Inmultire hibiscus prin seminte

tama

Member
am pus la incoltit 3 seminte hibiscus sabdarifa la sf anului si au iesit 2. sunt maaari cca 50cm :dans: . sa le mai las in camera sau le pot planta deja in curte? pana la cate grade cu minus rezista?
 

tama

Member
cresc hibiscusii mei intr-o luna cati altii in 10. au deja mai bine de 1m, i-am pus in ghivece maaari si nu mai stiu ce sa fac cu ei. sa mai astept? :astept: . pb e ca nu prea mai am loc pt ei. daca-i pun acum in gradina nu va fi rau pt ei? ii scot de la 23-25grade in camera la 10-12 ziua si noaptea cateva peste 0? :gandit:
maridul de cateva zile ma tot ameninta ca le voi gasi in mijlocul curtii,sau mai rau ... in cusca cainilor care sunt distrugatori de flori :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: sunt deja atat de mari?Uite ca eu nu am avut inca curajul sa pun semintele ...nu ma ambitiona :rofl:
 

LauraT

Member
D-na Gabiuta eu am o nelamurire , hibi sabdarifa sunt plante de gradina sau merg si in ghiveci pe balcon ? Cresc asa mari ? Vor soare sau umbra ? Am tot cautat informatii despre ei si tot nu m-am lamurit ! :D
 

lacramioara

New Member
Buna tuturor! Din cauza de...multi bebelusi nu prea reusesc sa citesc prea des sau sa scriu, dar azi am reusit si am vazut ca au fost persoane nemultumite de semintele de hibi tropical achizitionate de la mine. Insa ele nu provin de la mine, eu sunt doar doar intermediar si eu le pun la germinat pe ale mele dupa ce trimit coletele cu seminte la toata lumea, asa ca nu stiu sigur cat sunt de bune semintele din transa respectiva. Ultimele ce-i drept, m-au luat si pe mine prin surprindere, negerminand asa cum m-am obisnuit. Tin sa precizez ca inainte, seminte de la acelasi furnizor au germinat si 100%. Eu am toata incredere, de aceea nu m-am asteptat. M-am gandit ca am gresit eu cu ceva, dar s-ar parea ca nu. Imi cer scuze cui trebuie...si, daca va mai fi cazul, intai le voi testa! O seara frumoasa tuturor, va "citesc" cu placere in continuare si sper sa reusesc sa postez si eu cate ceva :D :rose:
 

doina

Member
Multumesc !
Mai astept 3 la cotitura dar pe ei i-am tuns prin martie, cred si sper ca pana la toamna vor inflori si ei.
 

Bagheera 14

New Member
Tot ati vorbit de polenizare dar nu a spus nimeni cu se polenizeaza hibiscusul ,eu am totfacut incercari dar le pica capsula dupa citeva zile poate sami raspunda cateva din membri
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Si eu incerc sa vad daca pot fi albina doar ca momentul ala nu e chiar la dispozitia mea , trebuie sa fie dimineata pana in 10-11 si cu destula "umiditate matinala" ... in rest pica si chiar daca se trece de faza de mazare

Caramell , mersi de al doilea video , nu il gasisem
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere! Nu stiam ca sunt anumite ore propice pentru polenizare. Dar daca ma gandesc bine, are logica. Floarea de hibiscus tine o singura zi si e normal ca in cel mult 24 h sa treaca prin diverse faze.
Poate reusesti sa prinzi momentul optim, in perioada aceasta cu mai multe zile.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Greu , adica de multe ori nu sunt pe faza sau nu sunt florile care trebuie , nu cred insa ca polenul nu e perisabil si poate fi pastrat ...ramane de vazut
 
Sus