Inmultire hibiscus prin seminte

D

dyayzh

Guest
Eu am 2 hibi micuti si firavi din vre-o 30 de seminte :cry: :cry: :cry: Germinatul a fost simplu...crescutul plantutei a fost problema :(
 

corinap

Member
dyayzh a spus:
Eu am 2 hibi micuti si firavi din vre-o 30 de seminte :cry: :cry: :cry: Germinatul a fost simplu...crescutul plantutei a fost problema :(
La mine este invers.Germinatul mi-a scos peri albi.Dupa 24 de ore,samanta e acoperita de mucegai :eek: (le-am stropit cu Previcur)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am si eu doi pricajiti din seminte - i-am plantat prin septembrie si au crescut de parca i-as fi plantat acum o saptamana :(

Nici nu le-am dat nici un soi de ingrasamant ca sa se mai intremeze si ei un piculet :( asa ca e clar vina mea.
 

corinap

Member
La fel aratau si ai mei dupa 4,5 luni,dar dupa ce i-am scos afara si i-a plouat zdravan,pur si simplu au ,,explodat" .Nici eu nu le-am pus ingrasamant peste vara.I-am schimbat din pahar in octombrie si am mai pierdut 2 :cry: .Acum ii ud cu ingrasamant natural si le merge binisor :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai tai arata foarte bine Violeta! Incomparabil cu ai mei...dar daca si tu intrebi ce sa faci (pe cine??? ca aici m-ai pierdut....intrebi pe forum? unde?) da-ne si noua link-ul si zi-ne, te rog, ce ingrasamant folosesti tu. Multumim!
 

dana

Member
chiar si din cel adevarat poate spune cineva care este durata de dospire a gainatului?

cate zile trebuie sa stea in apa si care sint proportiile de apa ce pot fi folosite?
 
Violeta, multumesc de vorbele bune. Chiar ca mi-ai facut urarea cu suflet bun, ca n-a trecut mult si a si aparut dumnealui, BOBOCUL!
Asa uratori, sa tot ai!
Va doresc si eu tuturor sa va creasca, sa infloreasca si sa se inmulteasca
!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Wow! Cine m-o fi pus sa intru pe aici?! :nefericit: :aoleu: :aoleu: :aoleu:

:clap: :clap: :clap: :ros_unghii: :ros_unghii: :ros_unghii: :hug: :hug: :hug: :marfa: :marfa: :marfa:

La asa Maestru, asa invatacel! :* :hug: :indragostit:
La cat mai multi. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu multumiri unei bune prietene care mi-a transmis link-ul, va impartasesc si voua metode de germinare a semintelor de hibi. Daca stiam asta atunci cand am incercat sa pun la incoltit primele seminte, era taaare bine :D dar nici acum nu e timpul pierdut.
http://ritamabr.sites.uol.com.br/Nossas ... ation.html

Intre timp cele trei plantute care mi-au rasarit si mie au primit de doua ori pana acum cate o portie de fertilizator B52 si eu am senzatia ca au inceput sa se dezvolte mai bine :D . Tineti-mi pumnii in continuare!
http://www.brixton.ro/produse/aditivi/f ... r-booster/
 

doina

Member
Violeta, felicitari pentru frumosi :clap:
Asa arata acum ai mei din semintele de Moorea de anul trecut.
 

doina

Member
Multumesc :hug:
Sunt plantati prin ianuarie-februarie anul trecut . Nu prea le-am dat ingrasamant asta-vara iar acum stau in camera rece impreuna cu ceilalti, cam 15 grade.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E o mare realizare sa-i fii facut asa mari! Si sunt sigura ca ai o imensa satisfactie...iti doresc sa-i vezi infloriti la primavara :)
Da-ne detalii, te rog: cum au germinat, ce substrat ai folosit, care a fost rata de succes, etc
 

doina

Member
Am povestit pe la inceputul topicului despre experienta mea cu semintele. Am avut 12 seminte din comanda de la Monica Trusca.
Nu mi-a reusit germinarea in sevetel, am pierdut cateva seminte si acestia sunt din semintele puse in pastile de turba , pe raftul cu violete, pe la mijlocul politei care se incalzeste putin de la neonul de sub ea.
 

sini

Well-Known Member
Eu pun semintele direct in pamant:florimo + perlit.Am avut intotdeauna rezultate foarte bune.Acestia sunt pusi la inceputul lui octombrie(2011).Poza e de la inceputul lui ianuarie2012
 
Sus