Inmultire clematis

miki70

Active Member
miki70 a spus:
Poze pe gaura PET-lui la Arabella . Un singur lastar s-a prins.

Asta sigur s-a prins, azi avea frunzulite mai mari. Romantika stagneaza, sunt muguri grasi dar nu-i vad sa miste, poate pt ca sunt prea aproape de sol si au racoare mai multa.
 

miki70

Active Member
Clematitele de sub PET


In prima poza Venosa Violaceea pusa pe 23 febr
in a 2-a e Romantika , se vede ca mugurele din dreapta incepe sa creasca
in a 3-a e Arabella pusa in toamna, i-au crescut mugurasii

Aici PET-ul nr 2 cu Arabella care stagneaza. Cred ca nu prea a avut apa, e pusa intr-un ront de rocarie.

 

miki70

Active Member
Lastarii tb sa aiba mugurasi nedesfacuti. E prima data cand incerc primavara, nu sunt sigura ca reuseste metoda dar merita sa incercati. Succes!
 

ghia_don

Active Member
Am pus azi un lastar sub pet, iar miine cind intru in celelalte clematite mai pun citiva butasi. Am sa vad ce iese :) ..
 

belisima

Well-Known Member
mi a reusit un marcotaj facut in vara trecuta la warzaka nike,am daruit deja mica planta,sunt f bucuroasa,am marcotat-o iar :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Miki daca aveam buton iti dadeam un like :rofl:
Sunt surprinsa de cat de bine arata butaseii tai din niste crampeiutze asa de mici. Eu nu cred sa se mai fleoschaie acum dupa aproape o luna, mai ales ca sunt destul de bine dezvoltati. Si chiar daca unii poate n-or sa reziste, daca ramai cu vreo 2-3 tot e o treaba :D
Bravo tie! :clap:
 

victoria

Active Member
Asta toamna am marcotat 2 lastari de Andromeda si acum 2 saptamani ,am vazut ca au facut radacini,asa ca i-am taiat si i-am plantat in ghivece. Acum vad ca au frumzulite mici verzi pe lastar.Sper sa le mearga bine in continuare.Cand mai cresc putin le fac si poze :D
 

gabrielais

Active Member
am pus si eu sub pet lastarii din cele primite de la Maria si tunse inainte de plantare; deocamdata sunt verzi; e primul experiment cu clematite :)
 

miki70

Active Member
Motatele mele din pastile sunt tot verzi dar mustati nu au :rofl: Oare pana cand ma vor tine in suspans?
Romantica care avea 2 mugurasi grasuni a dat inapoi, ceva i=a papat un mugure iar celalalt care e mai mic mi se pare ca nu mai e asa verde ca inainte.
Venosa Violaceea de la care am pus butasi in febr e inca verde.
Arabela s=a prins doar un fir din 10 :)
 

miki70

Active Member
Stiti ce am observat? Dc bate soarele pe ele cresc, cand nu mai bate nu mai cresc. Ma refer la maimutzele din pastile. Azi observai sa au crescut dar mustati inca nu au.
 
Sus