Inmultire leandru prin seminte

iris

Active Member
Am hidratat cateva pastile de turba pe care le-am desfacut sa obtin un pat de pamant unde sa pot inghesuii semintele. Le-am apasat putin in pamant apoi le-am udat cu un pulverizator am acoperit cutiuta ( pana vor germina semintele) apoi am asezat-o la loc caldut. Astept sa vad in cate zile vor germina. :astept: Sper sa germineze :rugaciune:
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... ANHUYEVWTD
 

iris

Active Member
:) Da. Cred ca, voi bibili semintele non-stop pana voi obtine cateva plantute. Iti multumesc inca o data pentru seminte. :hug: :* :*
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare mare placere!
Astept si eu rezultatele voastre cu sufletul la gura pentru ca eu nu am plantat si sunt curioasa ce se intampla.
:hug:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
iris :p si eu am pus astazi semintele la germinat :rugaciune: si am pus deoparte citeva ,in caz ca dau gres :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am mai scris (scuzati daca repet :( ) dar semintele de leandru se pun intii in servetel umed.Asta este metoda cea mai eficienta si care nu da gres .Acum........asta este sa zicem metoda clasica.
Si.......imi permit sa intreb(cu scuzele de rigoare ).......nu credeti ca v-ati cam grabit??? :?
 

iris

Active Member
:eek: De ce ne-am grabit? Eu stiam ca, semintele sa germineze este indicat sa fie cat mai proaspete. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu s-ar fi intimplat nimic cu ele pina prin martie :( ........ce sa zic?Si se semintele astea au un ciclu existential care trebuie si el respectat.Eu stiu ca va maninca destele dar..........putintica rabdarica. :D
Acum asta este!Va tin pumnii ca de rasarit o sa rasara.Sper :)
 

diana999

Active Member

sarselia

Active Member
Moderator
Nu ce v-am trimis eu e leandru rosu.
Imi pare rau ca in vara nu i-am facut macar o poza.
:(
 

iris

Active Member
Am gasit foarte putine informatii pe net despre germinarea semintelor de leandru de aceea rog pe cei care au mai incercat sa ne dea si noua un sfat. Informatiile sunt urmatoarele pentru ca semintele sa germineza au nevoie de 3 saptamani si temperatura constanta intre 25 - 30 grade. Persoana care a obtinut puisorii de leandru din seminte recomanda sa se foloseasca doar semintele de la prima inforire fiind mai mari ( semintele ).
 
Sus