Inmultire hibiscus prin seminte

ioana_ralu

Member
Am pus si eu doua in pastile de turba(deasupra nu acoperite cu pam.) stropite cu revital.Una a germinat,cealalta a putrezit(am ciupit-o prea mult)
 

doina

Member
Cele 2 seminte puse in data de 15 incep sa-si scoata 'coltul' maine-poimaine poate vad si frunzute :?
Samanta ramasa pe servetel nu 'misca ' .
 
La Multi Ani, 2011! si un an plin de bucurie si impliniri tuturor :D
Ce va mai fac copiii iesiti din seminte? Noutati, ceva?
Ai mei sunt veseli si au deja al doilea rand de frunzulite - adica primele frunze adevarate.
 

bebe Iris

Active Member
Ce bine! Inseamna ca o sa vedem in ghivece la noi, culori de hibi cum n-a vazut Parisul! :wink:
Felicitari fetelor!
 

doina

Member
Din 14 seminte am 5 plantute , mici, pentru ca am semanat tarziu semintele .
Sper sa creasca toate mari :rugaciune: ( ale voastre si ale mele )
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ohhh, ce de reusite aici, fetelor, ma bucur tare mult pentru voi! Super!
Imi doresc ca peste cateva luni sa vad florile plantutelor pe care le-ati obtinut si va tin pumnii!! Bafta!
 

dorica

Member
am si eu o intrebare:
si la mine au germinat unele seminte,dar ,intrebarea mea e:
de ce nu le pica samanta din cap?
tot sta asa de vreo 4 zile.....e normal?
 

ani

Member
E normal. Cand va avea destula putere sa se inalte va inlatura singura coaja. Nu o indeparta tu ca s-ar putea ca plantuta sa nu fie pregatita pentru asta si sa se duca (ceea ce nu ne dorim!).
 
Ma bag si eu in discutie. Si la mine s-a intamplat asa cu unele seminte, insa eu le-am pulverizat cu apa calduta si cojile s-au muiat si au cazut. Nu stiu daca e vreo regula referitoare la pulverizat, insa eu asa am facut si a mers. Bafta!
 

ana popa

Member
Am vrut si eu sa pun o samanta, doua, la incoltit dar nu mai gasesc plicul cu seminte :cry: , l-am ratacit pe undeva.
 

Cristiana

Member
ana popa a spus:
Am vrut si eu sa pun o samanta, doua, la incoltit dar nu mai gasesc plicul cu seminte :cry: , l-am ratacit pe undeva.
Cauta-l in sertarul cu scriesori si facturi, la mine acolo locuiesc. Am glumit, dar incerc sa-ti sugerez un loc unde sa-l cauti.
 

albela

Active Member
Am pus si eu aseara la inmuiat 3 seminte. In sfarsit :oops: . Azi ar trebui sa le razuiesc si sa le plantez. Cu atonikul cum fac, mai spuneti-mi si mie odata :? . Am sa le plantez in cocopeat nu in banuti de turba ca am avut experiente extrem de neplacute cu ei anul trecut si nu mai risc.
 

Cristiana

Member
Albela, eu semintele nu le-am inmuiat deloc, doar le-am crestat un pic cu cutterul pe partea rotunjita si le-am pus in banuti. Am pus doar patru, ca su nu fac vreo ciudatenie cu ele, au iesit toate desi una a fost cam "lenesa". Atonik nu am pus fiindca trebuie sa ajung pana in capatul celalat de oras ca sa cumpar, dar am citit ca e bun si mai incolo.
 

albela

Active Member
Desi nu speram sa iasa ceva din cele 3 seminte plantate (ca le-am razuit de au ramas fara pic de coaje si am si uitat de ele dupa ce le-am plantat :oops:) iata ca totusi una din ele se pare ca a germinat. Fac poze diseara :wink: .
 
Sus