Inmultire hibiscus prin butasi

adrianam

Well-Known Member
Azi dimineata hibi cel roz pal achizitionat in toamna, arata obosit, de parca nu l-as fi udat de mult.
Am pus mana pe pamant, era uscat doar la suprafata.
M-am suparat pe el, i-am taiat cele trei brate si le-am pus in pahar cu apa si cu punga in cap.
Pe restul de tulpina au ramas frunze mici, deci daca vrea sa isi revina, are varfuri de crestere.
De ce se imbolnavesc asa dintr-o data hibilicii astia cumparati?
Parea sa-i mearga foarte bine, chiar a inflorit si l-am facut vedeta!
Este drept ca a mai avut un frate in acelasi ghiveci (asa i-am cumparat) care s-a topit in urma cu doua saptamani! :cry:

Butasului taiat din greseala in urma cu doua saptamani si pus in apa cu punga in cap, i-au aparut deja puncte albe pe tulpina, deci pare ca vrea sa se prinda. Sper sa nu il pierd! :?
 

adrianam

Well-Known Member
Este posibil sa fie acolo pentru ca pamantul nu s-a mai uscat asa repede.
Ma uit diseara, cand ajung acasa!
 
Am primit un lastar de hibi dar are doar 3-4 cm. Mic- mic. Am vreo sansa sa faca radacini? Ce imi recomandati, sa il pun in apa sau direct in pamant? :D
 

Sash

Active Member
In pamant cu pet in cap.
In principiu lastarii lemnosi fac mai usor radacini in apa, iar cei "verzi" in pamant sub pet - bineinteles depinde si de "soiul" de hibiscus.
 
D

dyayzh

Guest
Care lastar are sanse mai mari de inradacinare: semilemnificat sau lemnificat :?
 

ani

Member
Am obtinut rezultate mai bune cu lastari semilemnificati in turba cu perlit, sau in pastile de turba, in minisera.
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc Ani :D La tine stiu ca au sanse de prindere in procent de 99% lastarii de orice fel :oops:
 

kerkyra

Well-Known Member
Si la mine s-au prins in procent mai mare lastari mai verzi, sa le zic asa, in pamant cu pet in cap.
 

anyny

Member
am pus si eu un lastar de hibi in ghiveci cu un pet in cap la recomandarea lui iudit (mersi)...acuma astept sa vad daca va rezista... :wink:
 

anyny

Member
am tot citit pe aici si au fost mai multe persoane care au facut asa ca tine...trebuie doar sa ai rabdare sa faca radacini.
schimba apa sa fie curata tot timpul si tine-l cat de cat la caldura.
tine-ma la curent, si multa bafta
 

kriss

Member
eu pun la prins lastarii numai in apa (cu pet nu am reusit inca, voi incerca iar acum in primavara), dar daca au sub 10 cm nu reusesc sa-i prind.
 

anyny

Member
kriss lastarul meu e cam de 14 cm...eu acuma l-am pus asa cu petul in cap...vom vedea ce iese.
bafta si tie
 

kriss

Member
multumesc!
multa bafta cu lastarul!
daca are vreo 14 cm e super ok. nu ar trebui sa ai probleme.
 

anyny

Member
pana acuma e totul ok cu hibi meu. il aerisesc zilnic
dar acuma am o problema, voi lipsi 3 zile si nu are cine sa il aeriseasca, va fi oare o problema?
 

Rami11

Member
Prin decembrie am pus si eu un lastar sub pet, acum 2 saptamani a aparut un bobocel si am zis sa iau petul sa aiba loc destul, dar mai bine lasam asa ca bobocul s-a uscat :cry: Si cat de mult m-am bucurat pentru el. Oare de ce? Inainte sa iau petul l=am lasat cateva zile vreo 10-15 minute fara el ca sa se obisnuiasca, dar vad ca ceva tot nu i-a placut :x
 

Fleur

Active Member
Rami11 a spus:
Prin decembrie am pus si eu un lastar sub pet, acum 2 saptamani a aparut un bobocel si am zis sa iau petul sa aiba loc destul, dar mai bine lasam asa ca bobocul s-a uscat :cry: Si cat de mult m-am bucurat pentru el. Oare de ce? Inainte sa iau petul l=am lasat cateva zile vreo 10-15 minute fara el ca sa se obisnuiasca, dar vad ca ceva tot nu i-a placut :x
Foloseste partea cu capac a petului si incepi prin a-l tine doar fara capac o perioada si apoi il iei de tot.
Unii se prin mai greu si iarna asta lunga n-a fost cea mai buna perioada.
 
Sus