inmultire catalpa

Roxana

Active Member
dana_rusu: invit pe domnul Fabian sa-mi spuna cand pot semana semintele de catalpa,prin grija fetelor voi intra in posesia unor seminte si vreau sa fiu pregetita :?

sicora fabian: Dana, cred ca leutzul ala al tau rade de mine, ca ma domnesti satiric!
Apoi, stiu eu cateva fete de pe forum care deja au catalpe din seminte.
Catalpa este o specie subtermofila, insamantarea se face in primavara, cu samanta nestratificata. Daca vrei sa incerci, poti semana si in casa, intr-un ghiveci, dar sa-i asiguri multa lumina!

dana_rusu: adica trebuie sa astept pana in primavara :cry: nu pot sa le seman in casa geamurile sunt revendicate deja ,pot sa le pregatesc pastilute de turba sau direct in pamant?

gabiee: dana, fabian, eu nu am avut rabdare pana in primavara :D

http://gabiee.sunphoto.ro/catalpa

dar am mai lasat cateva seminte si pentru primavara :)

sicora fabian: Singura problema cu semanatul timpuriu este ca nu au lumina destula si se alungesc. In rest, bafta! Nu sunt alte impedimente! :clap:

gabiee: da , stiu ..... dar ce sa fac daca nu am mai avut rabdare :)
pun seminte si la primavara si voi compara evolutia lor :D

presco: Si eu am sa pun catalpa la incoltit, dar mai in primavara. Oare cresc destul de repede?

gabiee: da , cel putin in stadiul acesta , au crescut foarte repede
semintele au incoltit in servetel umed in 2-3 zile
cam o luna au plantutele mele , au deja a doua pereche de frunze , in afara de acele primele doua

presco: E foarte incurajator ce-mi spui cred ca nu am sa mai astept mult si le pun si eu dupa sarbatori la incoltit. Am geamul spre sud asa ca nu o sa sufere din cauza lipsei de lumina.

dcpetre: Puteti sa-mi spuneti daca aveti de vanzare seminte de catalpa? Sau sa ma indrumati de unde pot cumpara. Multumesc.

cory_helen: creste in ghiveci? eu am vazut in parcul izvor si este copac... cred ca se gasesc seminte sub el...

numai ca acum fiind fara frunze, e mai greu de identificat... parca era cu flori roz asta...

seamana la frunze cu platanul... imi place si mie... :D
 

Roxana

Active Member
nickserr: am reusit sa scot pui de catalpa din seminte. sper sa reziste toate. ce fac mai departe? cum le ud? trebuie sa le transplantez? puii au doar 2-3 cm.

Floria:
nickserr a spus:
am reusit sa scot pui de catalpa din seminte. sper sa reziste toate. ce fac mai departe? cum le ud? trebuie sa le transplantez? puii au doar 2-3 cm.
Sunt prea mici , mai lasa-i putin sa ajunga la 10 cm si ii transplantezi individual in vasul lui. Ne arati si noua foto cu puisorii tai ?

nickserr: sigur. sorry pt calitatea pozei.
http://www.flickr.com/photos/nickserr/4460331560/
solul este inca destul de ud. ma tem sa nu mucegaiasca.

dana_rusu" Nic in cat timp germineaza ?eu le-am pus de doua saptamani si nic ,nic :cry:

presco: Dana, trebuie acoperite cu pamant ca altfel nu germineaza. La mine au germinat usor cam dupa 2 saptamani.

dana_rusu: sunt acoperite Diana astept poate poate ,mai am insa asa ca mai incerc.

gabiee: eu am pus semintele in servetel umed la caldurica in decembrie
dupa 3-4 zile au germinat si le-am mutat in pamant
au crescut foarte repede ....
azi am mutat in pamant , de proba , pe unul cel mai mare de vreo 20 cm
http://gabiee.sunphoto.ro/catalpa/12176600

nickserr: de germinat ...in maxim o saptamina...fara pregerminare, fara nimic.

nickserr: am mutat fiecare planta in vasul ei. cit timp le tin asa...? de fapt intrebarea este cind le pot transplanta in gradina? in toamna asta sau in primavara?

Floria: Eu le mut direct in gradina cand ajung la 10 cm le pun un semn, le ud regulat si nu las buruianul sa creasca pe langa ele.

ACHIMENES: Am pus din curozitate, mai multe seminte la germinat pe 15 aprilie si cea mai grabita a fost catalpa, cu rata de germinare de 100%, urmata indeaproape de datura atunci si acum

Fleur: Am si eu la muiat niste seminte de catalpa, cred ca sunt ca mi le-a dat cineva ieri dar nu stia cum se numeste pomul. Sunt ca cele de pepene ca forma dar maronii si mai mici si stau in niste teci plate.

