Inmultire Ficus benjamin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca voi scrie la toate topicurile posibile fiindca pentru mine este o mare nedumerire :? .
De ce nu aveti rabdare pina in primavara sa puneti la prins diverse plante :?: .Mai ales daca va sunt la indemina permanent sa le "palmati" :rofl: :rofl: :rofl: .Ce atita graba??? :?:
Primavara se prind usor,fara probeleme;nu trebuie atunci va stresati,nu va puneti intrebari cu "daca se prind sau nu?",ele ies din hibernare si sunt apte de inmultire :mrgreen: ......Oare de ce???
Vreti asa sa va faceti voi "catei pe inima""nu?Sa va ofticati ca ati dat rateuri.........Hmmmmmmmm :roll:
 

cory_helen

Active Member
eu personal as vrea ca primavara sa le pun deja in pamant si sa inceapa sa-si ia avant...

am observat ca uneori plantele puse la inradacinat primavara sau vara nu au destul timp-cel putin la mine in balcon, care este spre nord... sa se mai dezvolte si stagneaza...

asa ca, din punctul meu de vedere este mai ok sa le pun acum la prins, iar in martie sau aprilie sa le pun deja in pamant...

asa fac eu, poate daca aveti alte conditii sau aveti ferestre si balcoane spre sud si est... se poate si altfel...

eu le scot afara cand sunt afara noaptea 10 grade, nu mai devreme... si atunci fiind balcon spre nord... am lumina numai dupa ora 14...

:D 8) 8)
 

yca

Member
Eu le pun la prins cand le primesc :wink: anul trecut am pus primavara dar pe cand au inceput sa creasca si ele le-am adus in casa ca era deja frig si acum stagneaza ..........
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Benjaminul meu are deja cateva mustati. L-am adus acasa si ma gandesc ca maine sa il bag direct in pamnt cu nisip ca sa nu risc sa il pierd la adaptarea la pamant. Sa ii pun si pet peste givechi, voi cum credeti ca ar fi mai bine?
 

YAN

Member
L=ai pus in pamant ? Pentru benjamin iti recomand un sol special . se gaseste in comert sub denumirea de pamant pentru bonsai . o punga alba te-ar ajuta sa vezi mai bine ce se intampla acolo .
 

cory_helen

Active Member
am la birou un ficus frumos - benjamin - am si luat din el un varf... dar nu creste...

il cunosc de un an si de atunci tot stationeaza, chiar si vara trecuta... am observat azi pe frunze niste puncte maro... care nu se iau, cam cat o gamalie de ac... si niste panze de paianjen...

sa-i aplic tratamentul cu tutun-or fi paduchi? ca mi-e tare mila de el... si la primavara eventual sa-i schimb pamantul?

varful pe care l-am pus eu la prins este sanatos, frunzele sunt ok... dar frunzele mai vechi, nu...

uitati varful din el...

http://s429.photobucket.com/albums/qq16 ... alb2-1.jpg

http://s429.photobucket.com/albums/qq16 ... jialb2.jpg

i-au dat deja bubulite albe... sa mai sper ca salvez si planta - mama????
 

YAN

Member
Cory ! Eu iti recomand sa incerci sa plantezi ficusul in pamant pentru bonsai . Am scris si mai sus . Se prinde mult mai usor decat daca astepti sa mustcesca in apa . Si nu uita de microsera . Scrie mai sus cum sa o faci . E musai as spune ca sa nu il pierzi .
 

gea

New Member
salutare. prin decembrie am luat si eu o crenguta de ficus benjamin si l-am pus intr-un borcanel cu apa. nu a durat mult si a inceput sa-mi faca radacinute. ma gandeam sa-l pun in pamant in primavara adica prin martie, aprilie. problema e ca de cateva zile au inceput sa se ingalbeneasca frunzele si pana la urma au si cazut. asa ca m-am gandit sa-l pun repede in pamant.pana sa termin plantarea i-a cazut si ultima frunza pe care o mai avea si acum mai are decat varful. ii mergea frt bine in borcan, radacinutele erau lungi si ii tot dadeau mai multe si de aceea nu inteleg ce i s-a intamplat. credeti ca mai am vreo sansa sa-si revina daca l-am pus in ghiveci?
 

