Inmultire hibiscus prin seminte

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am o intrebare: am trei hibi din seminte, cred ca fac acum vreo 2 ani. Doi dintre ei au jumatate de metru in inaltime dar nu sunt ramificati, al treilea e ceva mai mic si mai compact. I-as cam taia sa se ramifice si ei...numai ca parca am citit pe un topic ca nu se infige foarfeca in ei pana nu infloresc - ce ziceti?

Si intrebarea nr 2 - am hibi pe care i-am taiat cand erau mai mititei (Snow Lake, Baptistii) si nu s-au ramificat, le-a crescut cate o ramura stramba si atat. Au ajuns niste bete inalte care fac cate o floare in varf...si nu-mi plac.
Astept un sfat, va rog!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pe unii la mine i-a tuns natura si nu au nimic , au ramificat fara probleme. deci... :D , nu prea tin la mitul cu florile
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
georgiana georgiana a spus:
Mada, pe cei din seminte sa nu ii tai!
La ceilalti zic sa le tunzi ramurile crescute urat prin februarie!
Deci si tu stii aceeasi chestie cu taiatul inainte de inflorire! Mersi!
Greenfingers avea niste hibi infloriti, obtinuti din seminte...parca la ea am auzit teoria asta...
 

georgiana georgiana

Active Member
gradinar1 a spus:
georgiana georgiana a spus:
Mada, pe cei din seminte sa nu ii tai!
La ceilalti zic sa le tunzi ramurile crescute urat prin februarie!
Deci si tu stii aceeasi chestie cu taiatul inainte de inflorire! Mersi!
Greenfingers avea niste hibi infloriti, obtinuti din seminte...parca la ea am auzit teoria asta...
Da, de la ea stiu. Si de la Timisoara
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Scrie atunci onorabilule pe el ca e samurai pentru toti prostii,asa ca mine ca este "avatar cu samurai" :giggle:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doar un rosalind x rosalind nu a iesit , in rest tot ... sunt deja in ghivece ca au deja primul set de frunze reale iesite ...am pus cam la 3 zile dupe ce mi le ai dat :D
 
Sus