabdari
 

happy

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

kerkyra a spus:
Am facut rost de cativa lastari de campsis portocaliu si parca am citit pe undeva ca fac radacini in apa. Par totusi cam ofilite frunzele. Lastarii sunt tineri. Credeti ca am sanse sa faca radacini asa sau ar fi mai bine altfel? Inteleg ca merg si in pamant cu pet. Sa incerc in pastile de turba?
Ai grija unde il plantezi(daca se prinde din lastari :? ) Are dreptate Geodezia nu mai scapi de ea,unde o pui acolo o lasi! ;-)
 

anasstasia

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Imi spuneti si mie dupa cit timp infloreste? Pe al meu il am de anul trecut si are 3 m, insa nici urma de floare. Cred ca are 3 ani...
 

happy

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

anasstasia a spus:
Imi spuneti si mie dupa cit timp infloreste? Pe al meu il am de anul trecut si are 3 m, insa nici urma de floare. Cred ca are 3 ani...
Exact ca si la glicine,campsisul trebuie tuns in fiecare primavara pentru o inflorire abundenta! Cam de la anul va incepe sa infloreasca! ;-)
 

anasstasia

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Serios? Trebuie tuns?
Poate iau aparatul sa va arat un campsis monstruos care a ajuns pina la nivelul etajului 3 al unui bloc. Nu cred ca a fost tuns, insa infloreste abundent si arata spectaculos. Mie imi place mult. Sper sa nu regret ca l-am plantat. :mrgreen:
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Fii fara grija ca nu regreti ,,eu l-am tot mutat si saracu nu apuca sa creasca ca il mut in alta parte da are matusa unul tuns in fiecare tomana care creste ca un monstru ..si infloreste in fiecare vara si cu niste trompete frumoase ( de aici am vrut si eu sa il am) dar ea la dirijat ca copac adica l-a ciumpavit ( asta e cuvintul )la inaltimea de 2 m si de acolo la tuns mereu ..a crescut in schimb tulpina s-a facut ca de pom ..acum se sustine singur si are o coroana de 3 m plina de flori ..e ff frumos dar ocupa mult spatiu ..eu vreau sa il dirijez pe gard asa ca nu il ciumpavesc impreuna cu un trandafir buchetat roz cred dorothy sau Fairy nu stiu ce este din ala cu flori mici si roz batute nu simple
asa ca o sa ai o planta ff frumosa depinde cum vrei sa il conduci .naspa e ca face multi lastari si trebuie tuns fara mila ..matusa toamna il ciumpaveste de ramine saracu chel fara ramuri si pe urma dau niste corzi lungi si pline de flori ..infloreste de acum din iunie pina toamna ..
 

kerkyra

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Lastarii mei s-au uscat, asa ca ... am scapat de grija facutului de radacini :( Daca stiam, cautam ditamai tufele de unde am lastarii la radacini, poate aveau pui, si asa unele erau crescute pe marginea drumului, nu cred ca suparam pe nimeni daca luam un pui.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

cred ca iti ziceau bogdeaproste ca mai luai din ei
 

magda

Active Member
Moderator
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Stai linistita Corina ca facem rost de un pui. Jumulesc putin prin gradina. La tara au rasarit si in fata porti, la vreo 2 m de locul in care era plantat.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

E foarte usor de prins campsis iar cand anume infloreste e o chestiune de noroc. Eu am unul de maxim doi ani si anul acesta a inflorit pentru prima oara, modest, un singur lujer, dar a facut si el 5-6 trompetute. Nu l-am tuns niciodata dar aveti dreptate, ar cam fi cazul sa o fac ca e un singur bat de vreo 5 metrii lungime. Singura problema este ca s-a infipt intre ulucele gardului si daca ii incurajez ingrosarea tulpinei s-ar putea sa-mi darame gardul cu totul si sa ajung cu gradinaritul la vecini :)

