inmultire catalpa

nickserr

New Member
am incercat sa caut semintele...dar nu am reusit. in tecile respective nu am gasit decat un alt tesut oarecum lemnos...
care sint semintele?
 

nickserr

New Member
am cautat si in cele verzi, dar si in cele uscate. din pacate cele deja uscate sint cazute pe jos si nu am putut gasi decit acelasi tesut lemnos, de data asta intarit. dar nu am gasit seminte. poate nu caut eu unde trebuie :D
 
A

Anonymous

Guest
[asteapta coacerea "tecilor" acelea verzi si cand se coc cam prin octombrie,culegele,despica-le si inauntru gasesti niste "foitze subtziri si transparente care au in mijloc o samantza
samantza e plata si maronie
eu am 2 catalpe care au cam 3aNI si stau de toamna trecuta in gradina
anul asta au crescut foarte mult
in primavara mi-a mai aparut intr-un ghiveci inca una care peste 2 ani ishi va ocupa locul in gradina
aduna cateva teci de alea si pune continutul la insamantzat ,vei reusi
 

dana_rusu

Member
:salivat: poti sa-mi dai si mie una doua ca eu am ani de cand le urmaresc pe cele din oras si nu am reusit :?
 

ilinil

Member
Am citit pe undeva pe net ca semintele de catalpa germineaza mai repede daca sunt supuse trei patru zile la temperaturi foarte joase ( -15 -20 grade Celsius ) . Cred ca asa este pentru ca dupa gerurile din iarna asta am luat dintr-un copac doua teci si am pus semintele in pamant ( intr-o tavita ) acoperite cu 2 3 mm de pamant si cu folie transparenta deasupra . N-au trecut multe zile si au si aparut . Au cam 7 cm inaltime acum si sunt dragute foc .
 
Sus