ACHIMENES: Semintele de catalpa nu au nevoie de inmuiere, incoltesc aproape imediat :rofl: :rofl: :rofl:

Fleur: Inseamna ca le pun deja incoltite maine :rofl:

victoria222: Astazi am fost in Cismigiu si am luat pranzul la umbra unui copacel de Catalpa pe malul apei. Era asa de frumos cu frunzele alea mari si cu pastaile atarnatoare incat mi-am amintit de o pastaie plina de seminte pe care o culesesem prin martie de langa Muzeul Taranului dar am uitat de ea. Voi pune semintele la germinat cat mai curand. Copaceii vostri ce mai fac?

victoria222: M-am razgandit. Nu mai vreau Catalpa :eek:
Cautand pe internet informatii despre acest copac am aflat ca este o foarte buna sursa de viermi pentru pescuit, carora le si spune "Catalpa worms". Daca dati un search pe google pe aceasta tema veti afla toate detaliile. Eu am inteles ca simpla udare frecventa a copacului favorizeaza cresterea si inmultirea acestor viermi care sunt un fel de omizi ( foarte apreciate de pescari, de altfel).Dar ca acestia cresc si singuri, daca nu esti atent, fara sa uzi copacul neaparat :x
Eu nu pot sa suport nici macar ideea de vierme, asa ca mi--a pierit entuziasmul :(

ACHIMENES: Eu deja le-am tras la ghiveci, cresc ca nebunele :rofl: :rofl: :rofl:
Gasim noi ce sa facem cu viermii.........hranesc gainile :rofl: :rofl: sa faca oua mai des :rofl: :rofl: :rofl:

ACHIMENES: Plantutele mele de catalpa cresc vazand cu ochii in curand le voi trece in gradina.
 

ACHIMENES

Member
Deja le-am trecut in gradina de vreo 3 saptamani si le merge de minune, mai ales ca au luat in plin ploile din zilele trecute.
 

dcpetre

New Member
taieri catalpa

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti caum se tunde arborele de catalpa astfele incat sa ramifice. Multumesc.
 

Floria

Active Member
Re: taieri catalpa

dcpetre a spus:
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti caum se tunde arborele de catalpa astfele incat sa ramifice. Multumesc.
Pur si simplu ii tai varful si apoi scurtezi si ramurelele care apar dupa ce au crescut suficient.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am gasit ceva poze cu Catalpa ,si m-am gandit sa va arat acum ce flori frumoase face :oops:
nu am gasit topicul lui :? asa ca pun aici pozele .


imi cer scuze moderatorilor daca sunt foarte off topic :oops:
 

Dea

Active Member
Sannamaria, are niste flori imense si foarte frumoase. Nu mai retin, dar am impresia ca sunt si usor parfumate? Sunt niste copaci ornamentali frumosi, placuti si prin frunze, si prin coroana ( pe timp de iarna ), dar si prin flori!
Ai acest copac in gradina?
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu imi aduc aminte ca florile sunt parfumate si miros superb :D
Am si eu o intrebare ... mai e un soi de copac la fel, florile sunt la fel, frunzele la fel dar pastaile de seminte nu sunt lungi ca fasolea ci rotunjoare si bombate cu varf piramidal parca in vreo 3 laturi :? . E vreo diferenta sau si acela este tot catalpa? Florile sunt mai mari si mov din cate imi aduc aminte. Acela sigur miroase, frumos copacel!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Dea ! da e parfumat ,si alunga tantarii din cate stiu eu ! da avem trei exemplare ,plantati in fata casei [ portii] in 2008
daca nu ma insel ... unul e mai rahitic ca pe jumatate e in umbra unui castan urias pe care-l are vecinul :roll:

Roxana ,asta are pastaile lungi ,nu cunosc soiul de care zici :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Roxana , da am vazut e altfel decat am eu , si cu ocazia asta am aflat si numele complet la al meu Catalpa bignonioides :D
mersi :D
 

Roxana Peled

Active Member
:D Asta mov miroase tare bine din cate imi aduc aminte si infloreste inainte de a scoate frunze. Este insa un copac foarte mare.
Aveam unul in curtea blocului in care am locuit vreo 4 ani. Tin minte ca ma fascina in fiecare primavara, mai adunam floricelele cazute pe jos, mari, grasutze, mirosicioase :visator: E interesant ca poate fi inmultit prin seminte. Pacat ca nu am spatiu pentru un asemenea monstru :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine, tu pune-le la loc sigur, ca poate ajung prin zona, de nu vine zapada :) Ca daca vine zapada o sa te duci domnia ta la posta :rofl:
 

ionutsu92

New Member
Sus