Inmultire hibiscus prin butasi

zi_inflorata

Member
Moderator
o idee foarte buna, iulia. E logic. Am sa tai si eu frunzele, ca am primit azi niste butasi lemnificati de la miha la intalnirea din cta.
 

Roxana

Active Member
deci sa rup si eu frunzele Hibiscusilor pusi la inradacinat. (oricum nu prea au loc sub pet)
 

Sash

Active Member
Pana sa-i tund eu frunzele, cea in cauza a picat singura. Morala - nu mai las lastari sa infloreasca, indiferent cat de curioasa sunt.
 

oana_oana

Member
Pana sa aflu de trucul acesta am pierdut ceva butasi de hibi :cry:
Cu prima ocazie am sa le las in varf 1-2 frunze.
 

ramona

Member
Felicitari celor care au reusit sa il inmulteasca. Eu ma declar invinsa. Nu am reusit sa inmultesc hibi. Adica... am si incercat toamna, dar... :?
 

IULIA

Active Member
la hornbach si brico se gasesc sere, ideale pt inradacinat, cu capac cu aerisiri. de diverse marimi la brico. super bune pt hibi. sa aveti spor. :D
 

cory_helen

Active Member
am inradacinat 2 hiby la birou... acum sunt f pleostiti, da' rau de tot... oare nu se vor prinde?

mentionez ca au lumina destula... ce sa fac cu ei?
as vrea sa nu-i pierd... un coleg de birou mi-a spus ca i-am pus prea devreme, ca e inca frig...

sa-i scot din pamant si sa-i pun iar in apa? heeeeellp!!!!!

:?
 

mymo

Active Member
pune pet pe ei si aeriseste in fiecare zi.Daca vezi ca nu transpira pet-ul,pulverizeaza cu apa.Succes!
 

mymo

Active Member
Inseamna ca este asigurata umiditatea necesara.
Cu placere,sa ne mai spui ce s-a intamplat.
 

mimish

Active Member
Am pus si eu pe 28 decembrie 2 lastari de hibi "clasic" rosu involt in pamant, iar apoi ghiveciul intr-un pet. Arata ok, m-am uitat la ei chiar mai devreme, am aerisit. Sper sa se prinda ok. Si sambata seara am pus 2 lastari primit la intalnire de la miha (hibi alb). Unul l-am pus in pamant, sub pet si altul in apa, tot in "microsera". Sper ca si acestia doi sa se prinda!
 
Sus