Inmultire hibiscus prin seminte

bebe Iris

Active Member
Ingrasamant organic; guano extract,fish mix,plantimax,cropmax,terrafertil,mai am si altele dar nu-mi aduc aminte cum se numesc.

Eu am guano praf...cum il aplic, incorporat in sol, deasupra, sau fac o zeama si ud cu ea? :?
Multumesc Corina!
 

corinap

Member
bebe Iris a spus:
Ingrasamant organic; guano extract,fish mix,plantimax,cropmax,terrafertil,mai am si altele dar nu-mi aduc aminte cum se numesc.

Eu am guano praf...cum il aplic, incorporat in sol, deasupra, sau fac o zeama si ud cu ea? :?
Multumesc Corina!
Al meu e lichid si usor de dozat,dar cu praf ,nu stiu.
Terrafertil este solid ca niste boabe de piper,il imprastii pe pamant apoi il incorporez.
Tu nu ai instructiuni :?: sunt prafuri care se dizolva.Suna-l pe nenea de la Hidroponica poate stie el :D
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc! Instructiunile sunt sa il incorporez in pamantul de plantare, dar acum ca sunt plantati nu i-as scoate si sa ii replantez.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
greenfingers a spus:
Multumesc frumos, Violeta :rose:
De hranit, i-am hranit cu muuuulta dragoste :wink: si cu ceva ingrasamant organic- insa intocmai si la timp! Am respectat indicatiile primite de la zeitatile din Olimpul hibiscusilor - :wink:.
Draga mea, daca tot ai fir direct cu Sefii de prin Olimpul hibiscusilor, nu arunci si tu catre muritorii de rand niste instructiuni? Nu de alta dar am si eu vreo doua seminte de hibi rasarite si sa stiu ce le fac mai departe.Multumesc!
 

corinap

Member
VioletaB a spus:
:eek: Crompmax la hibiscus ????
Chiar sa vreau,nu pot stropi sute de plante in casa.Pana acum i-am udat o data cu guano si o data cu fish-mix.Pana la primavara trebuie sa se multumeasca doar cu apa,apoi mai vedem :?
 

dana

Member
musai trebuie sa incerc si eu........mai ales cu cei de la gommer ca tare nu as vrea sa-i pierd.

pana acum Lora si-a pierdut un bobc care mai avea cam 1 saptamana si inflorea; nu-i nimic,mai are inca 3
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Violeta este o frumusete;nu am stiut ca din seminte se pot obtine asa hibi frumosi.Deci pe langa dragoste si toate celelalte iti trebuiesc si cunostintele de rigoare.Felicitari si la mai multe floricele sa ne prezinti.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos, felicitari! Cum il cheama? si dupa cat timp a inflorit? (10 luni de la plantare, am inteles eu bine?)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum ai zis ca se numeste solutia aia care ai folosit-o la puiuti Gabi(Green....nu mai e postul ! )?Am si eu doi pui dragalasi si parca ma tenteaza sa le dau un....imbold desi pina acum mititeii s-au descurcat pe cont propriu.
Am avut si eu doua semincioare si amindoua dragalasele au rasarit si au crescut.Sper sa reziste :? ca daca nu...nanana.... :rofl:
 

dana

Member
greenfingers a spus:
PS: Doamna Gabiuta, ingrasamantul este de la Hidroponica, organic pe baza de guano.
este cumva vorba de EXTRACT GUANO/40 roni litrul? ca este singurul care l-am gasit la hipodronica
 

corinap

Member
greenfingers a spus:
Multumesc, Corina.
Eu sunt, cu siguranta, mai nerabdatoare!
Si eu mor de curiozitate....... :eek: pt.ca am si eu cativa si normal ca sunt curioasa, ce sunt............. :?: :?: :?:
Pacat ca nu-mi ies :cry: semintele.Toate imi rasar,numai astea de hibi ,nu.......... :cry: :cry: :cry:asa ca ma dau batuta in lupta cu hibi din seminte,imi pare foarte rau,dar asta-i realitatea :cry:
 
Sus