inmultire hibiscus prin butasi

happy

Well-Known Member
Am preluat metoda de la o amica si cred ca merita sa o postez,pare destul de practica :D

In primul vas se pune apa si prin carpa apa se ridica in vasul cu butasii de inradacinat.In felul acesta se asigura umezeala necesara.Deasupra se pune tot un bidon taiat, pentu mentinerea umuditatii :wink:
"Instalatia"am primit-o cadou impreuna cu patru hibiscusi prinsi pe care i-am plantat in ghivece!Spor la ..butasit! :D
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Ia explica matale pas cu pas :)
Am uitat sa spun ca in bidonul taiat care are "cuvertura",se pune pamant pregatit pt.butasire si in el se infig butasii de hibiscus.Metoda este buna pentru simplitate si faptul ca se pune apa si uiti de ea :wink:
 

Aura

Member
Interesanta metoda. :D
Eu m-am lecuit cu semintele..asa ca la hibiscusi, am trecut pe butasi :oops:

Aura
 

happy

Well-Known Member
Inseamna ca o sa concurez la iarna doar cu Gabiee la germinare :D Pune butasi din lamaiul proaspat cumparat cu aceasta metoda si da-ne si noua sa reziste la minus 20 grade :wink:
 

tamara

Member
Am reusit sa prind un hibi Keonig, in pastila de turba. Se vad deja mai multe radacini si nu stiu daca e bine sa-l mut intr-un ghiveci mai maricel, eventual sa-i tai putin din plasa pastilei :
 

marirogo

Active Member
Felicitari Tamara !
De cat timp l-ai pus in pastila? Ai folosit ceva stimulator pt inradacinare?
 

tamara

Member
Multumesc!
L-am pus pe 19 ianuarie si nu am folosit niciun stimulator, decat pastiluta si am completat paharelul cu florimo universal.
Ce ziceti, sa-l mut?
 
am primit de 1 martie 3 lastari de Gator Pride si acum arata asa:



Uploaded with ImageShack.us

am mai reusit sa prind si :millenium superstar
-blue diamond
-topaz glory
-smochin montaine
-roby anne
-red robyn :D
 
Sus