Inmultire clematis

belisima

Well-Known Member
cred ca mi-a iesit o clematita din seminte :mrgreen: deocamdata ,are o singura pereche de frunze,dar paroase asa ...seamana,sa vedem daca si rasare :rofl:
 

bibacj

Member
Ce metoda imi recomandti sa incerc acum pt inradacinarea unui butas de clematita primit? Multumesc
 

fixpix

Active Member
belisima a spus:
a inmultit cineva clematis prin seminteeee? :mrgreen: stiu ca fixpix avea una,poate intra pe aici sa ma incurajeze :twisted:
Da, cu o luna si ceva intarziere, dar te incurajez acuma.
Eu am reusit cu seminte. Clematite de 2 feluri.
Dar trebuie rabdare ZAU!

Mai am acuma 2 feluri la incercat...dar nimic deocamdata.

Eu o sa incerc cu ale mele varianta marcotaj aerian. Am reusit la o tibouchina, nu vad de ce n-as reusi si la clematitele astea. Colo mai la vara.

Tot trebuie tunse la un moment dat! Daca o dau in bara, vine foarfeca si tunde!
 

bibacj

Member
Am reusit si eu sa inmultesc clematita in perlit. Deja au aparut frunzele noi. Cat timp o tin in perlit? Apoi ce fac cu ea o pun in ghiveci sau direct in gradina? Multumesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din moment ce pana acum a stat la umbra, pana a inradacinat (pesupun ca a stat la umbra, nu?), eu as pune-o o vreme in ghiveci, pana cand dezvolta un sistem radicular mai sanatos. Cateva zile tot pe la umbra, pana se acomodeaza cu noul substrat si pe urma o aclimatizezi treptat la soare. Si mai incolo o pui in gradina. Eu as recomanda un ghiveci adanc, clematitele dezvolta radacini profunde, in felul acesta are loc sa-si dezvolte radacinile cat mai bine
 

bibacj

Member
Da a stat la umbra. Vroiam sa va cer parerea daca e prea repede sa o mut in pamant sau... Multumesc.
 

bibacj

Member
bibacj a spus:
Da a stat la umbra. Vroiam sa va cer parerea daca e prea repede sa o mut in pamant sau... Multumesc.
Nu inteleg ce s-a intamplat cu clematita mea. Avea frunzulite si acum am pierdut-o. Nu am schimbat nici una din conditiile in care era. :eek:f:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poate nu avea radacinile formate, multi butasi lastaresc fara a avea radacini, din rezerve, iar pe urma formeaza radacinile...daca butasul nu are suficiente rezerve care sa-l ajute sa dezvolte si radacini atunci moare, cu tot cu lastarasii dati

A mea Clematis alpina sunt sigura ca a inradacinat, pentru ca, dupa ce a stat pana la sfarsitul lui iunie cu 2 frunze, pe urma a inceput sa creasca ca o dementa, acum are 70 cm :)
 

Lopy

Member
bibacj a spus:
bibacj a spus:
Da a stat la umbra. Vroiam sa va cer parerea daca e prea repede sa o mut in pamant sau... Multumesc.
Nu inteleg ce s-a intamplat cu clematita mea. Avea frunzulite si acum am pierdut-o. Nu am schimbat nici una din conditiile in care era. :eek:f:
Lasa-ti parul in cap, Bianca, ca e greu sa inmultesti o clematita prin butasi. De regula, se inmulteste prin marcotare, dar mai bine, du-te la Attila sa te invete cum se face ;-)
ps. Ti-ai luat gradina ? :)
 

bibacj

Member
Lopy a spus:
bibacj a spus:
bibacj a spus:
Da a stat la umbra. Vroiam sa va cer parerea daca e prea repede sa o mut in pamant sau... Multumesc.
Nu inteleg ce s-a intamplat cu clematita mea. Avea frunzulite si acum am pierdut-o. Nu am schimbat nici una din conditiile in care era. :eek:f:
Lasa-ti parul in cap, Bianca, ca e greu sa inmultesti o clematita prin butasi. De regula, se inmulteste prin marcotare, dar mai bine, du-te la Attila sa te invete cum se face ;-)
ps. Ti-ai luat gradina ? :)
Am rezolvat... A murit clematita. :gandit: Gradina o tin la mama deocamdata. :oops:
 

dadalyna

New Member
Am pus si eu seminte de Jackmanii la germinat,au iesit toate insa au murit intre timp,trebuiau semanate prin martie cand incepe ziua sa se mareasca ca sa aiba suficienta lumina!
 

Dea

Active Member
Am si eu niste seminte de clematite ( productie proprie, amestec de Polish Spirit, Blue Angel, Kiri te Kanawa si M.me le coultre ) si din ce am citit semintele trebuie sa stea o perioada de cateva luni la rece ( in idea stratificarii ), iar ulterior vor fi plantate spre germinare. Voi cum a-ti procedat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am avut seminte culese toamna, deci nestratificate. Au ajuns in primavara la Belisima care mi-a spus ca acestea au germinat.
 

Dea

Active Member
Risc atunci, ca tot ma cam bate gandul si pun la germinat cateva, iar restul le las pentru primavara si le tin in frigider pana atunci. :D
Oare cum s-au dezvoltat plantulele dupa germinare la Belisima? Caramell, tu ai incercat inmultirea lor prin seminte?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau, Dea, nu am incercat. Dar nu e timpul pierdut pentru un experiment, am gradina plina de seminte de clematite. :D
 

Dea

Active Member
Caramell, ca tot m-a ros gandul asta, am pus cateva seminte la germinat, sa vedem ce iese. :D
Mi-ai dat o idee foart buna, voi verifica si eu in gradina, poate mai gasesc seminte, care deja trecute prin frig, ar trebui sa fie tocmai bune, din punct de vedere al stratificarii. Merita experimentat, daca tot la topicul " rasaduri " e mare agitatie :rofl:
 

miki70

Active Member
Eu am inmultit o Hagley Hibrid acum 1an prin lastari lemnificati pusi in gradina cu pet in cap (clematita a ajuns la Ana Popa, sunt curioasa dc ii merge bine)
In toamna 2012 am pus mai multi lastari de Arabella (in 2 locuri) , sub f pet doar un lastar are muguri verzi, deci se va prinde.
Tot in toamna am primit de la Carameluta :* lastari de Romantika, din 2 lastari unul are 2 muguri f grasi


Pe 23 febr cand am tuns clematitele am pus mugurii taiati la inradacinat cu clonex si atonik in pastile de tuba.
Mugurii :


Azi 4 mart se vad mugurii crescuti dar radacini inca nu:


Sunt curioasa dc reuseste ac metoda.

Din experienta mea cu PET-ul in gradina au sanse f mari de prindere lastarii cu muguri adormiti cat mai grasi iar acei grasuni sa fie cat mai aproape de suprafata pamantului asa cum vedeti poza cu Romantika. Un nod in pamant apoi grasunii la suprafata.
 
Sus