Inmultire hibiscus prin butasi

Sash

Active Member
Dar oricum pentru inradacinare printre conditiile necesare sunt caldura, lumina si umezeala (exceptie poate face hibi rosu batut care inradacineaza foarte usor).
 

nicao

Member
Eu acum 2 zile am taiat o crenguta de Hibi si am pus-o in apa. Dupa 5 minute s-au pleostit toate frunzele. Nici azi nu si-au revenit. E normal?
 

angela draganoiu

Active Member
da uni hibi nu traisesc in apa. exceptie fac cei rosu simpli si batuti care rezista si fac si radacini in apa.
daca n-a murit de tot ia lastarasul si pune-l in pamint, udat in prealabil, si pune-i o sticla de plastic deasupra. vei vedea ca se invioreaza imediat iar peste un timp va scoate frunze noi semn ca s-a prins. succes.
 

ani

Member
De obicei butasii pusi la inradacinat au doar doua frunze. Butasul trebuie sa-si indrepte energia spre radacini, nu sa hraneasca frunzele.
 

MONIS

Member
am si eu un butas in apa...dar frunzutele sunt cam moi....si totusi parca incep sa se vada si ceva radacinute....e normal sa se moaie frunzele?
 

kriss

Member
MONIS: eu aproape de fiecare data cand am pus hibi la prins am patit asa. intai treceau printr-o perioada in care li se inmuiau frunzele, apoi isi reveneau in ceva timp.
cred ca depinde si ce specie de hibi ai pentru ca stiu ca unele se prind mai greu.
daca se vad radacinute nu cred ca ai motive de ingrijorare.
 

IULIA

Active Member
cine mai are un schizopetalus in plus, sa ma anunte si pe mine, platesc bine....
Sash, orhideea numita schizo tot nu si-a dorit pina la urma.
dupa 5 luni s-a hotarit...NU, MULTUMESC.
 

Sash

Active Member
:( Imi pare tare rau. Mie schizo mi se pare ciufut... daca am intarziat cu udatul pierde frunze, daca e prea soare sta pleostit, daca nu-i place nu stiu ce pierde mugurii de la varf si asa mai departe...insa... tot cel mai drag imi e :D
 
Sus