Inmultire hibiscus prin butasi

Sash

Active Member
Iulia crede-ma ca mi-e frica sa ma ating cu foarfeca de el. Ramura al carei varf a fost la tine s-a uscat de tot si n-as vrea sa repet experienta cu alta :(

Tina, cel portocaliu e doar un bat :oops: Nu se vad nici radacinute, nici frunze nu mai are, dar e inca verde si in varf are un muguras care stagneaza asa ca inca nu mi-am pierdut speranta in el :D
Ceilalti insa...ai vazut cum s-au inaltat :eek: Rowena e singura mai scunda, dar asta pentru ca s-a incapatanat sa faca boboci in loc de frunze la inceput. :hug:
 

IULIA

Active Member
mmmmm
ca era ca vin sau nu...ca vii sau nu.......
am cutie postala bunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
eeee? :D
 

Tina

Active Member
Aoleu, ce m-ai lovit cu mersul la posta.. dar, daca ma iei incet si ai rabdare cu mine, se face .. :wink:
 

IULIA

Active Member
vrei sa iti fac o vizita?
da e de rau atunci.....vin cu foarfeca dupa mine, si hirst hirst........tot tot.............
astept Tina, cum sa nu. daca ai butasi la ceva, pune la prins si ii ridica fata odata si odata.
MULTUMESC. :D
 

Tina

Active Member
Fa, fa... (o vizita).. :wink:
Loc pt butasi nu prea am, mai repede ma duc cu ei la posta.. zi ce ai vrea, te rog.. :)
 

georgianamihai

New Member
am pus si eu lastari de hibi la prins de fapt sunt portiunele pe care le-am taiat cand l-am tuns. vreau sa imi spune-ti , cum este mai bine in pamant ,in apa, cu , fara borcan in cap, la lumina , la intuneric??? am auzit mai multe variate si nu stiu, care este adevarul?
eu le-am pus in pamant , neacoperiti la lumina ( pe pervazul ferestrei ) si racoare . este ok?
 

oana_oana

Member
Eu am plantat, ieri, hibi si bouga(multumesc din suflet Tinei). La toate am pus pet in cap si la lumina si caldurica. Sper sa le placa si sa faca si mustacioare.
 

Roxana

Active Member
Eu am obtinut rezulate bune cu butasi pusi direct in pamant si cu pet "in cap". Aveau lumina si caldura si am reusit sa-i inradacinez.
 

georgianamihai

New Member
butasi de hibi in pamant

am tuns si eu trandafirul si am pus butasii obtinuti la prins in pamant . ca locatie sunt pe balcon la luminia , e ok ? am inteles ca ar fi ma bine la intuneric si caldura ...nu stiu ? cum ma sfatuiti?
 

adana

Member
eu am reusit cu petul in cap.dar imi spunea cineva,ca difera de la hibi la hibi.parca cel galben e mai mofturos.dar nu stiu sigur.mai bine pune un borcan sau pahar,cu ce te deranjeaza?
 

emeclau

Active Member
fetelor, am nevoie de ajutor... :)
ce imi puteti spune despre inmultirea hibiscului prin seminte? substrat, caldura, udare, conditii si termene de germinare, orice informatie mi-ar fi de folos
nu stiu mai nimic despre ei, dar i-am vazut pe ai Monicai si vreau si eu macar cativa acolo :visator: :indragostit: :salivat:
va multumesc
si aaaa, hibiscusii de ce conditii au nevoie pt. a o duce bine? ( temp. , lumina)
 

Sash

Active Member
oana_oana a spus:
Ce pot sa-i fac unui hibi matur care s-a ofilit si ii cad frunzele? Daca ii pun pet oare ii face ceva?
Eu l-as tunde si as pune cativa lastari la inmultit.
Si daca gasesti un pet destul de mare baga-l si pe el sub pet, poate isi revine dar succesul cred ca depinde mult de cauza ofilirii...
 

Sash

Active Member
emeclau a spus:
fetelor, am nevoie de ajutor... :)
ce imi puteti spune despre inmultirea hibiscului prin seminte? substrat, caldura, udare, conditii si termene de germinare, orice informatie mi-ar fi de folos
nu stiu mai nimic despre ei, dar i-am vazut pe ai Monicai si vreau si eu macar cativa acolo :visator: :indragostit: :salivat:
va multumesc
si aaaa, hibiscusii de ce conditii au nevoie pt. a o duce bine? ( temp. , lumina)
Cu semintele povestea e lunga si complicata. Am inteles ca cei de gradina se inmultesc relativ usor insa cu ceilalti e tare complicat. Eu n-am avut ocazia/seminte ca sa incerc.
Iar de conditii... eu pe ai mei (cu exceptia lui schizo) ii tin pe pervaz/langa o fereastra orientata S-V, adica au soare dupa pranz pana seara. Si... acolo stau tot timpul anului.
 

emeclau

Active Member
Sash, mersi ca te-ai obosit :)
mi-a explicat byby cum sta treaba cu semintele de hibi ...bine, o parte am uitat-o deja :? , dar cand voi ajunge sa le am eu in manuta mea, sper sa imi amintesc cam ce trebuie facut :wink:
 
Sus