Inmultire clematis

miki70

Active Member
Cei 2 butasi de Romantika am crezut ca nu s-au prins, PET-ul l-am lasat in continuare peste butasi si ma tot gandeam ce sa pun in locul respectiv. Ieri cand am udat am vazut un lastar de clematita care a iesit din pamant iar eu ma chioram in alta parte :)

screen shot on pc

Am o Romantika! Multumesc Caramelutza :hug:
 

miki70

Active Member
Multumesc Claudia. Au fost butasi cu muguri grasi, cred ca si de acolo dadea ceva dar i-a papat un paianjen care isi facuse cuib sub PET. :(
 

miki70

Active Member
Maimutele au facut radacini :) , le-am pus pe fiecare in pahare mici transparente si in sera.
 

geodezia

Well-Known Member
super felicitari clematitele sut greu de inmultit ..o sa ma uit in urma cum ai procedat sa incerc
 

Dea

Active Member
:clap: Minunat miki! Ai reusit!!! Felicitari si sa le vedem mari si pline de flori!
 

miki70

Active Member
Multumesc. Cand o sa vad paharele pline de radacini sunt sigura ca sunt pe calea cea buna. Ieri cat am umblat cu ele s-au ofilit putin, dupa cateva ore de stat in sera si-au revenit.
 

miki70

Active Member
geodezia a spus:
super felicitari clematitele sut greu de inmultit ..o sa ma uit in urma cum ai procedat sa incerc
Geo gasesti pe sunphoto la "aa_Experiment reusit" toti pasii. Nu pot da link de pe tableta.

Numai primavara poti aplica aceasta metoda, atunci cand le tunzi iei mugurii cei mai grasi . Am curatat tija de coaja si cand am dat cu clonex am dat si baza mugurilor, cred ca a contat f mult asta.
 

bradut

Well-Known Member
Miki, felicitari pentru maimute! :D Ma bucur pentru reusita ta. Inseamna ca merita incercat.
 

miki70

Active Member
Vreo 3-4 sunt inca verzi dar stagneaza, nu vor sa dea frunze noi :(

In primavara am taiat lastari noi/fragezi de la Miss Bateman (care nu aveau flori) si i-am pus in 2 ghivece cu pet in cap, unul din ghivece arata f bine, are lastari noi mici :dans: .
 
Sus