Inmultire hibiscus prin seminte

miha

Member
Sini...au crescut tare repede, cred ca ai devenit experta... Arata foarte bine, felicitari!!!
 

corinap

Member
Sini ma omori tu pe mine,incet,dar sigur.Ai rabdare sa scri cum procedezi de-i faci asa mari in 3 luni :?:
Eu renuntasem la seminte,pt. ca mi-am dat seama ca nu am o tehnica prea buna si cand am vazut cum arata ai Violetei si au facut si flori,era clar ca nu-i de mine... :cry: ,dar daca primesc intructiuni de utilizare :rofl: ,poate incep iarasi.........ce zici,poti :?: :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Sini! :clap:
Cuvintele sunt de prisos, e clar ca esti Maestru. :marfa: La cat mai multe infloriri. :D
 

sini

Well-Known Member
Multumesc frumos.
Corina,
nu fac nimic special.Cred ca "secretul" il detin semintele.Ele trebuie sa fie bune si proaspete.Eu le ciupesc putin,asa cum au spus fetele pe aici,si apoi le pun in pamant la o adancime de 5mm.Ud putin pamantul.Paharutele cu seminte le pun intro cutie transparenta (eu ii spun sera),iar pe aceasta o tin pe raftul cu neoane.Temperatura din camera e mereu in jur de 24 grade.In maxim o saptamana incep sa rasara plantutele.Le tin in "sera" pana ating capacul cutiei,apoi le pun direct pe raft.Cand ajung la 6-7 cm separ plantutele (daca am mai multe in acelasi paharut.Ingrasamant nu le-am pus.M-am gandit ca fiind pamant proaspat are destul pentru plantute.Pana aici e totul bine.Problema e ca inca nu au inflorit(ma refer la cei mai vechi).Aici trebuie sa mai lucrez.
"sera"
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sini, m-ai spart!! Esti super-tare, stiam deja, dar cu hibi din seminte m-ai omorat!
Cred ca temperatura si lumina sunt cheia procesului. Eu nu i-am tinut pe ai mei la 24 de grade, cred ca au avut in jur de 20-21 grade. Dar schimbam calimera si poate or incepe sa creasca si ei.
Multumim pentru detalii!
 

corinap

Member
Sini,iti multumesc foarte mult pt.bunavointa.In afara de neon,indeplinesc toate conditiile.Ai mei sunt in apropierea geamului si au si soare cand este , pana la 12-13 dar de crescut,nu vor si pace......... :(
Iti urez succes in continuare :wink:
 
Corina, si ai mei s-au lasat foarte greu convinsi sa creasca peste iarna, insa i-am mai fertilizat cam odata la 2 udari cu cantitati mici de fertilizator.
Vad ca au inceput sa dea semne de frunze noi. Astept si eu sa vad cum evolueaza.
 

Mali_

Member
Felicitari tuturor celor care au obtinut hibiscus din seminte. Am comandat si eu de pe ebay si le astept sa soseasca. Am citit acest subiect de trei ori. M-am lamurit cum e cu partea cu rasaritul, dar ce se intampla dupa ce rasar, doar putini ati spus.
VioletaB, vad ca tu ai obtinut cele mai bune rezultate, dar nu inteleg de ce nu impartasesti si cu noi secretul. Sau este alt subiect unde ai spus cum ai facut si l-am ratat eu?
Stie cineva cat de mult se aseamana semintele de hibi syriacus cu cele de h. rosa sinensis?
Ieri, pentru ca nu mai am rabdare pana sosesc semintele se h.rosa sinensis, am fost in gradina si am luat cateva seminte de h. syriacus, pe care le-am ciupit si le-am pus o parte in vata imbibata cu apa, o parte in vata imbibata in apa cu Atonik si trei in pastilute de turba. Am pus o placa pe calorifer si toate recipientele cu seminte pe aceasta placa. Unele le-am acoperit, unele nu. Vreau sa "exersez" pana vin semintele de hibiscusi tropicali. De-abia astept!
 

corinap

Member
greenfingers a spus:
Corina, si ai mei s-au lasat foarte greu convinsi sa creasca peste iarna, insa i-am mai fertilizat cam odata la 2 udari cu cantitati mici de fertilizator.
Vad ca au inceput sa dea semne de frunze noi. Astept si eu sa vad cum evolueaza.
Pe mine m-au disperat.......abia acum se vede a treia frunzulita,din decembrie plantati :cry: (i-am fertilizat)
 

Mali_

Member
VioletaB,eu sunt dispusa sa ascult, chiar daca e cam tarziu (am comandat deja de pe ebay). De citit, poate nu reusesc sa citesc tot ce se scrie, de aceea caut si eu unde cred ca voi gasi informatia necesara. Dupa ce rasar plantutele, cu ce le hranesti? Cu extract de guano de la hidroponica? Cam la ce perioada? am citit pe site ca se poate administra doar de cateva ori in viata unei plante Guanokalong.
Multumesc!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Haide, Violeta, ca si eu si Corina cred ca am intrebat de nu stiu cate ori ce faceti mai departe dupa ce germineaza semintele.
Ce ingrasamant le dati? (ok, ala cu guano de la Hidroponica dar cat de des? in ce concentratie?)
Cand transplantati hibi in ghiveci normal? Ai mei au a treia pereche de frunze, cu greu, dar au mai crescut un pic. I-as pune in ghiveci normal - e bine? nu? de ce?

Am toooooooot intrebat de mi s-a intors gura la spate si pana la urma tot in bezna mintii ma chinui sa cresc hibi din seminte.
 

michaela

Active Member
Mali_ a spus:
VioletaB,eu sunt dispusa sa ascult, chiar daca e cam tarziu (am comandat deja de pe ebay). De citit, poate nu reusesc sa citesc tot ce se scrie, de aceea caut si eu unde cred ca voi gasi informatia necesara. Dupa ce rasar plantutele, cu ce le hranesti? Cu extract de guano de la hidroponica? Cam la ce perioada? am citit pe site ca se poate administra doar de cateva ori in viata unei plante Guanokalong.
Multumesc!
Nu te amari Mali! uite acest vanzator ebay este chiar hibridizatorul Richard Johnson -dupa ce i-am scris mail chiar el mi-a dat nick-ul de pe ebay-1hotrj din Polinezia franceza.Deci e de incredere. Plus ca... ce sa zic... eu iti doresc bafta indiferent de unde ai cumparat! :D intr-un final o experienta reusita conteaza.
http://www.ebay.com/itm/Tropical-Hibisc ... 1c2412a1fd
 

Mali_

Member
Michaela, multumesc pt incurajare. Mi-au sosit semintele comandate de pe ebay, acum incerc sa gasesc cateva minute invoire de la fiul meu de 5 luni sa pot planta o parte din ele. Ma tot gandesc cum sa le asigur caldura pt substrat. Imi pare rau ca tocmai mi s-a stricat aparatul foto, ca as fi vrut sa pot pastra imagini ale acestei experiente.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Gabiee! :clap: :visator: :indragostit:
La cat mai multe flori de la toti patru! :D
 

gabiee

Active Member
multumesc fetelor !!!
m-am bucurat foarte mult si eu !

nu mai stiu cand le-am semanat , dar imediat dupa ce le-am primit .... atunci cand s-au vandut semintele de Moreea si butasii aici pe forum ... pe la mijlocul verii , inceputul toamnei :? , nu mai tin minte ....
 
Sus