Inmultire in vitro (micropropagare) la SCDP Cluj. Noutati.

AlexAfinarul

New Member
Ma numesc Alexandru Fira si in prezent lucrez la SCDP Cluj in laboratorul de culturi in vitro. Inmultim diverse specii si soiuri de plante prin metoda micrpropagarii.
Am pus la punct, impreuna cu sefa, un site neoficial pentru laboratorul si sectorul nostru:
http://sites.google.com/site/vitroscdpcluj/cover-page
unde am pus informatii si poze despre activitatile noastre.
Incepind din august 2008 am pus la punct o noua metoda de aclimatizare ex-vitro, ieftina si sigura, care necesita spatii mici, si nu necesita instalatii sofisticate sau efort prea mare. Informatii despre aceasta metoda am postat pe site-ul personal:
http://sites.google.com/site/alexfirasp ... ion-method
Din pacate, deocamdata site-ul e numai in engleza. Metoda este aplicabila de catre profesionisti dar si de catre amatori.
Va doresc mult succes tuturor celor care vor sa experimenteze sau sa utilizeze in scop de productie tehnica micropropagarii si cea a aclimatizarii ex-vitro in hidrocultura.
 

sicora fabian

Active Member
Bine, este de admirat ce faceti voi acolo, insa nu inteleg scopul postarii tale! Este pur informationala? Sau comerciala, pentru produsele voastre?
Caci in afara de faptul ca exista si ca aveti unele produse la vanzare, nu ai spus absolut nimic! Iar de dezavantaje nici macar n-ai pomenit!
 

AlexAfinarul

New Member
Micropropagare

OK. O sa pun pe site la mine niste protocoale si ceva linkuri catre manuale si articole cit mai relevante. Sper ca in citeva zile sa reusesc. Pacat ca nu am videotutoriale.
In general, pasii sint, pe scurt:
1) Initierea culturilor in vitro. In aceasta faza se incep culturile in vitro in vase inchise, sterile, pe mediu nutritiv artificial, steril. Dupa o perioada de incubare se elimina culturile infectate si se pastreaza pentru pasul urmator culturile neinfectate, curate. Plantele din faza 1) se fragmenteaza in mai multi minibutasi, care se inoculeaza (se planteaza) in medii nutritive sterile, in vase mai mari.
2) Faza de multiplicare (proliferare) consta in stimularea regenerarii unui numar mare de lastari/minibutas, in scopul obtinerii in timp scurt a unui numar imens de minibutasi. Pentru aceasta se folosesc medii nutritive care contin citochinine (hormoni vegetali cu rol in generarea de noi muguri si lastari). Faza de multiplicare se poate repeta ciclic, rezultind un numar din ce in ce mai mare de minibutasi, in progresie geometrica. In general, un ciclu din aceasta faza este de 1-3 luni, in functie de specie.
3) Faza de inradacinare in vitro consta in inocularea unui numar mare de minibutasi pe medii de inradacinare, care contin o auxine (hormoni vegetali cu rol in stimularea generarii de radacini) sau sint fara hormoni, in functie de specie si soi.
4) Faza de aclimatizare ex-vitro consta in transferul ex-vitro si cultura plantelor inradacinate, din faza 3, in conditii speciale (substrat, temperatura, umiditate ridicata) in scopul calirii plantelor provenite din culturile in vitro pentru a asigura supravietuirea acestora in conditii normale, naturale, de viata. Dupa faza de aclimatizare plantele se planteaza in amestec de pamint, in tavi sau ghivece, apoi in cimp.
La unele specii (afin, azalee, mur, Saintpaulia) faza de inradacinare in vitro se poate elimina, lastarii taiati de pe plantele din faza 2) putind fi inradacinati direct ex-vitro, in substrat solid sau in apa, odata cu faza de aclimatizare. Deci, cele doua faze, 3) si 4) se comaseaza.
De asemenea, faza 2) si 3) se pot comasa la unele specii (mur, Pinguicula), rezultind plante inradacinate direct in faza de multiplicare.
 

sicora fabian

Active Member
Bine, acestia au fost, in mare, pasii tehnologici.
Ceva amanunte? Pentru initiere folositi meristeme apicale?
Pentru mediile nutritive folositi ca baza agarul (din ce-i compus acesta)? Sau depinde de specie? La sfarsitul fazei intai rezulta plantute sau o masa diforma de celule nespecializate si in functie de compozitia urmatorului mediu nutritiv se multiplica sau pot apare direct radacini sau masa foliara? Este adevarat ca faza de multiplicare poate dura la nesfarsit (daca nu se infecteaza cumva)? Compozitia mediului nutritiv este particulara pentru fiecare specie in parte?
Continui? :rofl:
 

