Inmultire hibiscus prin butasi

IULIA

Active Member
Tina, cind te hotarasti, sa imi spui si mie, bag si eu o tura la primavara. ca prea mi-au plins ochii pe la pozele altora. :cry:
 

Claudiavis

Active Member
Nu mai ziceti de perioada anului nefavorabila, ca iar mi-aduc aminte de stapeliile alea primite prin noiembrie de la Amadeo, care au decedat toate :cry: :cry: :cry: Si erau toate soiuri una si una! :cry: :cry: :cry:
 

mymo

Active Member
Eu pe cei de la Tina i-am pus 3 sub pet in cocopeat+perlit pentru ca erau mai mici si nu erau lemnificati si ceilalti 2 sunt in apa,1 dintre ei a facut deja "bubite",il mai las vreo doua zile si il pun numai cu perlit sub pet.Din cate am observat eu,lastarii lemnificati dau radacini in apa mai repede decat in pamant.
 
am si eu lastar de la Claudiavis,
http://www.trilulilu.ro/cicia1952/0670f18aff26f0
si e bine merci sub pet.cred ca-i udati prea mult.
secret : :? eu cand e petul prea condensat il scot si-l sterg si se aeriseste si el putin.mai bine e cand petul e cu dopul in sus si-l mai lasi si desfacut,mai pui mai iei....cam asa.
alt secret :? eu lucrez acasa si cam sunt cu ochii pe ei.dar cel primit e super.pun maine poze,ca azi am intalnire cu fetele:cafeneaua saptamanala.
 

Amadeo

Member
No, am procedat asa......i-am scos de sub pet.....pe unii, i-am curatat de mucegai, ce am putut salva.....si i-am lasat descoperiti. Unora, se pare ca le merge bine.....si i-am lasat in continuare cu petu....acu, sa vad ce se mai intampla...
 

Amadeo

Member
Din cei de la Claudia....El Capitolio merge foarte bine.....in schimb, la salomon, s-au uscat toti mugurii. acum i-am lasat si pe ei fara pe....sa vad ce se intampla.
 

Tina

Active Member


Dinsul este un lastar primit de la CocoT (multumesc !!).. cred ca are peste un an de cind e la mine, are si radacini.. si evolueaza cu o rapiditate, ce ma lasa masca.. :eek: :eek: :eek: (ma gindesc ca daca il fac de rusine.. poate, poate..)
 

Amadeo

Member
Bravooooo!!! E tare harnicutu micutu. Sa-ti traiasca, si sa faca radacini cat mai repede, deja a inceput.
 
eu dau jos frunzele mari si las numai mititele din varf ca sa se poata concentra mai bine pe radacini.

si pot sa spun ca la fel pregatit l-am primit si eu de la caudiavis.
 

mimish

Active Member
Ieri am pus si eu un lastar in pamant, sub pet.... i-am taiat si frunzele (jumatate din ele). Acum astept. Stiu ca vremea nu este tocmai potrivita pentru asemenea "pretentii", insa eu sper :)
 
Sus