Inmultire hibiscus prin butasi

Rami11

Member
Fleur a spus:
Rami11 a spus:
Prin decembrie am pus si eu un lastar sub pet, acum 2 saptamani a aparut un bobocel si am zis sa iau petul sa aiba loc destul, dar mai bine lasam asa ca bobocul s-a uscat :cry: Si cat de mult m-am bucurat pentru el. Oare de ce? Inainte sa iau petul l=am lasat cateva zile vreo 10-15 minute fara el ca sa se obisnuiasca, dar vad ca ceva tot nu i-a placut :x
Foloseste partea cu capac a petului si incepi prin a-l tine doar fara capac o perioada si apoi il iei de tot.
Unii se prin mai greu si iarna asta lunga n-a fost cea mai buna perioada.
Asa am facut Fleur dar poate ca m-am grabit :?
 

Sash

Active Member
Rami, probabil plantuta n-a avut destula putere sa tina bobocul. Eu de multe ori lastarilor proaspat prinsi le tai boboceii pentru a nu se epuiza planta.
 

anyny

Member
Sash a spus:
Rami, probabil plantuta n-a avut destula putere sa tina bobocul. Eu de multe ori lastarilor proaspat prinsi le tai boboceii pentru a nu se epuiza planta.
si nu se intampla nimik?e ok asa?
apoi va da bobocei noi?
 

ghia_don

Active Member
Cu siguranta. Sa vezi tu floricele dupa ce se inradacineaza bine... :wink: Primii boboci mai bine ii rupi, sa nu munceasca planta in favoarea florilor si in detrimentul radacinilor.
 

anyny

Member
ghia_don a spus:
Cu siguranta. Sa vezi tu floricele dupa ce se inradacineaza bine... :wink: Primii boboci mai bine ii rupi, sa nu munceasca planta in favoarea florilor si in detrimentul radacinilor.
am inteles :)
 

andreiacamelia

Active Member
Cativa lastari au radacinute! Cei de la Gabiee, cel de la Tina si cel de la Cornelia! Multumesc fetelor! Cei de la Tzep se lasa asteptati, dar nici nu ii deranjez!
 

carmenushka

Active Member
Am primit si eu un lastar de hibi cu radacinute formate in apa, l-am pus aseara in ghiveci pe balcon. MAi trebuie sa-i pun si pet in cap?
 

Sash

Active Member
Cred ca depinde de soiul de hibi - cat e de sensibil. Eu l-as lasa fara pet dar as sta cu ochii pe el si i-as pune pet numai daca da semne de pleostire.
 

carmenushka

Active Member
Pentru ca i se inmuiasera frunzutele mai tinere i-am pus pet in cap. Si-au revenit asa frunzele dar cum il las fara pet cum se inmoaie. I-am lasat pet-ul 2 zile si azi l-am lasat de dimineata fara pet. Cat dureaza acomodarea asta? Cred ca e un hibi rosu involt
 

Roxana

Active Member
pai eu dupa i-am scos pet-ul nu s-a mai pleostit. in timpul cat a stat cu pet i-am scos zilnic dopul in jur de 5 minute ca sa se obisnuiasca cu aerul.
 

carmenushka

Active Member
Eu cand am vazut frunzuta inmuiata i-am pus pet. A doua zi dimineata i l-am scos dar seara dadea iar semna de inmuiere asa ca i-am pus iar pet si nu l-am mai dat jos 2-3 zile. Acum dimineata l-am scos iar, sa vad cum il gasesc cand ajung acasa
 

carmenushka

Active Member
Hibi al meu s-a adaptat! :D Gata, e bine, nu se mai pleosteste. Sta cuminte fara pet. Are soare dimineata apoi mai la umbra dar la caldurica. Ii place sa-l pulverizez?
 

Roxana

Active Member
nu prea am auzit de pulverizarea Hibiscusului, dar este o planta iubitoare de umiditate, deci il mai poti pulveriza, dar cand nu bate soarele pe el. Totusi, nu trebuie sa exageram cu umiditatea!
 

Fleur

Active Member
Ii place sa-l pulverizezi carmenushka si il protejezi astfel si de daunatori. Ai grija numai sa nu fie in bataia soarelui cu frunzele ude ca se ard.
Pe ai mei i-a plouat toate ploile astea care au fost si vad ca sunt f ok.
 

carmenushka

Active Member
Fleur a spus:
Ii place sa-l pulverizezi carmenushka si il protejezi astfel si de daunatori. Ai grija numai sa nu fie in bataia soarelui cu frunzele ude ca se ard.
Pe ai mei i-a plouat toate ploile astea care au fost si vad ca sunt f ok.
Multumesc Fleur, atunci asa am sa fac, il pulverizez seara!(off: azi ajung sa depun banii pentru florile de la tine)
 

carmenushka

Active Member
Am primit de la al meu sot cadou o frumusete de hibi Sunny Cities Madrid
E atat de bogat ca m-am gandit ca as putea sa-i iau unul doi lastari sa-i pun la inradacinat. Cum sa fac? sa iau crengute cat mai vezi sau din cele usor lemnificate la baza? in apa sau in pamant cu pet? Cat de pretentios e soiul asta?
 
Sus