Inmultire cyclamen

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am plantat asta primavara in gradina - aproape murisera de cald in casa. Si-acum vreo doua saptamani au inflorit :) - sper sa-i trec peste iarna mulcindu-i.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
mymo, eu am vazut bulbi de vanzare asa ca sigur sunt de gradina . Si in "Gradina mea de vis"daca te uiti la numerele din iarna o sa vezi covoare de cyclamen in gradini...oricum, incercarea moarte n-are si mie mi-ar fi murit de mult daca nu le-as fi plantat asta primavara in gradina.
Ca si primulele, de altfel, care sunt ok si acum :), neinflorite dar inca li se vede rozeta de frunze
 

mymo

Active Member
Oare e tarziu sa pun si eu "mortaciunea"mea in gradina?frunze nu mai are dar poate ca bulbul sa-si revina :gandit:
 

presco

Active Member
gradinar1 o sa le lasi iarna in gradina? Si eu am vazut prin reviste plantate printre ghiocei si alte cele......si ma bate si pe mine un gand...
 

stelia13

Member
Eu am pus niste seminte de cyclamen acum cateva luni.Dupa ce au rasarit,bulbii au crescut ff putin si astazi am vazut ca incep sa se stafideasca :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am revenit cu imagini asa cum am promis:

Sunt plantate langa o crizantema pe care o am de anul trecut - am taiat-o in primavara si a rasarit iar ...uite asta ma face un gradinar fericit!
 

presco

Active Member
Frumoase rau, dar sunt curioasa cum o sa se comporte peste iarna si cum o sa arate in primavara. Sa ne tii la curent!
 

alfa

Active Member
In Germania erau acum la vanzare foarte multe. Ca planta de gradina, nu de interior. Eu sunt optimista, cred ca vor rezista. Felicitari gradinar1!!!! Normal ca esti fericita, cine nu ar fi? :D :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc dragelor si va povestesc cum vor trece peste iarna - am uitat sa mentionez ca am mini-cyclamen in gradina sau cel putin asta scria pe ghiveci cand le-am cumparat asta iarna :)
 

gabiee

Active Member
mi-a ofilit si mie o floricica de la cyclamen

http://gabiee.sunphoto.ro/diverse/DLUHLEKEQFQOXQVEXIP


are oare seminte si daca da , pot sa-i recoltez semintele ?
sau trebuie sa astept sa se mai usuce

sau trebuia sa-i fac polenizare artificiala ( cred ca asa se spune ) ca sa faca seminte fertile ? - sper ca nu vorbesc prostii :)

sa ma lamuriti si pe mine , va rog :D

multumesc
 

sicora fabian

Active Member
In momentul in care pedunculul(codita florii)se ofileste, inseamna ca nu are seminte(nu a legat).
Desi floarea este hermafrodita, sunt multe varietati sterile.
Poti incerca polenizarea artificiala cu un betisor pentru urechi.
De la semanat la inflorit, poate dura mai mult de un an!
 

gabiee

Active Member
multumesc fabian ,
am si un peduncul , la care i-au cazut petalele , si sta drept fara sa se fi inmuiat , eu am crezut ca poate acela nu are seminte
astept atunci sa se usuce acesta , sau il rup acum si scot semintele ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

iata puii la doua luni dupa separare (scuze ca poza nu a iesit bine).
Ceea ce am observat este ca a crescut bulbul.Frunzele par pale din cauza luminii dar sunt verzi si frumoase.Nu am reusit sa ii prind ca lumea :cry: insa sunt fericita ca au rezistat pina acum.La primavara gata.....ii scot la .....gradinuta :rofl:
 
Sus