Cum se inmulteste campsis?
Secretul este sa colectati butasi cu o singura pereche de frunze si intotdeauna din lujerii care au pseudoradacinute de prindere. Nu cautati varfuri, taiati segmente interioare de lujer. Campsis este o planta care se prinde de peretii casei, de copaci, de tot ce apuca cu un gen de radacinute mici si dese. Se gasesc de regula pe segmentele de lujer ceva mai mature (asta inseamna ca trebuie sa ciufuliti mai cu tupeu planta sursa ;-) )
Taiati butasul in partea de jos sub manunchiul de radacinute si in partea de sus dupa prima pereche de frunze dar fara prea mult frunzet - ala transpira si pierde apa (cand frunzele sunt prea mari puteti sa mai tundeti din ele, sa lasati doar 2 sau 4 lobi). Puneti-l intr-un pahar cu apa la lumina fara soare si veti vedea ca fara sticla PET in cap, fara nimic, in cateva zile vor aparea radacini noi, adevarate, dand din pachetul de pseudoradacinute. Rata de inradacinare este incomparabil mai mare decat daca incercati cu varfuri de lastar verzi si netede.
 

happy

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Eu am mutat in primavara un campsis galben si in locul vacant au rasarit ce putin 3 noi campsisi ;-) .Mai am un campsis rosu cu flori mari caruia i-am marcotat cel putin de 4 ramuri. O sa vad la toamna rezultatul! :D
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Ca tot este vorba de aceasta planta,am si eu doua intrebari....de 2ani am pus si eu un butas intre trandafiri,pe vremea aia inca nu stiam mai nimic de ea,deabia o descoperisem la cineva...acum s-a facut destul de mare, i-am facut un suport sa o pot sprijinii,dar a crescut infernal de mare.Oare ar trebuii mutata sa nu sufoce trandafirii?sau nu o sa le faca nimic?
si o alta intrebare,nu as putea-o tunde primavara mereu sa o mentin mica,sa nu se mai faca cat toate zilele,dar sa-mi infloreasca vara?
 

anasstasia

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Campsisul se face o chestie monstruoasa in timp. Este o adevarata liana si iti recomand sa o scoti dintre trandafiri si sa o plantezi unde sa aiba loc de manevra. La mine la munca am un campsis care s-a urcat pina la etajul 3, iar tulpina este precum a unui arbore in toata regula. De tuns si de facut flori, nu stiu ce sa spun...
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Mersi de raspuns! :hug: Atunci o mut si o las sa-si faca de cap.Dar cand este timpul de mutare,la toamna sau la primavara?
 

anasstasia

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

De preferat toamna, dar cred ca merge si primavara.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Sigur treaba cu tunsul si cu facutul florilor nu merge. Campsisul infloreste in varful lastaroilor alora de 2-3 m pe care ii dezvolta in fiecare an si pe care daca i-ai taiat l-ai lasat fara boboci.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

dapoi vezi de treaba matusa are unu care imi scoate ochi peste gard ..il tunde primavara dar cum lasa mijlocul ca o maciulie cu citeva creci si din crecile alea batrine dau lastarii noi lungi de 2 m .. care poarta flori toata vara ... am si eu si l-am tot mutat ca se catara pe par si ii sugea seva asa ca mars cu el la poarta sa se catere pe gard ..vad ca acolo nu prea ii place da daca vrea sa traiasca se descurca el .. ce este scirbos la planta asta e ca e ruta pentru furnici sta toata vara plin de furnici ..de cite ori trec pe linga baragladina matusii de atitea ori ma umplu de furnici asa ca am taiat cracanele care se lungeau la mine si precum balaurul cu mai multe capete acum a facut alte creci de acolo de unde am taiat
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

O ultima intrebare...sa-l mut toamna cand ii cad de tot frunzele,ca la trandafiri?sau il pot muta si cu frunze?cam in ce luna? :oops:
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

geodezia a spus:
dapoi vezi de treaba matusa are unu care imi scoate ochi peste gard ..il tunde primavara dar cum lasa mijlocul ca o maciulie cu citeva creci si din crecile alea batrine dau lastarii noi lungi de 2 m .. care poarta flori toata vara ...


Exact asta spuneam si eu, ca florile sunt in varful cracanelor alora lungi de 2 m. Nu-i vorba ca nu poti sa tunzi planta in primavara, e vorba ca n-o poti mentine mica pentru ca da CRACANE lungi si alea sunt cele care infloresc :)
 
Sus