Inmultire gutui japonez

angela draganoiu

Active Member
valentyna a spus:
si mie mi s-a pus pata pe gutuiul japonez si tre sa-mi procur.nu mi-ar strica (o)poseta agatatoare :rofl: :rofl: :rofl:
am vazut pe la toate florariile gutui japonez (chaenomeles japonica) de toate marimile si ............. preturile. unii erau chiar infloriti. sigur o geanta fie ea agatatoare sau nu, nu strica niciodata.
 

mymo

Active Member
fixpix a spus:
amu ma uitai la gutuiu japonez pe google sa vad ce e....

pai d-astia is pe toate gardurile... si din cate stiu eu, fac tufa...deci precis sunt destui lastari din radacina daca asa trebuie...

du-te mymo cu poseta intr-un parc, si in ea sa ai un cutitas solid, si ia-ti cateva fire din pamant... precis nu te baga nimeni in seama!!!

:rofl:

numa sa ai si tinuta potrivita la poseta... nu in treiling si adidasi...ca dai de banuit!
Cam tarziu pentru ideea cu parcul....am facut-o si pe asta :evil: dar are gutuilul niste radacini...n-am reusit sa smulg.
 

iogamac

Member
fixpix a spus:
mymo a spus:
Eu nu ma las! :rofl:
Liliacul este frate cu buddleja,nu? cand am fost la intalnirea de la Cluj,in parcare la Magnolia am agatat tot cu poseta :evil: cateva crengute de buddleja,le-am pus in apa si una are deja radacina de 1 cm.Asa ca....s-ar putea sa mearga :D
mymooooo....eram acolo.........cu ochii pe tine...si sigur nu cu poseta ti-ai facut hataru!
mai bine zii ca esti cleptomana si te ai cu invartitu degetelor.
de stiam... iti dadeam cateva porunci prin ... magnolia...
acuma e prea tarziu :((
ia lasati in pace fata ca si eu cu poseta am agatat: iasomie, luleaua turcului, trandafiri cataratori cu floarea mica si batuta, o planta cu flori galbene care da in floare acum inainte sa-i dea frunzele....si cate si mai cate.
de fapt se spune ca florile furate se prind negresit, asa ca ia vedeti ce posete va cumparati :rofl:
 

Roxana

Active Member
riana: sper ca stiti la ce ma refer, deoarece nu stiu decat aceasta denumire. gutuiul meu japonez a facut niste fructe si au semintele ca si semintele de la mere. stie cineva cand pot sa le sadesc? :? sau se inmulteste prin seminte?

melimeli: hai ca ajut si eu cumnata cu o poza :) :rofl:

asa am eu ralu mai are alb si roz :gandit: parca :giggle:
:) :) :)

riana: asa este mai am roz si alb. mersi meli :)

melimeli: :wink: :* vorbim cand ne vedem dupamasa :) cine ce a mai facut pe forum :wink:

Mnina: Eu nu pot sa spun ca imi place teribil arborele,iar pana acum nu am stiut ca face si fructe.

riana" sa sti ca ne completam una pe alta si ne intelegem tare bine meli e cea mai buna prietena a mea tinand cont ca suntem cumnate. apropo de arbust e primul an cand face fructe.

sicora fabian" Taie-le in feliute subtiri si usuca-le. Sunt mai bune decat lamaia la ceai si ii da si o aroma deosebita.
Da, se inmulteste prin seminte, dar cred ca vor fi specia tipica, cea rosie. Este bine sa le stratifici, mai intai, pana la primavara(semintele).
Si ai grija la catel, sa nu sara in cos!
 

adrianam

Well-Known Member
Eu incerc sa fac un gard viu la gradina pe o lungime de vre- 40 de metri, asa ca am taiat prin noiembrie vre-o 10-15 butasi din gutuii japonezi din fata blocului si i-am pus in pamant de-a lungul gardului de sarma.
Sper ca in primavara sa apara frunzulitele, sa le pot face poze! :D
 

iogamac

Member
hei, eu am practicat marcotarea subterana si a mers. Am ingropat ramurica in primavara si am lasat-o pana anul urmator, cand am mutat-o cu tot cu pamant.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Se dezvolta bine dupa marcotare subterana ? , am si eu un pui si vreau sa l inmultesc la primavara care vine ?
 

ghia_don

Active Member
Se inmulteste si singur...da lastari din radacina intr-o veselie...
La mine au trecut de la vecina si acum am si eu :wink:
 

eldanyro

Member
eu am imultit gutuiul japonez prin butasi de radacina si tufele cresc pe masura ce trec anii
la kerry doar le tai crenguta si o infig in alte locuri la budelleia o pun in apa si apoi o plantez
 
Sus