inmultire gingko biloba

sarselia

Active Member
Moderator
Super!
Eu ii mai astept pe ai mei ca i-am plantat de vreo saptamana.
Tu de cat timp i-ai pus la germinat?
Multumesc mult.
 

happy

Well-Known Member
Trei saptamani cred,am pus si in caserola cu pamant si cu servetel si cu sticla in cap.Cei din caserola au iesit primii,a avut dreptate Achimenes! :marfa:
 

sarselia

Active Member
Moderator
happy a spus:
Trei saptamani cred,am pus si in caserola cu pamant si cu servetel si cu sticla in cap.Cei din caserola au iesit primii,a avut dreptate Achimenes! :marfa:
Si eu i-am pus pe ai mei intr-o caserola acoperita cu o folie asa ca astept si eu cu nerabdare sa vad rezultatele.
:)
 

ovi0808

Member
Am pus vreo 10 samburi direct in gradina. Acum 2 sapt cand am ajuns ultima data erau rasariti vreo 3-4 dar mult mai mici decat astia din ghiveci.
O sa trec maine sa-i vad. I-am lasat cu pet-uri in cap.
Cat despre astia din ghiveci o sa-i mut in ghivece mai mari dupa ce se lemnifica un pic tulpina caci acum imi par tare firavi.
Imi bucura privirea zilnic la birou.
Si mai ales cand ma supara vreo problema merg la geam ai privesc si uit.
 

happy

Well-Known Member
Ai dreptate Ovi florile ,plantele in general ne dau starea de liniste necesara pentru a dilua stresul cotidian!Asta fac si eu in fiecare dimineata,ma uit la ele,le ud ,le mut dintr-un loc in altul.E ca si cum ai comunica cu ele! 8)
 

ovi0808

Member
Asa arata cei plantati direct afara.




Au supravietuit cam jumatate. O mare parte din seminte au fost mancate de niste viermi. Vreo 2-3 plantute s-au uscat cred eu din cauza caldurii.
 

vali

Active Member
Moderator
Ba da.
Alegi butasi lemnificati sau semilemnificati, grosi de 5-8mm. De obicei, cei din varf de ramura.
Ii scurtezi la 10-15 cm si elimini frunzele, mai putin o pereche din varf.
Ii plantezi la 5-7 cm adancime intr-un pat de turba si nisip grosier in parti egale.
Uzi si aplici o protectie (folie de plastic, pet, clopot de sticla, etc.)

Cica cele mai bune rezultate s-ar obtine la sfarsitul verii... dar cine te opreste sa experimentezi si-n alte perioade? :)
 

jovanna_ioana

New Member
O sa experimentez si va tin si la curent. :)

Ai idee unde gasesc nisip? Am tot cautat, dar se gaseste numai in cantitati mari. Am luat de la tara nisip de constructii, dar am pus un butas in el si am vazut ca pamantul face un fel de mucegai.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pentru inradacinat trebuie nisip de granulatie mai mare.
Eu am luat din magazinele cu articole de pescuit. Vezi ca si acolo sunt de mai multe granulatii. Eventual iei si combini. Se vinde la Kg.
 
Sus