Inmultire hibiscus prin butasi

irinabv

Active Member
Moderator
Nu prea am eu succes cu banutii de turba dar o sa va ascult pe voi. Acum ma duc sa-i pun la umflat :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Stiu ca am mai citit aici asa: lastarii lemnosi se inradacineaza in apa, lastarii verzi, in pamant. Totusi vreau sa va intreb ce sanse ar fi pentru niste lastari lemnosi binisor sa inradacineze in pastile de turba? Vad ca si Irina are ceva retineri.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
corina, eu inradacinezi lastari lemnosi in banuti :?. asa ca merge...bine, sa nu fie totusi un lastar ca o craca :rofl: :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Mersi, Mada, o sa incerc, ca tot trebuie sa tund hibi, desi tare greu imi vine, e plin de boboci, dar golas...
 

Roxana

Active Member
si eu am aceeasi problema cu Hibi. Acum vreau sa-i tai lastarii golasi ca nu-mi plac deloc cum arata si ii voi pune la inradacinat in apa pentru ca nu sunt tocmai tinerei si nu am experienta cu banutii de turba. :oops:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu, pentru ca butasii rezultati erau prea mari, i-am taiat si pe ei in jumate si partea dinspre varf i-am pus in banuti si partea de jos in apa :) Deocamdata se prezinta bine.
 

Roxana

Active Member
eu zic ca daca l-ai pus in pet sa-l lasi asa acum. Il tii in soare direct sau il pulverizezi?
 

ramona

Member
are soare dupa masa dar nu foarte mult. sa il mut? adica am intrebat daca sa il scot si sa il pun in apa ca nu e in pamant decta de 3 zile. ce fac?
 

Roxana

Active Member
ai zis ca lastarul este lemnificat si in acest caz inradacinarea se face cel mai bine in apa. Ar fi bine sa nu-l tii in soare si daca vezi ca nu da semne bune il poti pune in apa. Sau il poti muta direct in apa.
 

ramona

Member
ok. mersi mult. am facut deja mutarea. butasul arata foarte bine. sper ca in apa ii va fi mai bine... voi reveni cu noutati. :D
 

Roxana

Active Member
mult succes si sa ne tii la curent numai cu vesti bune! :D
si eu trebuie sa tai niste lastari de la Hibi meu care sunt golasi, dar mai astept putin poate o sa faca frunze acum ca a dat caldura.
 

Roxana

Active Member
Eu as vrea sa tai Hibi pentru ca au mai ramas trei crengute cu frunze doar in varf. Lastarii sunt destul de lemnosi, pentru ca fac parte din planta mama. Saptamanile trecute am incercat sa inradacinez unul din lastarii rupti in apa, dar fara rezultat. :( Ma gandeam ca pe acestia sa-i pun la inradacinat in pamant, cu pet, dar nu stiu daca este tocmai perioada potrivita pentru asta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pana si iarna ai putea sa incerci, d-apoi acum. Pune linistita la prins ca nu-i nicio problema :)
 

Roxana

Active Member
Da, bine. eu ma gandeam ca fiind cald si afara, daca le mai pun si pet nu o sa le fie prea bine. Si sa incerc direct in pamant, cu pet? Eu nu am incercat niciodata in panuti de turba si nu as vrea sa risc sa pierd planta.
 
Sus