Inmultire leandru prin seminte

popicu

Member
Intreb si eu, ca sunt nestiutoare in ale lenadrilor, desi imi plac tare mult. Ce faceti iarna cu ei, fratilor? Unde ii tineti? Ca unii dintre ei cresc copacei, nu gluma. Si ce face leandrul iarna? ii cad frunzele, stagneaza?

Si inca o intrebare: cand ii primiti ca plante de 20-30 cm, prin posta, nu se distrug? Mi se par mai dificil de impachetat decat plantele mici, gen violete.

Multumesc!

http://popicu.sunphoto.ro/
 

happy

Well-Known Member
Leandrii iarna stagneaza in incaperi reci,sub 10 grade.Nu le cad frunzele decat daca ingheata.Leandrul este foarte rezistent la transport si la transplantare,se pune in hartie umeda si punga de nylon si rezista si o saptamana la transport! :wink:
 

popicu

Member
happy a spus:
Leandrii iarna stagneaza in incaperi reci,sub 10 grade.Nu le cad frunzele decat daca ingheata.Leandrul este foarte rezistent la transport si la transplantare,se pune in hartie umeda si punga de nylon si rezista si o saptamana la transport! :wink:
Si daca in incapere nu sunt sub 10 grade ce se intampla cu ei iarna?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
sannamaria a spus:
am un pui de leandru din seminte [ 2010 martie] si are boboci :dans:
Felicitari! Sa vedem si noi minunea.... :D
Ce conditii i-ai oferit ?
nimic deosebit ! iarna a stst in pivnita cu cei mari ,iar vara afara in soare ,ploaie si vint si a primit ingrasamint cind ceilalti au primit :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
La mine anul trecut a avut o tentativa de inflorire un leandru din semintele puse in primavara.
Din pacate acest lucru s-a intamplat undeva pe la sfarsitul toamnei si nu a mai apucat sa infloreasca.
Anul acesta vad ca se pregateste de inflorit un altul care e tot asa din semintele de anul trecut.
Sunt tare curioasa daca va fi sau nu la fel cu mamica lui.

Sa infloreasca frumos si leandrii vostri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Cu placere,este roz batut?Inseamna ca ti-am dat femela si eu am ramas cu barbatul :rofl: Uite ca la polenizare nu m-am gandit :eek:
:eek: No, ca nici nu stiam ca si-astia is pe sexe :rofl: Bobocii sunt rozalii la culoare, deci posibil sa fie cel care zici tu...Pai daca vrei o fetita ti-oi inradacina lastar, ce-oi face :) Desi acum zau ca mi-ar parea rau sa-l ciuntesc, ca a dat chiar de la baza 4 lastari minunati, la distante egale, a ramificat minunat! Da' ce nu fac eu pentru tine :wink: Sa ma anunti
 

claude

Well-Known Member
Moderator
popicu a spus:
happy a spus:
Leandrii iarna stagneaza in incaperi reci,sub 10 grade.Nu le cad frunzele decat daca ingheata.Leandrul este foarte rezistent la transport si la transplantare,se pune in hartie umeda si punga de nylon si rezista si o saptamana la transport! :wink:
Si daca in incapere nu sunt sub 10 grade ce se intampla cu ei iarna?
Al meu, dupa cum zice Gabiuta, a crescut. Chestia nasoala in treba asta e faptul ca cresc mai aiurea, cu internodurile mult mai lungi si devine asa, mai despuiat. De exemplu la al meu internodurile crescute peste iarna au cam 4 cm, fata de 1 cm cresterile din sezonul acesta, la soare.

Intrebare pt. stiutori: Daca il voi tine la iarna intr-o pivnita mai rece si cu ceva mai putina lumina, unde uneori sun 0- 1 grad si cheleste, in primavara se desteapta sau pot sa-mi iau adio de la el?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
de ce cheleste ? si la mine in pivnita e cam putina lumina ,dar nu le cad frunzele niciodata ,idea e sa nu fie cald in locul unde ierneaza !si in locul frunzelor nu vor mai creste alte frunze ,sigura cale daca e chel e sa-l tunzi ,ori in august ori la primavara !

in legatura cu leandri din seminte care infloresc : nu intodeauna isi pastreza culorile -nuantele ,deci poti fi sigura ca de ex e rosu ,daca si la a doua inflorire va fi rosu :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am leandrul grena full de pastai (cine pofteste....cine doreste....sa tzipe taaaaaaaaaaare :) ) si tu zici ca nu ies puiutii la fel? :? In fine...

Claude...rezista.Sunt plante "beton".Ai mei au avut gheata pe frunze anul trecut si tot au rezistat.Caldura in exces le face rau.Asta e un inamic dar nici ala prea agresiv.Deci du-i la beci si mai mingiiei din cind in cind cind umpli tzoiul :tavalit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta ! e posibil sa se schimbe la a doua inflorire ,asa am citit si eu acolo pe unde umblu :) Toate pastaile sa nu le pastrezi ,doar asa una ,doua trei cite ai nevoie sigur ,pt ca incetineste cresterea plantei :D
 

lucia2002

Active Member
Buna seara! Am un leandru Alsace si anul acesta (sau la primavara) as vrea sa pun la germinat niste seminte. Am o rugaminte daca are cineva amabilitatea sa-mi raspunda care este momentul potrivit pentru strangerea pastailor?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
sannamaria a spus:
Gabiuta ! e posibil sa se schimbe la a doua inflorire ,asa am citit si eu acolo pe unde umblu :) Toate pastaile sa nu le pastrezi ,doar asa una ,doua trei cite ai nevoie sigur ,pt ca incetineste cresterea plantei :D
Aha.da,da,da.
Ana ce intelegi tu prin a doua inflorire?Urmatoarea inflorire a plantei-mama sau inflorirea plantelor care ies din seminte?

:eek: si daca e asa cum se lumineaza plec la ciuntit pastai :mrgreen: .Este 6 fara ceva :rofl: nu credeti ce vedeti :rofl:

Lucia pastaile le culegi cind sunt aproape sa crape complet.Atunci saminta este coapta si apta de a fi pusa la germinat.Primavara este cel mai bine. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a doua inflorire ,adica la anu cind va inflorii a doua oara ! acum culorile nu sunt reale ,pt ca f putina soare si sunt mult mai intense culorile florilor !
 

sorina

Active Member
Re:

iris a spus:
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare_seminte_leandru/41953532 inca nu se zareste vreun muguras de floare dar mai sper ......inca un an :rofl: daca nici anul viitor nu vor sa faca flori am sa-i amenint le tai portia de la papa bun

Imi cer scuze ca intreb ceva in afara subiectului , dar nu mai stiu cum pot vizualiza linkulrile de pe sunphoto :rugaciune:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Faci clic cu mouse-ul pe link.
Linkul pus de Iris nu se deschide, albumul a fost sters. :(
 

anknic

Active Member
ce va fac leandrii din seminte? mi-au aparut si mie niste pastai la un leandru rosu si ma intrebam daca se merita sa le las.
 

happy

Well-Known Member
Se merita sa pastrezi semintele.Eu am germinat acum 5 ani si anul asta unul a inflorit deja.Deci nu trebuie sa treaca 10 ani sa infloreasca.
 
Sus