Inmultire hibiscus prin butasi

mimish

Active Member
Multumesc, Oana! Asa este, cel rosu se prinde usor! Eu vreau sa adun mai multi, pentru a-i duce la munca.
 

oana_oana

Member
Ce-i drept sunt un spectacol cei rosii clasici. Daca pomisorul este mare si face 2-3 flori este o splendoare. Eu am 3 rosii involt si vara sunt in curte si sunt superbi.
 

oana_oana

Member
Claudia m-am uitat acum in album si ai niste hibi sperbi. Imi place formapomisorilor la nebunie. Am sa incerc si eu. Cati ani au pomisorii(cel cyclam m-a dat gata cati boboci avea)?
 

claudia_s

Member
Cei mari au 5 ani. Acum am 2 pitici care au 2 ani si i-am format in vara sub forma de pomisor. Cand vor inflori le voi face poza.
 

Sash

Active Member
:dans: Azi am observat prin paharut ca si lastarul de surinam a dat o radacina. Sunt tare incantata, dar il mai las acolo pana vad mai multe radacinute inainte de a-l muta in ghiveci.
 

claudia_s

Member
Multumesc. Am mai pus butasi si in apa dar nici unul nu a facut radacini. Cei rosii si siclam au facut radacini in apa aproape toti dar koenig-ul nu.
 

Roxana

Active Member
Foarte frumos! Sa-ti traiasca!
sper sa reusesc sa inradacinez si eu cativa butasi de Hibi alb si portocaliu :rugaciune:
 

Sash

Active Member
Bafta la inradacinat Roxana!
Claudia felicitari :D !
Eu am rupt azi cativa bobocei :( m-a durut sufletul dar vreau sa se concentreze pe frunze si radacini - am lasat un lastar sa infloreasca si , a doua zi dupa ce a inflorit din 2 frunze cate avea a mai ramas cu una...
 

kriss

Member
nu stiu sigur, ca inca nu am patit asta la hibi, dar de obicei mucegaiesc de la prea multa apa sau fiind sub pet ma gandesc ca e posibil sa fi fost prea multa umezeala.
eu inradacinez hibi doar in apa pentru ca am incercat cu 2 lastari sub pet mai demult si mi-au murit.
 

Roxana

Active Member
si eu am observat ieri ca deasupra pamantului Hibiscusilor pusi la inradacinat sub pet este un strat de mucegai. La fel era si pe tulpina lor. I-am curatat si sper ca pe viitor sa am mai multa grija cu udarea.
 
Sus