Inmultire Dafin

victoria

Active Member
Am si eu o intrebare.Vreau sa tai niste lastari de dafin(l-am prins pe tata ca are unul.Cam chel dar pot sa "fur" si eu un lastar).
Intrebarea este unde ii pun?In apa sau in pamant direct?Si ce fel de pamant?
 

mianda.m

New Member
Buna ziua
Am primit astazi de la un prieten din Grecia, o crenguta de dafin care are si cateva fructe (cred eu ca ajunse la maturitate). Cum fac sa am si eu un dafin?
Cum trebuie sa tai si sa plantez crenguta? Nu vreau sa dau gres...
Cu fructele ce fac? le pun in pamant si astept?
 

George

Member
E mai greu sa obtii o planta din acea crenguta. Daca fructele sunt proaspete ai toate sansele sa-ti germineze samburii dine ele. Am cules si eu in vara cateva fructe gasite pe jos, le-am decojit de acea pulpa subtire dupa care le-am spalat, pus la zvantat si apoi la germinat. Acum am cativa pui de dafin cam la 12 cm.
 

Roxana

Active Member
annajanette: Daca dafinul nu are drajoni sau seminte cum il pot inmulti?

dana_rusu: prin butasi din crengute .tai crenguta de 15 cm lasi frunzulitele din varf il plantezi in ghiveci si pui un pet in cap si dupa aia faci rugaciuni :rofl: am glumit cu rugaciunile cu toate ca uneori cand ne dorim as se prinda o planta mai apelam si la ele.
 

ghimpe--

Member
Eu am taiat o crenguta (varful) unui dafin, circa 10cm lungime. I-am lasat doar 4-5 frunzulite in varf. Sta intr-un pahar cu apa la geam de pe la inceputul primaverii. Pana acum doar s-au format niste chestii (nu stiu cum se cheama) albe din care stiu sigur ca urmeaza sa creasca radacinile :hug:
 

Demerzel

Member

Asa arata un dafin batut de soare si ploi pe balcon :)
Inmultit din crenguta infipta in pamant si cu pet peste.
 
Sus