Inmultire hibiscus prin butasi

dana

Member
o sa infloreasca sigur! Vad ca singurul repaos este la trecerea de la aer liber la cel de interior ptr.plantele batrane iar pentru lastarasi,dupa ce vor cade 2-3 bobocei si asta doar pana cand plantuta va prinde ceva puteri-vor inflori si ei.
Eu cel putin asa patesc cu toti :D
 

Amadeo

Member
Pai dana, asta e primul boboc, ca e lastar proaspat pus, inca sub pet.....dar eu sper sa si infloreasca.
 

dana

Member
pai am scris si eu ceva mai inainte ca la hibi mei din sera - sub pet - curg florile si bobocii non-stop.
Sa vad poate reusesc sa fac o poza cu el inflorit
 

Amadeo

Member
Ajutorrr!!!. Am probleme cu butasii de sub pet. nush ce au, dar fac mucegai pe ei. ce sa le fac? :cry:
 

Sash

Active Member
Pana primesti un sfat avizat, eu i-as spala de mucegai si apoi i-as lasa cu capacul petului desfacut ca sa scada un pic umiditatea...
 

Amadeo

Member
Am inteles Sash, asa o sa fac......sper sa pot salva macar o parte din ei, pt ca pt unii e prea tarziu....mecegaiul a atacat chiar mugurii.
Dar faza e, ca nu au umiditate mare.....in casa e destul de cald, dar nu se face deloc condens pe marginile petului........deci, care o fi cauza?
 

Sash

Active Member
Citind ce-a scris violeta mi-a mai venit o idee - daca tot zicea nenea de dat viteza si de fungi...experimenteaza un pic.... presara niste scortisoara pe zonele afectate...
 

Claudiavis

Active Member
Amadeoooooo, daca face mucegai hibi sub pet, scoate-i pet-ul din cap, spala mucegaiul sau taie zonele afectate si LASA-L FARA PET. Ai grija ca pamintul sa fie permanent umed, dar atit. Restul plantei poate sa stea in aer liber, uscata. Daca se pleostesc frunzele, taie-i frunzele cele mai mare (pe unde "transpira" planta cel mai mult) si lasa-i doar frunzele mai micute si mugurii. Dar nu-i mai tine sub pet!!!
 

Tina

Active Member
Parerea mea e ca nu ai sanse sa se prinda direct in pamint, fara pet.. aeriseste-i si/sau da-le cu ceva.. :oops:
 

Claudiavis

Active Member
Tina, Amadeo are hibiscusii de la mine, iar eu am mai prins aceleasi soiuri, din aceiasi "tatici" ca cei pe care i-am dat lui direct in pamint. Cu pet au mucegait. Amadeo deja e a doua persoana care a primit hibi si se plinge ca sub pet nu le e bine... Asa ca propun sa incerce si fara, poate are succes.
 

Tina

Active Member
Claudia, tu stii "soiurile" pe care le-ai dat si poate se prind fara pet.. eu- pina acum- nu am reusit sa prind nici un hibi fara pet, infipt direct in pamint.. nu mai vorbesc ca unii si cu pet si tot nu s-au prins.. :x
 

Tina

Active Member
Am mai spus, am tot incercat sa prind Hawaiian Sunset.. in pamint cu pet, in pamint fara pet, in banut de turba cu/fara pet si in apa.. esec total.. :x :x
Ce sa ii mai fac ?
 

Tina

Active Member
Cred ca bestia asta are o zi pe an, cind e timpul lui.. ramine sa o iau prin incercari.. :rofl: :rofl:
 

IULIA

Active Member
Tina, sa stii ca si la mine situatia e aceeasi.
nici unul , mai de soi sa zic asa, nu vor, dar nici unul. in toate felurile am incercat. nimic.
singurul care cred ca a zis ceva, in banut de turba dar fara pet, e unul rosu simplu. cred.
io zic ca la primavara va fi mai bine. ma las de incercari. dar imi pare asa rau de virfurile pe care trebe sa le tund neaparat la unii. :cry: :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
As putea sa ma pling si eu de aceleasi probleme. Insa, trebuie sa invatam un lucru: sa le mai si neglijam. Cat am neglijat un pui i-a mers bine. Dupa ce l-am udat, etc. s-a pleostit. Mama lui. :cry:
 

Tina

Active Member
Iulia, cred ca trebuie sa ii cumparam gata "facuti" pe astia mai de "soi", ca alta solutie nu avem.. :wink: :rofl: :rofl:
 
Sus