Inmultire hibiscus prin seminte

doina

Member
E minunat :clap: :clap: :clap:
Cred ca le pregatesc un schimbat de substrat la ai mei ca nu mai tine , vreau sa vad si eu ce flori vor facee :suparat: :suparat:
 

lacramioara

New Member
Buna la toata lumea! Daca doreste cineva seminte de hibiscus tropical, eu am comandat mai multe si mai am cateva in plus, de la maestrul Charles Atiu. Au sosit acum 2 saptamani. Pretul pe samanta e de 1euro. O zi frumoasa tuturor si sper sa reusesc sa postez si eu cateva poze cu hibilicii mei din seminte :whew: :nu stiu:
Nu am reusit sa postez poze, asa ca las asta: http://lacrry.sunphoto.ro/hibiscus_tropical/89981693 Ce ziceti? Au vreo sansa sa infloreasca anul asta?.... :hug:

Si aici sunt denumirile parintilor semintelor de hibi, precum si cateva poze:
http://lacrry.sunphoto.ro/SEMINTE_DE_HIBISCUS_TROPICAL_o_noua_transa_-_MAI_2013_-_au__sosit_si_MAI_AM_DISPONIBILE
 

doina

Member
Hibilicii mei din seminte nu au inflorit nici acum :cry: si nici nu se vad boboci. Toti batraneii clasici de langa ai sunt infloriti numai ei nu. M-am gandit sa-i tai stiind ca fac flori pe lastarii noi. Ce parere aveti?
Unul dintre ei are mai mult de 1 m inaltime, le merge bine , fac frunze noi dar boboci nu :x
 

fdana

Member
Eu am avut hibi sin semnte 4 ani care nu a facut nimic.Doar crestea ca nebunul.Intrun final cand am fost plecata a murit. :(
 

sini

Well-Known Member
Si eu am hibi din seminte de mai multi ani.Unii au crescuuut mari.I-am tuns dupa un timp,dar nici urma de flori.Ii mai tin un an si daca nu fac nimic,afara cu ei.Are si rabdarea mea o limita.
 

doina

Member
Sa-ti infloreasca mereu greenfingers :clap:
Multumesc tuturor :hug: deci mai astept :roll: .
Afara, in gradinuta din fata blocului, nu cred ca ii pot da acum pentru ca s-ar arde si nu prea am cum sa-i car la serviciu sa-i plasez la umbra.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Greenfingers, ai o rozeta melcata de toata frumusetea! :visator: :eek: :clap: Sa-ti traiasca si sa-i molipseasca si pe ceilalti cu inflorirea! :astept: :marfa:
 
Sus