Inmultire hibiscus prin butasi

dana

Member
ai mei vad ca sunt bine,au inflorit sub pet si chiar s-au mai inaltat.
Totusi,inca mie frica sa-i scot la aer ptr.ca ii am la serviciu iar noaptea nu dau caldura.
 

Sash

Active Member
Pana raspunde Amadeo "raportez" eu - toti 6 traiesc, nici unul nu a dat frunzite noi, 2 au facut deja radacinute, surinam-ul imi da emotii ca parca si-a blegit un pic frunzele, dar poate-i si din cauza ca i-am acordat cea mai mare atentie (el vreau cel mai mult sa se prinda) asa ca il "ignor" un pic. Toti sunt sub pet.
 

Tina

Active Member
Ma bucur, Sash... sa stii ca surinamul nu e pretentios, se prinde relativ usor.. nu il mai bibili, ca se invata "figurant".. :) :)
 

Sash

Active Member
Tina, multumesc inca o data pentru ei :hug: Ma duc sa-i zic surinamului sa lase mutrele ca nu-l caracterizeaza :rofl:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am si eu un hibi la prins sub pet care stagneaza -nici nici- furat de la servici. Inca mai am sperante la el. Dar sunt taaare multumita ca mi-am luat un hibi simplu portocaliu - de fapt inca nu l-am luat, doar l-am platit si l-am lasat in florarie ca eram fara masina si pana la birou ii ingheta sufletul. Dar maine il aduc la servici pentru ca inca nu am curaj sa-l duc acasa 8) . Am sa-l duc pe furis :wink: . In momente ca astea nu ma deranjeaza ca barbatul meu nu observa prea multe lucruri in casa. Si cand in sfarsit o sa-l vada, iau o mutra nevinovata si ii zic...eheee, asta e aici de o vesnicie :D hhihih
 

oana_oana

Member
Surinam-ul a fost primul hibilic pe care am reusit sa-l prind. A fost cel mai cumintel si ascultator. Restul...si-au cam dat demisia. :)
 

Sash

Active Member
La mine e singurul care face mutritze - are 3 frunze si cele 2 maricele sunt un pic pleostite iar cea mica s-a pliat un pic :( insa varful e in continuare verde si sta drept asa ca eu sper sa fie baiat cuminte si sa se prinda.
Azi la "controlul" de dimineata am observat ca unul dintre ei (el capitolio cred) s-a gandit sa-mi arate ca e pus pe treaba cu un muguras de boboc :D
 

IULIA

Active Member
ai mei au toti in continuare boboci si flori. ma gindesc cum sa fac sa reusesc sa ii tund in februarie. :?
 

albela

Active Member
Ai mei sunt mici. Cu totii nu cred ca fac 1.5 metri pusi cap la cap :rofl: Unii dintre ei cum e Aloha Rosa care implineste un anisor de cand l-am cumparat, nu au crescut nici un cm, desi au facut zeci de flori. E clar ce dopati sunt :eek: .
 

Sash

Active Member
Asta-i buna, voi va plangeti ca-s prea mari sau ca fac prea multe flori? :eek: In timp ce altii pandesc fiecare muguras si frunzulita...nu mai e dreptate pe lumea asta :rofl:
 
Sus