Inmultire hibiscus prin butasi

Roxana

Active Member
pai butasii trebuie sa fie semilemnificati spre lemnificati. eu am incercat in pamant, cu pet si am inradacinat doi butasi de Hibi.
 

Sash

Active Member
Se pare ca cei lemnificati fac mai usor radacini in apa, iar cei verzi sub pet.
Eu insa n-as incerca sa prind acum din 2 motive:
1. e prea cald.
2. daca planta "mama" e proaspat cumparata e foarte posibil sa fie "imbibata" cu diverse chimicale si sansele sunt mai mici sa se prinda lastarii.
 

bebe Iris

Active Member
Succes! Eu pun toti butasii fara pet. Pana acum s-au prins, dar nu erau soiuri pretentioase, erau de genul Classic Red. Pitica mea are o atractie teribila spre lucrurile interzise, cum ar fi "lucratul" la un pet pus intors pe un butas :rofl:
 

marirogo

Active Member
bebe Iris a spus:
Succes! Eu pun toti butasii fara pet. Pana acum s-au prins, dar nu erau soiuri pretentioase, erau de genul Classic Red. Pitica mea are o atractie teribila spre lucrurile interzise, cum ar fi "lucratul" la un pet pus intors pe un butas :rofl:
:rofl: :rofl: :rofl: Da' de ce n-o lasi, draga sa lucreze daca e harnica ?
Parca o vad... pupaoar pe ea mama ! si ce-as mai pupa-o si eu ! scumpa de ea !
 

Loreioana

Member
Am si eu cativa butasi la prins in pastila de turba cu pet gaurit in cap,
problema e ca doi butasi au pleostite frunzulitele, ce sa fac cu ei nu vreau sa-i pierd, :(
 

georgiana georgiana

Active Member
daca am pus la prins hibiscusi cu pet in cap pe 15 august, cat ii mai tin acoperiti?
ce nu a rezistat am aruncat demult, au ramas o gramada din cei verzi si ma intereseaza sa inceapa sa creasca mai repede, sa vad ce dubluri am, ca vine toamna si e greu de bagat in casa peste 50 de ghivece
 

albela

Active Member
Trebuie sa ii tii cu pet pana fac radacini. Asta poate sa dureere chiar si cateva luni depinde de soi.
 

georgiana georgiana

Active Member
aoleu...am incurcat-o, atunci....
eu ma gandeam ca pe la 15 septembrie maxim ii dezgolesc...atunci ii bag in casa cu tot cu pet si ii urmaresc, mai greu e ca i-am plantat direct in ghivece, deci nu o sa vad cand cresc radacinile, dar ma gandesc ca daca incep sa creasca sub sticla, e de bine....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am reusit sa prind si eu un butas, i-am vazut radacinile iesind prin pastila de turba :dans:. Si mai sunt cativa pe care i-am pus in sphagnum si arata foarte bine si ei. Asa ca imi vine sa ma pup singura pentru reusita :rofl: :rofl:
 

mimish

Active Member
Am primit in seara asta un butas de hibiscus Koenig. Cum e mai bine sa il pun la prins? In apa sau in pamant cu pet?
 

carmenushka

Active Member
mimish a spus:
Am primit in seara asta un butas de hibiscus Koenig. Cum e mai bine sa il pun la prins? In apa sau in pamant cu pet?
Pfiii, si n-ai luat 2? ca sa se prinda mai bine :)
Eu i-am pus in banuti de cocos si se pare ca le merge foarte bine, ce erau la inceput doar mugurasi de varf acum au devenit frunzute. Fiecare lastar e cu paharutul lui, doi dintre ei au "garsoniera" de pet pe alti trei i-am pus la comun intr-o punga cu fermoar. Ii mai aerisesc, ii mai dascalesc si se pare ca le place. Mai am 2 lastari de Madrid pusi in pamant cu pet in cap, si sunt si aceia bine, si mai am si vreo doi lastari in apa la inradacinat...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gradinar1 ,Georgia Georgiana si Carmenushka..........unde este sampania sa sarbatorim reusita???? :rofl: :rofl: :rofl: Yuhuhuuuuuuuu...........
 

mimish

Active Member
Carmenushka, as fi luat eu mai multi, dar... nu l-am luat personal, mi-a fost adus acasa si pus pe masa. Ceva de genul: "Ia, in loc de mancare!" :tavalit:
 
Sus