inmultire gingko biloba

ACHIMENES

Member
Asta toamna am adunat niste seminte de gingko si le-am pus la germinat . Imi cam pierdusem speranta de a mai iesi ceva din ele, dar minunea s-a intamplat in saptamana asta, dupa aproape 2 luni, cu caldura multa si apa ....."s-au nascut"
si acum
Caline te-ai scos de un puiut :rofl: :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Le-am adunat din gradina botanica a Universitatii Agronomice din Bucuresti, daca tot am din nou drum pe acolo m-am gandit sa fac un tur prin gradina poate gasesc ceva seminte....... si am gasit.
Am mai adunat si saptamana asta, intr-o pauza de chimie, m-am delectat cu ceva seminte de gingko :D :D :D
 

ACHIMENES

Member
Laura, Calin l-a castigat raspunzand corect la intrebarea " cine stie carei specii ii apartin acestei samburi" :) :)
:oops:
 

ACHIMENES

Member
Cresc puiutii de ginkgo......ca nebunii........cam aproximativ 1 cm /zi :eek: :eek: chiar nu exagerez pt ca la 2 zile ii masor.
In schimb in gradina in 4 ani abia au crescut 10-15 cm, dar in ghiveci dimensiunea a fost dubla ........desi erau frati :?
Procentul de germinare al semintelor este extrem de scazut.
inainte si acum
 

ghia_don

Active Member
Ai mei sint in diferite stadii de crestere, chiar daca sint pusi toti odata..
Ai dreptate Mihaela, procentul de germinare a fost cam de 30 % si la mine.
 

George

Member
Achimenes sau Ghia_don ma puteti ajuta si pe mine? Imi doresc tare mult un gingko, imi puteti vinde si mie un puisor?
 

ACHIMENES

Member
Doina ai tai sunt extraordinari :marfa: sunt tare bondoci
Eu acum imi dau seama, comparandu-i cu ai tai, s-ar putea sa fie cam alungiti din pricina caldurii mari.
Tu ce temperatura ai in camera lor?
Sub ai mei bate caldura de la calorifer si mi-e teama sa-i duc intr-o camera mai racoroasa :?

Vreau sa fie si ai mei bondoci :oops:
 

sicora fabian

Active Member
Dacă le-aţi fi stratificat în prealabil, germinaţia ar fi fost de 90% şi răsărirea uniformă! Aveţi grijă, au rădăcină pivotantă!
 

ACHIMENES

Member
Nu-i problema, cati au iesit sunt buni iesiti, pentru data viitoare stiu cum sa procedez, pomu' va face fructe in continuare, trebuie doar sa le culeg...............si sa le stratific :cry: :cry: da' n-am rabdare :oops: :oops: :oops:
 

ovi0808

Member
Buna tuturor!
Acesta fiind primul meu post va rog a-mi scuza eventualele geseli de natura tehnica.
Experienta mea gradinarit este inexistenta. Avand in vedere ca de vreo 2 ani sunt in posesia unei parcele de teren relativ mari pe care am inceput si doresc in continuare sa o amenajez am devenit interesat si chiar pasionat de subiectul acesta.
Dar sa revenim la subiectul in discutie. Asta toamna plimbandu-ma prin Parcul Botanic din Timisoara, prietena mea mi-a aratat un arbore spunandu-mi ca se numeste Ginko-Biloba. Auzisem de acest arbore si de intrebuintarile sale in domeniul medical. Am fost surprins sa aflu ca traieste pe meleagurile noastre. La acel moment era plin de fructe galbene. Am inceput sa citesc si iata rezultatele:
O parte din fructe le-am cules in toamna si le-am tinut la rece in frigider si o parte in balcon inchis. Asa arata acum o parte din seminte:





Am incercat ambele metode despre care am citit:
plantarea directa in pamant, respectiv folosirea unui servetel umed.
In servetel a putrezit un singur sambure; iar din pamant am scos vreo 10 putreziti. E posibil sa-i fi udat prea mult.

Asa arata cei ce au incoltit in servetel:



Vazand ca am obtinut rezultate, am mai cules un rand de samburi saptamana trecuta. Sunt curios daca acestia vor germina avand in vedere ca a trecut o iarna aspra peste ei. I-am pus pe toti intr-un servetel umezit:



Dupa cum se vede in poza unii samburi i-am scos din "cochilie" iar unora doar le-am fisurat invelisul. Am observat ca cei pe care i-am plantat cu invelisul intact nu au rasarit.

Partea curioasa e ca in Parc e un singur arbore. Cum a facut seminte? Sa inteleg ca acel arbore e ori femela ori mascul si are anumite crengi altoite cu crengi din sexul opus?

O zi buna tuturor!
 

ghia_don

Active Member
Ai mei au stagnat din crestere si nu mai vor sa miste deloc. Sint in aceeasi stare :( ...
Eu am pus semintele in pastile de turba, intr-o tavita pe calorifer, iar dupa ce au rasarit i-am plantat in paharele si i-am mutat de la caldura. Acum stau cam la 17 -18 grade.
 

mymo

Active Member
Mai Doinita,Doinita....si eu mi-am pus toate sperantele tinerii mele de minte in tine :(
 
Sus