Inmultire clematis

claude

Well-Known Member
Moderator
:clap: :clap: :clap: Minunat, Ramona, deci tu ai si incercat-o si abia apoi ai postat metoda!
Ma bucur ca exista o metoda verificata de inradacinare toamna, eu am pus ceva lastari ca sa verific, tot in octombrie, dar pe urma am ingropat ghivecele in pamant in gradina, astept sa vad rezultatul la primavara.
 

R@MONA

Active Member
Abia acum am postat-o pt. ca nu stiam daca merge; am mai probat o alta metoda si in ghiveci si direct in pamant, dar nu a mers; dupa o luna si ceva un singur butas ramasese si avea un fir micut de radacina, dar s-a uscat si acela. Aceasta mi se pare mult mai buna- mai ales ca mi-a reusit experimentul!
Radacinile au crescut de au iesit prin gaurile paharului; acum ma gandesc sa o mai las putin si sa o pun in ghiveci cu pamant .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am mai incercat si am pus in mai, dar din vreo 6 butasi s-au prins doar 2. De aceea sunt foarte incantata de metoda ta, fiind deja incercata :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Super, Ramona! Eu am incercat sa prind lastari pusi in pet, direct in gradina. Vad la primavara ce s-a ales de ei. Dar e de retinut metoda ta, mai ales ca e verificata :D
 

R@MONA

Active Member
kerkyra a spus:
Super, Ramona! Eu am incercat sa prind lastari pusi in pet, direct in gradina. Vad la primavara ce s-a ales de ei. Dar e de retinut metoda ta, mai ales ca e verificata :D
Am incercat si asa, dar nu mi s-a prins niciunul!Mi s-au uscat toti!
 

ghia_don

Active Member
Imi place :D ...si daca e verificata, metoda e si mai buna....
Pina acum n-am avut noroc cu butasitul la clematite... :(
 

miki70

Active Member
Eu am prins anul trecut in toamna in gradina, in ghiveci ingropat si cu PET in cap. Daca lastarii sunt lemnificati este important sa aiba mugure adormit .
 

Dea

Active Member
Felicitari Ramona! :clap: si iti multumim pentru experiment!
Acum, parca as da timpul inapoi prin octombrie, sa-l incerc si eu :D
 

R@MONA

Active Member
Multumesc!
Stai linistita ca imediat trece iarna si vei putea proba! Eu voi incerca si la vara,ca vreau sa inradacinez muuuuuuulti butasi!
 

miki70

Active Member
Ramona in link-ul dat de tine spune ca se foloseste o substanta Menedael . Tu ce ai folosit? Am cautat aceasta substanta pe net si nu am reusit sa aflu ce este.
 

veretregn

Active Member
Unde ai ținut ghiveciul? Temperatură?Pulverizare cu apă?

Mulțumesc frumos pentru această postare.
 

R@MONA

Active Member
veretregn a spus:
Unde ai ținut ghiveciul? Temperatură?Pulverizare cu apă?

Mulțumesc frumos pentru această postare.
Ghiveciul (paharul) il tin pe un pervaz; temperatura normala, de apartament , (nu am centrala pe gaz ) ; nu am pulverizat, pt .ca nu cred ca era nevoie,isi trage perlitul apa cat ii trebuie.
 

anasstasia

Active Member
De unde pot cumpara perlitul si de unde pot cumpara Clonex gel?
Cind putem incerca sa realizam inradacinarile?
 
Sus