Inmultire hibiscus prin butasi

mymo

Active Member
Ai mei cei doi pe care i-am tuns de nevoie,arata asa:


Din cei de la Tina,din pacate trei au decedat :cry: sper sa am noroc cu restul.
 

angela draganoiu

Active Member
cel rosu arata super. la cel portocaliu nu imi plac virfurile dar are mici moate care vor deveni lastari curind. atentie cu cei galbeni si portocalii ca sint mai sensibili si nu le place sa-i muti.
 

Roxana

Active Member
eu am acum 3 butasi de Hibi pusi la inradacinat. deocamdata arata bine....sper sa reusesc sa-i prind. :rugaciune:
 

nutilepadat

Active Member
Mymo si noi ca vremea ,ne-am apucat de inmultit hibi sezonul toamna -iarna ...pai cum sa ne mearga bine :rofl: si la mine toti lastarii decedati :x
 

Sash

Active Member
Eu sunt foarte incantata ca i-am pacalit pe ai mei :). Inca traiesc toti si unii chiar dau semne de viata (frunzite noi, radacinute etc.) I-am tinut la aprox 20grade si cu o lampa inspre ei minim 12 ore pe zi (de cateva ori am uitat-o aprinsa si peste noapte :oops: ).
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Frunzulite noi are si al meu, nu am curaj sa scormonesc in pamant dupa radacina, dar sper sa se prinda pana in primavara!
 

Sash

Active Member
Nici eu n-am curaj sa scormonesc dupa radacini, dar i-am pus in pahare transparente si se vad prin pahar.
 

Sash

Active Member
Ieri am scos din pet-uri 2 hibi care au facut si radacinute si frunzite noi. Am vrut sa-i las cateva ore sa-i obisnuiesc treptat "la aer". Mi-au navalit insa altele pe cap si i-am uitat asa. Azi vad ca-s ok. Nici nu-i mai bag la loc in pet. Chiar ma gandesc sa-i pun in ghivece ceva mai mari decat paharutele in care sunt. Voi ce ziceti?
Btw MULTUMESC TINA pentru voinicei (cei 2 impricinati cred ca sunt pink shower si el capitolio)!!!!
 

doina

Member
Si eu am hibi in paharute de plastic dar nu-i transplantez decat la primavara cu putin timp, inainte de a-i scoate pe balcon.
 

claudia_s

Member
Si eu sunt de parere sa mai astepti. Eu am pusi butasi in borcane cu apa si unii au radacini iar altii arata foarte bine, chiar au facut boboci dar nu au radacini.
 

Sash

Active Member
Criteriul iesirii la aer a fost prezenta radacinilor, ca si ceilalti 4 lastari arata bine, unul are boboci, altii frunzite. I-am pus in paharute transparente asa ca vad clar ce fac :) El capitolio mi s-a parut cam "palid", adica verdele frunzelor e verde crud, frunzele vechi chiar au un usor degrade care ma duce cu gandul la cloroza, d'aia ma gandeam sa-l si mut in ceva mai mare, ca ingrasamant parca nu i-as pune inca...
 

angela draganoiu

Active Member
Sash ai grija cu marimea ghivecelor, nu trebuie sa fie mari. smecheria ca hibi sa faca flori este sa nu-i pui in ghivece mari de la inceput pt ca isi canalizeaza energia pe radacini si mai apoi isi aduc aminte si de flori, iti spune Stan Patitu'.
daca ai ghivece mici ca pt violete acum la inceput e perfect.
 

Sash

Active Member
Rowena


El capitolio


Rowena a inflorit in pet, am scos-o de acolo pentru poze. Nu se vad radacini prin pahar si una din frunze nu-mi place ce culoare are. In plus pe petiolul ei am gasit la baza frunzei ca un inceput de mucegai negru. Nu sunt hotarata daca sa o bag la loc in pet sau nu...

El capitolio are paharul plin de radacinute. Frunzele mari sunt prea galbene pentru gustul meu. Ma gandesc sa-l pun intr-un ghiveci un pic mai mare (ai dreptate angela, intr-unul de violete :D ) si eventual sa incep sa-i dau si ceva ingrasaminte sa se mai intremeze.

Daca credeti ca ar trebui sa le fac ceva/altceva...va rog spuneti...
 

Sash

Active Member
Nu lumina le lipseste... stau pe pervaz si le mai aprind si o lampa... Nu e poza relevanta din punctul asta de vedere... Ciudat e faptul ca din 6 lastari (indraznesc sa sper) prinsi fiecare se comporta diferit :? Nu stiu ce e...

E harnicuta rowena, dar sper ca floarea asta nu-i "cantecul de lebeda", ca nu vad nici radacinute nici frunzite noi... oricum alt boboc n-o mai las sa deschida.
 

IULIA

Active Member
Sash, poti indrazni la unul sa ciupesti frunzele.
eu la hibi pe care incerc sa ii prind iarna in special, le tai frunzele, din care mai ramin 1/3 cel mult. nu le poate hrani clar, o tija fara radacini.
:wink: sa ai spor.
 
Sus