Inmultire hibiscus prin butasi

Roxana

Active Member
De o saptamana butasii de Hibi se afla in acea mini-sera improvizata si ii aerisesc o data la doua zile. Astazi am observat ca mai ales pe butasii fara frunze a aparut o pelicula de mucegai. Cat timp am scos dopul ca sa aerisesc plantutele am incercat cu un betisor sa sterg cat de cat acel mucegai. E ceva neinregula cu butasii?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ceva e in neregula. Eu nu i-am aerisit deloc dar nici nu au avut mucegai. Nu au parte de soare direct, da?
 

georgiana georgiana

Active Member
Pana nu ies radacinile nu trebuiesc aerisiti.
Eu i-am pus in sticle si apa s-a cam evaporat din pastilele de turba, asa ca a trebuit sa le umezesc si cu ocazia asta am si aerisit.
 

Roxana

Active Member
am inteles...atunci nu-i voi mai aerisi nici eu. pana acum nu am mai umezit deloc banutii. cred ca ar fi cazul, nu?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
daca sunt uscati (ceea ce inseamna ca sera ta nu e perfect etansa, raspunsul e da). Dar in mod normal, daca reusesti sa etansezi foarte bine nu e nevoie sa umbli la ei pana nu vezi radacinile
 

Roxana

Active Member
[*]aha, pai ma gandesc ca daca eu am aerisit de vreo doua ori pana acum ar trebui putin umeziti acei banuti si dupa aceea nu voi mai umbla la ei. :)
 

fdana

Member
Felicitari fetelor daca reusiti sa mai inradacinati hibi iarna.Eu am experimentat al treilea an si nu imi ies.Am sera(propagator) incalzita ,am pus cu Clonex ,am pus cu Atonic si degeaba.Mucegaiesc si mor chiar daca ii aerisesc sau nu.Deci m-am invatat minte si iarna nu mai pun nimic la inradacinat.Primavara-vara si spre toamna nu am aceste probleme,dar iarna e deja jale.Indiferent ca sunt clasicii sau "fitosi".Daca aveti alte metode va rog luminati-ma si pe mine ca "mor de suparare" ca nu ii pot inradacina si am primit/cumparat o gramada de butasi superbi si degeaba.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
butasul trebuie sa fie

1. in stare activa
2. fara daunatori
3. taiat si pus imediat in apa dedurizata
4. frunzele se reduc la minim (max 4-5 pe un butas de 25-30cm)
5. umiditate buna pe timpul miscarii

si restul e noroc , Atonik , Clonex si alte vrajeli din astea comerciale nu fac minuni sunt doar adjuvante :D
 

fdana

Member
danero2004 a spus:
butasul trebuie sa fie
1. in stare activa
2. fara daunatori
3. taiat si pus imediat in apa dedurizata
4. frunzele se reduc la minim (max 4-5 pe un butas de 25-30cm)
5. umiditate buna pe timpul miscarii
si restul e noroc , Atonik , Clonex si alte vrajeli din astea comerciale nu fac minuni sunt doar adjuvante :D
Am incercat Dane toate modalitatile ,doar ca eu folosesc butasi mai mici (10-15 cm) si sincer nu i-am pus nicodata in apa dedurizata.Deci asta e singurul lucru diferit inrest ,tai frunzele la ei si eu ii tai direct din hibi mei (nu i-am pus la socoteala pe cei cumparati/primiti) care vin prin posta cateva zile.Si tot degeaba.Iarna parca nu am nici o sansa.Apare mucegaiul.Am inteless ca se mai dadeau cu ceva impotriva mucegaiului dar nici nu stiu cu ce si nici nu am incercat cu nimic pana acum.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pentru mucegai natural ce apare din afara butasului poti incerca de la infuzie de musetel pana la topsin , eu personal raman pe metoda mea cu pudra de scortisoara pe sol

butasul iarna sufera mai mult , planta mama poate fi tinuta mai la intuneric si de aia seva nu se misca corect :D
 

corinap

Member
E adevarat ce spui dar eu folosesc si functioneaza.Imi e mai usor sa trag cu seringa din sticla si sa prepar 100ml,decat cu praful cum sunt majoritatea fungicidelor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a ...da , aici ai dreptate si eu cer la fel , doar sa nu luam aiurea chestii care nu si fac efectul

Daca ai folosit o sa incerc si eu , si asa am o sticluta care se "plictiseste" pe la mine , eu o tin pentru rasadurile de rosii :giggle:
 

liliput

Member
Sa ma iertati ca pun o astfel de intrebare,am citit si tot citit,dar n-am gasit raspuns..... :? ....in ce fel de substrat pun lastarul la prins?
 
Sus