inmultire gingko biloba

ovi0808

Member
Dar dureaza cam 1-2 saptamani de cand le apare acel colt pana cand rasare din pamant planta propriu=zisa. Primul colt ce apare coboara in pamant si formeaza radacina. Apoi pleaca un alt fir in sus care reprezinta planta. Eu le tin in continuare la temperatura camerei, si ai ud moderat.
 

ovi0808

Member
Am observat ca, desii au aproximativ aceleasi conditii, unele plante se inalta putin si apoi incep sa dezvolte frunze(aprox 3-4cm) iar altele se inalta mai mult aproximativ (10-12cm) si abia apoi incep sa faca funze.
Repet:plantele se gasesc in acelasi ghiveci si au rasarit in acelasi timp.
Voi revenii cu poze.
 

ovi0808

Member
Veste noua. Semintele culese acum in primavara si care au stat afara toata iarna, au germinat. Cel putin 3 din ele au cate un coltisor firav.
Desii am citit ca temperaturile negative distrug semintele de ginko se pare ca nu e in totalitate adevarat.
Pot spune ca in iarna aceasta in Timisoara au fost nopti in care temperatura a scazut sub -12 grade celsius.
Iar semintele in discutie au fost culese din iarba,deci de la nivelul solului.
 

ovi0808

Member
Deja am prea multi rasariti. Nu ma asteptam sa germineze atati.
Si mai am inca samburi. Daca in Timisoara sunt doritori inca se mai gasesc in Parcul Botanic in jurul copacului samburi. Daca nu cred ca vreo 10 bucati pot oferii eu.
 

ovi0808

Member
Cei care au stat afara peste iarna au germinat in proportie de 90%..si e posibil ca si cei ramasi sa germineze. Se pare ca le-a facut bine statul afara.
 

ovi0808

Member
Asa arata acum la soare.
Din gresala mea au rasarit 2 puieti lipiti. Cel mai mic dintre ei a murit ieri. Avea tulpina la baza putrezita. Sa aiba legatura cu faptul ca au fos lipiti?
 

ACHIMENES

Member
Revin cu noutati
in ziua repicarii
cum arata ele acum
si alti samburi pusi la germinat de curand, care au trecut prin gerurile acestei ierni eu sunt de-a dreptul incantata ca pot vedea fazele emiterii radacinii pt ca mai apoi din ea sa iese si tulpinita
 

sarselia

Active Member
Moderator
M-am facut si eu cu cateva seminte de gingko si as vrea sa va intreb pe voi cei care ati avut rezultate cum ati procedat cu ele.
Trebuie sa le tin inainte in apa?
Le-ati avut acoperite?
Multumesc mult.
 

ovi0808

Member
Eu am obtinut cele mai bune rezultate cu cele tinute in servetel umed la 24-26grade si acoperite(la intuneric).
Cam 30-40% din cele puse direct in pamant au putrezit.
 

ghia_don

Active Member
Eu le-am pus in banuti de turba, intr-o tavita pe calorifer...banutii i-am acoperit cu folie sa se mentina umiditatea. Procentul de germinare a fost mic, probabil pentru ca semintele le-am cules toamna si n-au fost stratificate.
 

ACHIMENES

Member
Ce servetel umed, ce intuneric, , doar a-ti vazut ca le-am pus intr-un pahar transparent, intr-o zona cu max 20 grade in camera , neacoperit decat cu pamant ( 1 cm ) si au crescut de nu ai treaba :)
 

happy

Well-Known Member
Asa Mihaela fii tare ,asa te vreau hotarata.Ca tine fac!pentru seminte de hibiscus moscheutos cum fac,nu gasesc pe forum sunt cam obosit de la vremea asta! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
O sa incerc si cu servetel umed dar si metoda simpla data de Achimenes si o sa vad ce va iesi.
Multumesc frumos de sfaturi si va tin la curent de indata ce ma apuc de treaba.
 

happy

Well-Known Member
am gasit,se tine in apa calda pe calorifer 48 ore apoi in pamant!Multumesc pt. grija! :D vezi ca vin la noapte si-ti fur toate semintele din laburnum :rofl:
 

ovi0808

Member
ACHIMENES a spus:
Ce servetel umed, ce intuneric, , doar a-ti vazut ca le-am pus intr-un pahar transparent, intr-o zona cu max 20 grade in camera , neacoperit decat cu pamant ( 1 cm ) si au crescut de nu ai treaba :)
Ideea era sa obtii cat mai multe plante dintr-un numar dat de seminte.
Iar eu am observat(repet nu sunt de specialitate, deductiile mele sunt bazate doar pe experiente) ca tinuti in servetel umed si la caldura germineaza relativ repede(1-1.5saptamani), si intr-un procent semnificativ mai mare decat cei plantati direct in pamant chiar daca si aceeia au fost tinuti la caldura.
Numai bine!
 
Sus