Inmultire gutui japonez

mymo

Active Member
Mi s-au "lipit" de mana doua crengute de gutui japonez.Cum ma sfatuiti sa procedez ca sa faca radacini?
 

mymo

Active Member
Ce sa fac? am trecut pe langa unul maaaare si avea crengute iesite prin gard.....le-am agatat cu poseta :evil:
 

iraira

Member
Tocmai am citit ca gutuiul japonez(asemeni liliacului)nu are putere sa dea radacini din butasi de ramura, doar din butasi de radacina :(
 

mymo

Active Member
Eu nu ma las! :rofl:
Liliacul este frate cu buddleja,nu? cand am fost la intalnirea de la Cluj,in parcare la Magnolia am agatat tot cu poseta :evil: cateva crengute de buddleja,le-am pus in apa si una are deja radacina de 1 cm.Asa ca....s-ar putea sa mearga :D
 

ghia_don

Active Member
Eu am pus in toamna citeva crengute in apa, dar n-a mers...poate acum primavara e timpul propice.
Dar acum nu ma mai chinui, ca au trecut de la vecina si la mine in gradina...drajoneaza la fel de bine ca si liliacul :wink: .
 

iraira

Member
Buddleja se inmulteste usor prin butasi.Am o carticica cu arbusti ornamentali...acolo am citit.
 

MONIS

Member
doamne,mymo.....sa imi imprumuti si mie poseta ta....agatatoare....sa se mai bucure si altii de ea.... :tavalit: :tavalit:
 

dana_rusu

Member
mimo cere si ti se va da ,nu are rost sa te chinui mai tarziu in vara adu---mi aminte si-ti trimit butasi cu radacina ,nu-ti fa griji ca poseta de ata am avut si eu cu o keria. :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Daca e permisa analogia,eu stiu ca se pun ramurele de fructiferi in apa,la incoltit,daca din ele dau firicele de plapande radacini,de ce nu se pot pune in pamant si urmarita evolutia.Am citit pe forum ca, in comert, exista si subst. de inradacinare,care poate ajuta,merita incercat,daca aveti acele ramurele.Si cu cires japonez,din cele roze.
 

fixpix

Active Member
mymo a spus:
Eu nu ma las! :rofl:
Liliacul este frate cu buddleja,nu? cand am fost la intalnirea de la Cluj,in parcare la Magnolia am agatat tot cu poseta :evil: cateva crengute de buddleja,le-am pus in apa si una are deja radacina de 1 cm.Asa ca....s-ar putea sa mearga :D
mymooooo....eram acolo.........cu ochii pe tine...si sigur nu cu poseta ti-ai facut hataru!
mai bine zii ca esti cleptomana si te ai cu invartitu degetelor.
de stiam... iti dadeam cateva porunci prin ... magnolia...
acuma e prea tarziu :((
 

fixpix

Active Member
amu ma uitai la gutuiu japonez pe google sa vad ce e....

pai d-astia is pe toate gardurile... si din cate stiu eu, fac tufa...deci precis sunt destui lastari din radacina daca asa trebuie...

du-te mymo cu poseta intr-un parc, si in ea sa ai un cutitas solid, si ia-ti cateva fire din pamant... precis nu te baga nimeni in seama!!!

:rofl:

numa sa ai si tinuta potrivita la poseta... nu in treiling si adidasi...ca dai de banuit!
 
Sus