AlexAfinarul

New Member
Nu prea folosim meristeme apicale, au folosit colegele la devirozare la prunul unui coleg, in general la plantele lemnoase pentru initiere folosim muguri axilari si apicali excizati din ramuri si curatati bine (la trandafir, coacaz, mur, zmeur, Weigela), la unele specii ierboase am initiat culturi din noduri, Drosera am mostenit-o de la inaintasii din anii '80, la experimentele de reinitiere am reusit initiere din rozeta (cu frunzele taiate), teoretic ar fi trebuit sa reusesca si din frunze dar acestea s-au ars, la Pinguicula a facut initieri un coleg din Bulgaria, din frunze, la Saintpaulia si Begonia am initiat culturi din fragmente de frunze, la Sequoia am initiat culturi din fragmente de ramuri de cca 1 cm, la frezie (specie abandonata) am initiat din boboci florali tineri, la Haworthia din fragmente de rozeta fara frunze (nu stiam ca se poate si din frunze). La Kalanchoe am initiat culturi din muguri axilari (de asemenea, nu stiam ca se poate si din frunze la aceasta specie). La Nephrolepis am initiat din virful stolonilor
Nu, nu folosim regenerari din calus, preferam minibutasirea unde e cazul (mur, trandafir), e sigura si relativ simpla, sau separarea din tufa, unde e cazul (Nephrolepis, Haworthia).
Ca medii bazale folosim in special Murashige & Skoog (MS) si Driver & Kunyuki Walnut (DKW) (care a dat rezultate surprinzator de bune la diverse specii). Mediile le gelificam cu Plant-Agar sau cu alti agenti de gelificare, care au dat rezultate surprinzator de bune.
Da, teoretic faza de multiplicare poate fi perpetuata la nesfirsit prin subculturi periodice pe medii nutritive proaspete, limitele fiind date de spatiu, materiale, timp si forta de munca. In realitate, legislatia din Vest o limiteaza, de exemplu la capsun, la maximum 10 cicluri de multiplicare. Practic, pe medii fara hormoni, multiplicarea poate fi perpetuata zeci de ani la unele specii, noi am mostenit culturi de crizanteme si garoafe din anii '80 care ex-vitro au inflorit frumos, fara probleme.
Da, in general, compozitiile optime de mediu trebuie stabilite experimental nu numai pentru fiecare specie ci si pentru fiecare soi in parte, de exemplu trandafirul, afinul si murul ne-au creat surprize si a trebuit sa optimizam concentratiile de hormoni pentru fazele de multiplicare si/sau inradacinare. Pe de alta parte, pe aceeasi compozitie de mediu nutritiv pot creste si multiplica excelent multe specii foarte diferite. De exemplu, pe mediul MS cu 0.5 mg/l BAP poate fi multiplicat foarte bine murul, Coleus, Kalanchoe, unele soiuri de trandafir, Saintpaulia, Begonia, portaltoiul de cires, Haworthia, Exacum, Petunia (unele soiuri) si Nephrolepis.
 

AlexAfinarul

New Member
Inradacinarea directa ex-vitro in apa, la mur

Murul poate fi inradacinat direct ex-vitro in tavi alveole puse sa pluteasca intr-un bazin cu apa. Se scot micile tufe din culturile in vitro din faza de multiplicare (plante ramificate, stufoase, dar fara radacini), se taie bazele rezultind cite un buchet de lastari separati. Buchetele intregi se planteaza in tavi cu alveole si acestea pot fi puse ori in tavi cu apa ori puse sa pluteasca pe un bazin. Aici este un filmulet cu un bazin improvizat, in miniatura:
http://www.youtube.com/watch?v=cXQDgWsTg7w

Am spus si unele prostii in timpul filmarii. Eram emotionat.

Alex
 

AlexAfinarul

New Member
Dizolvarea agarului la volume relativ mari de medii

Aici am aplicat metoda cu oala din cartea Plants from Test Tubes de Lydiane Kyte si john Kleyn. Asa un om poate prepara, agariza, repartiza si autoclava chiar si 30 de litri/zi. In prezent facem numai maximum 10 litri, ca nu avem pentru ce sa facem mai mult:
http://www.youtube.com/watch?v=4i4ofUyukRc
 

marco

New Member
Re: Inmultire in vitro (micropropagare) la SCDP Cluj. Noutat

AlexAfinarul a spus:
Ma numesc Alexandru Fira si in prezent lucrez la SCDP Cluj in laboratorul de culturi in vitro. Inmultim diverse specii si soiuri de plante prin metoda micrpropagarii.
Am pus la punct, impreuna cu sefa, un site neoficial pentru laboratorul si sectorul nostru:
http://sites.google.com/site/vitroscdpcluj/cover-page
unde am pus informatii si poze despre activitatile noastre.
Incepind din august 2008 am pus la punct o noua metoda de aclimatizare ex-vitro, ieftina si sigura, care necesita spatii mici, si nu necesita instalatii sofisticate sau efort prea mare. Informatii despre aceasta metoda am postat pe site-ul personal:
http://sites.google.com/site/alexfirasp ... ion-method
Din pacate, deocamdata site-ul e numai in engleza. Metoda este aplicabila de catre profesionisti dar si de catre amatori.
Va doresc mult succes tuturor celor care vor sa experimenteze sau sa utilizeze in scop de productie tehnica micropropagarii si cea a aclimatizarii ex-vitro in hidrocultura.
FF INTERESANT!
 

GalCristina

New Member
Bună seara, sunt studentă a Facultății de Horticultură, București.
Licența mea este pe Rubus fruticosus, as avea nevoie de puțin ajutor, dacă se poate!
Mulțumesc!
 
Sus