Inmultire Dieffenbachia

anamaria_s

New Member
Am o Dieffenbachia primita de la cineva. Cred ca i-a fost taiata tulpina pentru inmultire si i-au dat doua ramuri. Au trecut de-atunci vreo 2 ani si ramurile i-au crescut. Pot rupe cele doua ramuri si sa le pun in doua ghivece diferite? Trebuie sa le las in apa sa faca radacini?
 

Roxana

Active Member
Bine ai venit printre noi si sedere placuta! Te poti prezenta aici: http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25

In legatura cu plantuta ta, da, poti rupe cele doua ramuri si le pui in apa pentru inmultire. Din tulpina care ramane o sa iasa alta plantuta.
Daca ramurile sunt prea lungi si golase le poti taia in bucati de 5-7 cm si le poti pune la inradacinat in pamant, pe orizontala (ingropate pe jumatate in pamant).
Succes!
 

anamaria_s

New Member
multumesc! esti o draguta! nici nu ma asteptam la un raspuns atat de rapid. mie nu mi se par ramurile nici mici si nici golase. tocmai am dus planta in bucatarie ca sa pot incepe taierea si plantarea. ma gandeam sa pun ramurile direct in ghivecele noi. ar fi gresit? apoi am citit mesajul de la tine. in ce-as putea pune ramurile la inradacinat? doar in galeti! mai astept pana maine raspunsul tau. i-am facut si poze, dar nu stiu cum as putea atasa mesajului meu fotografii. o seara placuta si numai bine![/img]
 

Roxana

Active Member
nu cred ca direct in pamant ai sanse sa le inradacinezi.
dar in apa sigur vei reusi.

anamaria_s a spus:
in ce-as putea pune ramurile la inradacinat? doar in galeti! [/img]
pai poti sa le pui intr-o sticla si daca are gura prea mica mai poti taia din gat pana la o anumita inaltime, cat sa incapa planta.
 

anamaria_s

New Member
am uitat sa spun cat de mare e planta: 1,50 m inaltime. fiecare ramura are 1 metru, de-aia spuneam sa le pun in galeti la inradacinat. :D multumesc pentru sfaturi! poate maine reusesc sa pun si poze. sa ne auzim cu bine! noapte buna!
 

Roxana

Active Member
wow. este foarte frumoasa!
dar de ce vrei sa o tai? arata foarte bine, este bogata si inca nu i-au cazut nici frunzele bazale.
 

anamaria_s

New Member
si mie imi place, dar avand doua ramuri care au crescut, am vrut s-o despart in doua. n-am mai facut nimic aseara si cred ca o mai las asa cum este. si sotul meu a spus sa n-o desfac. :D
 

Roxana

Active Member
lasa-o pentru ca este foarte frumoasa.
eu am taiat-o pe a mea pentru ca era destul de inalta si golasa la baza, ceea ce nu este estetic.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
De data asta e cazul "sa asculti de sot" :wink: :rofl: , planta e frumoasa asa mare. :D
 

anamaria_s

New Member
multumesc pentru sfaturile voastre! am ascultat si de sot, si de voi si a ramas asa cum este. de fapt, aproape asa cum este: am mutat-o intr-un ghiveci mai mare... cu ajutorul sotului. am muncit amandoi si am reusit. :D ne-a fost greu cu ancoratul. ramurile sunt mari si nu sunt lemnoase. daca aveti sfaturi si in aceasta privinta...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In magazinele gen Praktiker, Brico, Baumax s.a. se gasesc tutori de cocos, sunt mai grosi si mai rezistenti decat ce ai pus tu. O sa vezi cum sta planta si daca trebuie adaugat sau schimbat ceva. :nu stiu: :gandit:
 

anamaria_s

New Member
N-am gasit tutori de cocos, dar am luat de plastic, mai grosi si mai inalti decat cei pe care ii aveam eu. eu le spun araci. :D am mai gasit niste sustinatori in forma de cerc, care sa sustina de jur imprejur ramurile. va multumesc de ajutor tuturor! :*
 
Sus