Inmultire hibiscus prin butasi

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu as incerca cu banuti, sincer. O metoda excelenta de a prinde hibi este sa tai un pet pe jumatate fara sa desprinzi cele doua parti, pui butasul in banut de turba, il bagi in sticla inchisa cu dop, evident, si sigilezi taietura de la mijlocul sticlei cu scotch. Pui sticla intr-un loc luminos dar nu in soare direct si-apoi vezi dupa cateva saptamani cand au aparut radacinutele.
Metoda mi-a povestit-o si mie George si este infailibila, asa am invatat si eu sa inradacinez hibi.
Avantajul banutilor este ca vezi cand apar radacinile.
Succes!!!
 

georgiana georgiana

Active Member
Si eu am avut succes la inradacinat hibi in pastila de turba pusa in sticla, in plus, la doua-trei zile eu desfaceam capacul sticlei prntru un pic de aerisire
 

Roxana

Active Member
Ieri am cumparat niste banuti de turba si astazi vreu sa ma apuc de treaba, dupa metoda prezentata de gradinar1. Am citit putin pe forum despre cum trebuie folositi acesti banuti si am vazut ca zisese cineva ca este bine sa pun si niste ingrasamant in apa in care pun banutii la umflat.(sa incerc?) Ceea ce nu inteleg este cum trebuie sa procedez cu udatul. Daca pun butasii in sticla mai este nevoie sa-i ud sau doar ii pulverizez?
Si inca ceva, pot pune doi butasi intr-un banut?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu folosesc de anul acesta banuti si am inradacinat foarte bine abutiloni, beloperone, mai putin hibi :D . Dar a fost vorba de 1-2 lastari lemnificati, poate am avut ghinion, in primavara. Acum as incerca iar, iar ideea lui George, via Madalina, e super. Eu puneam pastila in pahar transparent, cu sticla in cap, dar asa e si mai bine.
 

nicoleta

Member
Poti pune si doi butasi in banut, dar cum ii desparti cand fac radacini? E un pic mai greu, dupa ce face radacini lastarul il pun cu tot cu banut in ghiveci cu pamant. Cu udatul...dupa ce se umfla banutul si-l pui in sticla ce tine loc de sera, se uda rar, nu-mi dau seama ca timp...o luna...eu ud cand vad ca se usuca banutul.Ud la baza sa-si traga el apa.
 

georgiana georgiana

Active Member
si pentru inradacinare rapida, este bine sa inmoi butasul in gel, eu am pus un lastar de blueberry in pastila de turba acum doua saptamani, apoi am plecat in concediu, iar astazi am vazut ca i-au iesit radacinile prin banut.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana a spus:
Ieri am cumparat niste banuti de turba si astazi vreu sa ma apuc de treaba, dupa metoda prezentata de gradinar1. Am citit putin pe forum despre cum trebuie folositi acesti banuti si am vazut ca zisese cineva ca este bine sa pun si niste ingrasamant in apa in care pun banutii la umflat.(sa incerc?) Ceea ce nu inteleg este cum trebuie sa procedez cu udatul. Daca pun butasii in sticla mai este nevoie sa-i ud sau doar ii pulverizez?
Si inca ceva, pot pune doi butasi intr-un banut?
Roxana, eu nu pun ingrasamant in apa in care pun banutii. Dupa ce ai pus butasul in banut si pe acesta din urma in sticla pe care o sigilezi dupa cum ti-am povestit, nu mai ai nicio treaba cu udat sau pulverizat. Pur si simplu il lasi in pace si doar verifici cand apar radacinile. In sera improvizata care este de fapt sticla sigilata se va pastra o umiditate constanta asa ca nu mai e nevoie de apa - vei vedea, dealtfel, ca apare condens pe peretii sticlei.
Sa nu o asezi in soare - are nevoie de lumina dar nu de soare direct. Asa cum zice si Nicoleta, verifici doar ca banutul sa nu se usuce (daca sticla nu e bine sigilata, de ex).
Bafta!

Corina, eu cred ca Georgiana zice de Clonex - gel pt inradacinare. Daca ai bine, daca nu nu-i pb ca merge si fara ;-)
 

Roxana

Active Member
Gata, multumita sfaturilor voastre am pus la inradacinat butasii de Hibi. Sper ca totul sa decurga bine si peste cateva saptamani sa revin cu vesti bune. :D Va multumesc inca o data pentru ajutor. :*

Acest gel poate fi folosit pentru butasi de orice planta? Ma refer daca pot sa inmoi putin butasii in gel inainte de a-i pune in pamant, la inradacinat?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
stiam eu ceva :D . Ultima oara l-am aruncat si nu apucasem sa-l folosesc cine stie ce...asa ca am renuntat la sofisticarii :)
 
georgiana georgiana a spus:
Clonexul are valabilitate 6 luni, se cumpara in cantitati mici si trebuie tinut in frigider
Chiar nu stiam ca se tine in frigider,mersi Georgiana!
Cine stie daca o mai fi bunal meu ,ca eu l-am tinut pe balcon la mii de grade!
 

Roxana

Active Member
nu cred ca mai poate fi folosit daca zici ca l-ai tinut in caldura, mai ales cand au fost atatea grade...
 
Sus