Inmultire hibiscus prin butasi

oana_oana

Member
Mersi mult Sash. Cred ca am sa incerc faza cu inmultitul. Tin minte ca mai demult s-a rupt un mic lastarel dintr-un hibi si l-am pus la prins, iar dupa cateva saptamani hibi mare a murit. Noroc cu lastarelul acela pus la prins.
 

Chiquitita

Member
In octombrie am taiat hibilicii, si pentru ca eu is mai miloasa din fire nu m-am indurat sa arunc bucatile mai mici de tulpina, desi erau fara frunze. Le-am pus intr-un pahar si iata :D

Lastarii taiati deja au inceput sa faca radacini iar parintii ca sa zic asa au dat frunzulite noi
 

Chiquitita

Member
Si pe mine m-au uimit, mai ales ca i-a pus la prins asa pt. experiment + mila mea de ai arunca.

Se pare ca, din experienta mea de pana acum, lastarii pusi in apa se prind 100%.
 

kriss

Member
Chiquitita: sa stii ca si eu tot in apa ii prind pe ai mei. si am patit si eu la fel ca tine cu 2 lastari care au ramas fara frunze, dar acum le-au dat frunze noi in apa.
 

Sash

Active Member
Din cate am vazut si citit eu pe aici lastarii lemnosi se prind mai usor in apa iar cei "verzi" in substrat sub pet.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am observat acelasi lucru, recent am rupt din greseala o ramurica destul de mare si am pus-o in apa. A facut radacini destul de repede si am pus-o deja in pamant. Pana acum majoritatea lastarilor ii taiam verzi si ii prindeam in pamant cu pet.
 

gani

Member
am furat (la propriu) niste butasi de hibiscus roz, nu stiu cum ii zice, stiu doar ca face o floare care mi s-a parut pur si simplu gigantica

a dat f. repede frunze in pamant. La plantare l-am dat si prin radistim. (in jur are niste seminte de busuioc, de incercare, zice-se)



in schimb astalalt e pus din februarie, cred. N-a crescut, n-a facut nimic. O data l-am scos din pamant si avea o radacinutza de 2 mm lungime, sper sa-si revina :)

 

popescu gp

Well-Known Member
Hibiscusi

Din pacate nu toete soiurile de hibi fac radacini in apa ;cei deosebiti se prind mai usor in paman su pet in cap sau chiar fara;spun acest lucru din propria experienta
 

ionascus

Active Member
Ok

As vrea si eu o lamurire..cativa dintre butasii pe care i-am pus in amant cu pet in cap au facut un puf in varful butasului,apoi s-au muiat si au murit...Toti sunt sunb acelasi pet...de ce unii rezista si altii nu?
Nu inteleg...nu pot spune ca pe unii i-am udat excesiv...
Dintre butasii prins la prins Cairo apricot s-a prins fara pb...toti butasii.....
Sa fie mai rezistent?
Si cel rosu batut la fel....
 

ani

Member
Ai dreptate, unii butasi sunt foarte harnici si fac radacini imediat, altii stau foarte mult in minisera, totusi fac si ei radacinute si unii se topesc indiferent de conditii. La Yoder Camelia nu am reusit niciodata sa prind butasi. In general butasii din toamna nu fac radacini, cei taiati in februarie au cele mai multe sanse de inradacinare, asta stiu din experienta mea.
 

Sash

Active Member
Iti poti pune si toamna - eu pana acum am avut succes 90% (mi-a murit unul dar ala era si plin de musculite), dar i-am tinut la cald si sub lampa (lumina 12h pe zi).
Puf in varf inseamna probabil ca au mucegait - incearca sa ii aerisesti mai des. Eu ii tineam fara pet cateva minute zilnic si ii udam numai cand aveau nevoie (aprox. la 2-3 saptamani).
Si da, unele soiuri sunt mult mai rezistente si mai usor de prins decat altele.
 

angela draganoiu

Active Member
butasii de hibi pusi in toamna sub pet trebuie lasati acolo pana in primavara pt ca petul ii protejeaza de eventualele variatii de temperatura.
dupa parerea mea e cea mai sigura metoda de a prinde un hibi. sigur am avut si esecuri dar in mare masura am reusit.
hibi rosu batut, clasic, se prinde foarte usor si in apa insa cei mai mofturosi trebuie, parerea mea, pusi in pamant cu pet in cap.
 

gani

Member
si butasii mei au facut mucegai in varf pentru ca nu i-am aerisit bine. si-au revenit dupa ce am inceput sa-i descopar dimineata si seara cateva minute :)
 

Rami11

Member
Buna. Am primit si eu un lastar de hibi prin decembrie. L-am pus in pamant cu un pet deasupra, are o frunza si inca doua sunt "pe drum". Cat timp trebuie tinut sub pet?
 

Sash

Active Member
Depinde de la caz la caz. Eu de ex. ii pun in paharutze transparente sub pet si ii tin acolo pana vad radacini prin pahar.
 

adrianam

Well-Known Member
Am pus si eu un butas in apa, dintr-un hibi cumparat in toamna.
I-am pus deasupra o punga si l-am pus pe pervaz. Sper sa se prinda! :D
 
Sus