Inmultire Ficus benjamin

Roa

New Member
Buna!

Cautand pe net o poza cu ficusul (pana ii fac eu una, ca am fost plecata in concediu) am vazut ca se numeste ficus elastica. Vad ca in continuare ii merge rau in sensul ca una din cele doua ramificatii pare bolnava, lipsita de valga. Tulpina e viguroasa, insa frunzele sunt palide, gata sa cada.

Imi doresc sa tai lastari din cele doua ramificatii si impreuna cu Radistim de care am alfat aici pe forum sa incerc sa prind doi lastari direct in pamant, acum, toamna, fara a mai astepta sa vina primavara.

Tot in acea ramificatie bolnava, una din frunzele tinere (care este micuta) are niste pete mici mai deschise la culoare, cum nici o alta frunza nu arata asa.

Voi reveni maine cu poze cu ficusul bolnav.
 

Roa

New Member
YAN a spus:
Verifica radacinile si vezi sa nu fie putrezite . Pamantul a fost schimbat ?
Nu, pamantul nu a mai fost schimbat de mult timp.
Intentionam sa il schimb la primavara, cand doream sa si tai lastari din cele doua ramuri sa ii pun la prins.
 

YAN

Member
verifica radacinile . am recitit posturile tale si am inteles ca il ai de 6 ani . este cam mult timp . poate revii si cu ceva poze . :D
 

Mihai2016

New Member
Bună ziua am luat și eu o crenguță dintr-un bonsai ficus retușa și lam pus direct in apa și ia dat ceva alb care nu știu ce este... Mă puteți ajuta și pe mine? va rog frumos
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sunt formatiuni radiculare , dupa formarea lor se poate pune in sol cu un clop deasupra pentru umiditate
 
Sus