Inmultire leandru prin seminte

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm din cate mi-am dat eu seama si am mai citit leandrii infloresc toata vara dar abia spre toamna cam ca toate florile fac acele pastai cu seminte.
deci nu stiu cine a avut pastai cu seminte la o prima inflorire ca mi se pare cam ciudat.

dar cine stie in ce conditii climaterice ar fi posibil asa ceva.
:?
 

iris

Active Member
Sau poate a vrut sa spuna din prima pastaie care se formeaza nu ca, as stii cate pastai si cand se formeaza acestea . :nu stiu: (Informatia am luat-o de pe un forum maghear )
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am citit pe site-uri unguresti ! dar asta cu prima pastaie nu am vazut ! am citit ca se poate pune semintele deasupra pamintului ,multa multa lumina si sa nu se usuce pamintul pina germineaza ! am citit si despre metoda cu servetelul !
am gasit si o metoda mai neobisnuita : semintele se pun intr-un pahar de apa la loc luminos ,dupa citeva zile semintele care ''au viata'' coboara in fundul paharului :eek: dupa ce germineaza se iau cu o penseta si se pun in pamint :eek:
-eu am pus doua seminte in apa ,ambele sa-u dus jos ,acum sa vad ce va iesi :? si bineinteles am pus si in pamint ! sunt curioasa ce va iesi !
 

iris

Active Member
:) Fetelor pe cuvant de onoare nu va mint trei seminte mi-au incoltit. Mugurasul este alb abia iesit din samanta si a aparut in partea unde semintele au ciuf. :) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Wow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cat ma bucur!
tu le-ai primit prima asa ca ar mai trebui sa urmeze!
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
vai Iris cit ma bucur :dans: :dans: :dans: inseamna ca si la mine trebuie sa se miste ceva
Acum imi fac griji deoarece semintele mele le-am asezat aproape pe toate cu ciuful orientat in sus nu stiu de ce asa mi-a venit dar oare dupa ce vor incoltii mai bine sa le acopar cu un strat subtire de pamant?! :gandit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu pe ale mele le-am pus '' culcate '' :rofl:
ulterior poti sa pui pamint peste ele, prima data in strat subtire :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iris lasa-le sa se vada binisor si apoi da!Acopera-le .Dar inca odata:nu le fitiiti ca vi se par dese :rofl:.Le repicati after .........
 

iris

Active Member
Multumesc asa am sa procedez. Sper sa am ce repica.....adica sa vad ca, se dezvolta cateva plantutze.Cum se vad mai bine semintele incoltite le fac vedete pe forum. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu ma bucur impreuna cu voi ca v-am zis ca eu nu am plantat ca am zis ca ar fi mai interesant sa vi le dau voua si sa vad ce si cum e cu ele.
eu avand si planta mama am zis ca macar poate va fac voua o bucurie cu semintele.
va tin inca pumnii stransi la toate ca sa va rasara si sa creasca mari si frumosi!

:D
 

diana999

Active Member
sarselia a spus:
Eu ma bucur impreuna cu voi ca v-am zis ca eu nu am plantat ca am zis ca ar fi mai interesant sa vi le dau voua si sa vad ce si cum e cu ele.
eu avand si planta mama am zis ca macar poate va fac voua o bucurie cu semintele.
va tin inca pumnii stransi la toate ca sa va rasara si sa creasca mari si frumosi!

:D
Multzumim Arselia,dar in locul tau n-as fi rezistat sa nu seman si eu cateva :D
Felicitari Iris!!!
 

iris

Active Member
riana a spus:
eu am pus cutia in care le-am semanat pe calorifer oare nu e prea cald?
eu cred ca e prea cald. Cutia cu seminte am asezat-o in apropierea caloriferului langa ea am pus si un termometru . De exemplu acum imi indica 31 de grade.peste zi temperatura e de aprox. 27 grade
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu le-am pe pervarz si dedesubt e caloriferul ! daca l-ai pus pe calorifer e posibil sa fiarba ! imi pare rau Iris ! :(
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
eu le-am pe pervarz si dedesubt e caloriferul ! daca l-ai pus pe calorifer e posibil sa fiarba ! imi pare rau Iris ! :(
De ce iti pare rau ? :? :) Unele seminte au doua frunzulite astept inca putin sa scoata capsorul si celelalte si pe urma le fac poza. :)
Riana nu te supara, daca se dezvolta plantutele mele iti dau si tie. :*
 
Sus