Inmultire CRIN prin solzi

fixpix

Active Member
Intrebare de baraj:
AM primit cativa solzi de Crin (Lilium)
Vreau sa incerc propagarea lor, sa dea bulbisori si am citit ca si taiat in doua pe orizontala functioneaza...adica va da bulbi si unde era atasat de bulb, si unde e taietura. Deci se dubleaza sansele.
DAR... daca e doar jumatate, nu scad "resursele" - adica noul bulbisor nu se hraneste din solz?
 

veretregn

Active Member
fixpix a spus:
Intrebare de baraj:
AM primit cativa solzi de Crin (Lilium)
Vreau sa incerc propagarea lor, sa dea bulbisori si am citit ca si taiat in doua pe orizontala functioneaza...adica va da bulbi si unde era atasat de bulb, si unde e taietura. Deci se dubleaza sansele.
DAR... daca e doar jumatate, nu scad "resursele" - adica noul bulbisor nu se hraneste din solz?
Intrebarea ta este retorica. Nu as taia solzii. As face tot posibilulsa obtin un bulb ok pentru ca apoi propagarea se va face mult mai usor.
 

sicora fabian

Active Member
Teoretic, la baza solzului sunt mai multi muguri, dar n-as risca!
Planteaza-i si dupa ce obtii bulbilii, iti este mai usor si mai sigur sa-i inmultesti.
"Propagare" este un termen pretentios, folosit mai mult pentru laborator . . . :D
 

Roxana Peled

Active Member
Ce imi place experimentul tau! :clap:
Asa cand te uiti la ei zici ca sunt uscati si morti. Apoi vezi ca au puisori :D
Foarte draguti. Sper sa ne tii in continuare la curent cu evolutia lor.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
deci se poate :clap: dar nu imi dau seama prea bine daca pana la urma ai taiat solzii ,parca pe unu il vad taiat ?:oops:
 

fixpix

Active Member
La explicatiile unui cultivator de pe alt forum (de prin America) am scos solzii din pamant si i-am replantat in alt fel, alt gen de mediu, apoi in punga ca sa tina umezeala si la intuneric.
Nu am facut chiar cum a zis el, dar am recurs la ce am avut.

Da, unul din solzi era urias si l-am taiat in doua. Unde era prins de bulb avea un bulbisor, dar cealalta jumatate inca nimic. Deci, poate l-am taiat degeaba.

Sa vedem peste 2-3 luni daca am ce planta in alte ghivece sau direct in gradina :)
 

marirogo

Active Member
Woow, super! Daca stiam anul trecut poate reuseam sa salvez un crin care fusese mancat aproape in intregime de harciogi.
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: asa imi explic eu acum multimea de crini aparuta la mine prin frloi ..ca atunci cind am scos din vasele cu flori crini sa ii mut afara multi solzi din astia s-au desprins si i-am pus la gramada in pamint gindindu-ma ca se vor incorpora in pamint si uite asa au aparut stoluri stoluri de crini acum ... :tavalit: :tavalit:
ce ti-e cu nestiinta ... nimeri ce nu te astepti ...( sa nu zic ca prostu)
 

miki70

Active Member
Felicitari Fixule , super ! Sa ne tii la curent cu experimentul.

Am si eu multi puisori de crini pe langa bulbii mari, ii pot muta acum sau tb sa astept pana in toamna
 

fixpix

Active Member
Si acuma se pot muta puii mici.
Am vrut sa scot gramezile de bulbi si sa ii mai raresc dar cum nu mai stiam care ce culoare e, am zis sa astept sa nu-i amestec.
La toamna sper sa imi aduc aminte, daca nu le pun etichete la inflorire.
 

fixpix

Active Member
Habar n-am.
Din cate stiu eu, NU prea. Desi se mai intampla. Mai des in cazul in care intervine omul, si polenizeaza.
Daca crinii iti fac seminte... n-ai de unde stii cum vor arata viitoarele flori.
Crinii mei nu prea fac seminte.
 

geodezia

Well-Known Member
pai singurul care facea seminte era ala tigrita de fapt eu cred ca nu erau seminte erau ca niste bulbisori la subsiorul frunzelor .ma refeream daca se corcesc la nivelul bulbilor dat fiind apropierea lor in spatiu mai redus .. cum e la trandafiri obtinuti din butasi pe radacina proprie nu pe radacina de rosa canina (adica cei altoiti)
 
Sus