karmenutza

Member
Nu stiu ce s-a intamplat cu cel din borcan dar iti pot spune eu ce s-a intamplat cu un ficus kinky, al meu: cand l-am cumparat l-am luat fara nici un ambalaj. Am venit cu el pe afara, vreo 3-5 minute, de la parcare pana in casa. Dupa socul asta de aer rece, ii adunam frunzele cu pumnii. Foarte, foarte multe frunze i-au cazut. Dupa vreo saptamana de acomodare la temperatura din casa, nu au mai cazut.
S-ar putea sa fi stat in curent, in dreptul geamului deschis sau aproape de geam?
Daca mai are varful, ce inseamna, 2-3 frunze? S-ar putea sa isi mai revina. Fereste-l de frig.
 

gea

New Member
l-am tinut pe balcon unde mai crapam geamul, dar i-a mers destul de bine in aceste conditii pana acum. frunze nu mai are deloc , mai are decat varful acela micutz de unde se formeaza de obicei cate o frunza noua. acum l-am pus in ghiveci dar tot pe balcon, il tin pentru ca acolo are lumina. sa il mut in casa unde e mai cald dar nu prea are lumina (macar pana isi revine)?
 

karmenutza

Member
I-a mers bine pana acum dar saptamana trecuta au fost geruri cum toata iarna nu prea au fost. Nu ai o fereastra libera unde sa-i faci loc in casa? Cat de frig e in balcon?
Eu personal nu as duce ficusul pui fiind in balcon, cum nu l-am dus nici pe al meu. Si acuma saracutul e cam firav daca nici frunze nu mai are.
Ficus benjamin in balcon l-am vazut pe al soacra-mii care are 1,80 metri, deci e mai batranel. Si ea are balconul cu termopan si usa de la camera deschisa permanent ca sa intre caldura din casa.
 

YAN

Member
gea a spus:
l-am tinut pe balcon unde mai crapam geamul, dar i-a mers destul de bine in aceste conditii pana acum. frunze nu mai are deloc , mai are decat varful acela micutz de unde se formeaza de obicei cate o frunza noua. acum l-am pus in ghiveci dar tot pe balcon, il tin pentru ca acolo are lumina. sa il mut in casa unde e mai cald dar nu prea are lumina (macar pana isi revine)?
SAlve ! Am incercat si eu sa prind o crenguta de ficus. Eu nu am asteptat sa faca radacini in apa ci l-am pus in pamant la vreo saptamana . Dar i-am facut microsera si ii mergea destul de bine . Asa ca pune-l repejor in pamant si trage-i si o punga transparenta peste el ca sa fie ca o microsera .
Succes Gea !
 

gea

New Member
ok o sa-i pun o punga ca sa-i fac microsera. cu punga acopar tot ghiveciul nu? si nu trebuie sa fac niste gauri ceva in punga ?
 

gea

New Member
karmenutza, in balcon am 21 grd pt ca si eu tin in permanenta usa deschisa si balconul este inchis.mai am si alte flori acolo si le merge bine la temp asta si de aceea nu inteleg ce s-a intamplat cu ficusul
 

YAN

Member
gea a spus:
ok o sa-i pun o punga ca sa-i fac microsera. cu punga acopar tot ghiveciul nu? si nu trebuie sa fac niste gauri ceva in punga ?
Nu ii face nici o gauruca . Cu punga acoperi tot ghiveciul pana pe ol . O data pe zi il aerisesti cateva minute (vezi sa nu stea in curent canf il aerisesti ). O sa vezi cat de repede isi va reveni ! :D
 

Roa

New Member
Buna!
Am un ficus (nu stiu um ii zice, din cel cu frunzele carnoase, de culoare verde inchis). de ceva timp am observat ca i-au dat doi lastari frumosi la baza, dar cele doua ramuri "mama" incep sa se usuce, le cad frunzele una dupa alta, galbene.
ma bate gandul sa tai cele doua ramuri "mama" si sa le butasesc, insa am doua nedumeriri:
1. are ceva daca butasesc acum, toamna si nu primavra? ma gandesc ca pana la prmavara raman cele doua crengi chele si le pierd.
2. pot sa pun butasii direct in pamant si sa sar etapa de apa?
3. este posibil ca prea multa apa sa nu ii faca bine si din cauza asta sa se ingalbeneasc si sa ii cada frunzele?
4. este posibil ca ingrasamantul pus saptamanal sa ii dauneze?

As vrea sa nu il pierd, mai ales ca il am de mai bine de 6 ani si a rezistat destul de bine pana acum.
 
Sus