Inmultire Lagerstroemia prin seminte

dumitza

Member
Am pus si eu azi semintele de langestroemia in pamant si cand m-am uitat mai bine la ele...una era deja germinata (au stat in plic in dormitor) asa ca am sperante ..... :D :D
 

nick1971

Active Member
ale mele puse imediat ce le-am primit de la tine, happy, inca nu misca nimic, de fapt n-a miscat nimic din ce-am pus, mouschetos, salcam galben...
 

happy

Well-Known Member
Salcamul galben trebuia in servetel ,eu le-am pierdut anul trecut din cauza asta!Moscheutos trebuiau inmuiate in apa 48ore inainte iar lagerstroemia ar trebui sa-l intrebam pe George cum a facut el de i-au germinat cum trebuie! :!:
 

dumitza

Member
Nicki ai rabdare ....poate totusi iese macar o plantuta sa te bucuri si tu....
incearca sa le tii mai la cald.....ale mele au stat cam la 23-24 de grade pe uscat(in plic)si s-au suparat si au crapat(una). :D
 

happy

Well-Known Member
Intr-o caserola de mascarpone cu capac pui un servetel de hartie si in el pui semintele.Il pulverizezi cu apa si pui capacul.In 5,6 zile incoltesc semintele si cand au 1 cm coltul il iei cu penseta si il pui in compost de pamant de flori2/3 si nisip1/3 :D
 

vuk

Member
semintele de salcam galben trebuie tinute in apa fierbinte pana se umfla, eu asa am facut si mi-au germinat toate
 

happy

Well-Known Member
Am descoperit cum se face germinarea ce amai buna la lagerstroemie.Se tine caserola cu semintele semanate ziua la 18-22 grade si noaptea la 8-12 grade. :wink:
 

victoria

Active Member
happy a spus:
Am descoperit cum se face germinarea ce amai buna la lagerstroemie.Se tine caserola cu semintele semanate ziua la 18-22 grade si noaptea la 8-12 grade. :wink:
asta inseamna ca o sa le pot pune in rasadnita in Martie
 
Sus