Inmultire begonia

CocoT

Member
anusca
Trimis: Mie Aug 30, 2006 1:59 pm
am cumparat o begonie rex este super frumoasa dar am o nelamurire.
cumva si acest tip de begonie se usuca pe timp de iarna ?
 

CocoT

Member
miha1950
Trimis: Mie Aug 30, 2006 2:42 pm
Begonia Rex face parte din begoniile decorative prin frunze.Nu se usuca iarna.Trebuie ferita de curentii de aer, iar iarna are nevoie de o atmosfera uscata.Se inmulteste prin butasi de frunze: se tin frunzele in apa pana fac radacinute si apar frunzulite la baza petiolului.
 

CocoT

Member
anusca
Trimis: Dum Sep 03, 2006 6:23 pm
Mihaela am pus la prins trei frunze de begonie; 2 in apa si una am rupto in doua bucatele si am puso in pamant.
sper sa reusesc.
 

CocoT

Member
ribana
Trimis: Dum Sep 03, 2006 7:22 pm
Am avut un lastar de begonie cu frunze decorative care si-a rupt o frunza pe care nu m-am indurat s-o arunc... asa ca a stat pe pamant in ghiveciul unei flori care i-a tinut umezeala (nici macar varata in pamant nu era ) si dupa o vreme, din acea frunza, s-a ivit o noua begonie...
 

CocoT

Member
ribana
Trimis: Mie Sep 13, 2006 10:58 pm
aseara am primit cateva frunze de begonie cu frunze decorative. Le-am pus in pamant si astept sa vad ce fac. Sunt vreo 4 tipuri asa ca, daca se prind, o sa am ce va trimite.
Sper sa nu fie doar un vis...
 

CocoT

Member
dorinas
Trimis: Vin Sep 15, 2006 8:36 am
nu este deloc un vis, eu am pus o frunza dintr-o begonie la fel ca a ta prin martie cred si acum am deja o begonie care are patru frunze si infloreste. O sa postez si o fotografie daca am timp sa vedeti mugurii de floare ca planta o puteti vedea in album.Am experimentat si cu o frunza de begonie in apa si aceea a facut radacini si puiutul l-am dat cuiva.
 

CocoT

Member
anusca
Trimis: Vin Sep 15, 2006 10:31 pm
incerc sa pun frunze direct in pamant ,pentru ca si cea pusa in apa sa molesit...trebuie sa aleg frunzele mai mature?poate de data asta cu mai mult noroc
 

CocoT

Member
gabi_gabriella
Trimis: Vin Sep 15, 2006 10:49 pm
am citit ca poti inmulti begonii si daca pui frunza direct pe pamant , cu dosul frunzei,dupa ce i-ai facut cateva taiaturi la nervurile mai mari
de incercat nu am incercat
 

CocoT

Member
fdana
Trimis: Vin Sep 15, 2006 11:08 pm
eu am pus-o intr-o caserola de inghetata cu capacul peste sa se patreze umiditatea
 

CocoT

Member
sicamin
Trimis: Sam Sep 16, 2006 7:09 am
Am avut si eu o begonie gabena foarte frumoasa dar cand a inceput sa infloreasca ,a inceput sa ptutrezeasca si bulbul.Cred ca am udato prea mult. Am luat frunzele si l-eam pus in pamant si nu au facut nici un puisor desi au doua luni.Frunzele arata bine ,dar nu vad nimic care sa creasca langa frunza. Poate face bulbisor mai intai si apoi da lastari?Cum sa procedez? Cat mai trebuie sa astept?
 

CocoT

Member
anusca
Trimis: Dum Sep 17, 2006 6:26 pm
am vazut la tv ca begonia rex se poate inmulti si prin fragmente de frunze: se taie frunza pe nervurile principale baza fiind mai ascutita.... le-am pus in pamant: in 20 de zile trebuiau sa faca radacini... in nici doua saptamani sau uscat...
 

Erwin

Member
CocoT
Am incecat si eu sa inmultesc begonii cu bulb prin frunze. In cel mai fericit caz frunza a facut radacini si a trait asa mult si bine. Insa nu a crescut vreo planta. Inmulteste-le prin butasi sau primvara sectionand bulbul, dar pe fiecare butica de bulb sa fie un lastar. Ideea e ca atunci cand sectionezi bulbul, lastarii sa nu depaseasca mai mult de 10 cm. Partile sectionate ale bulbului le dai prin praf de carbune din lemn fructifer. Da rezultate bune.
 

Erwin

Member
Cum stati cu inmultitul la begonii? Ati inmultit ceva in vara/toamna asta? Eu am vreo 21 butasi de care sunt sigur ca s-au prins si inca vreo 10-15 in "asteptare"...
 

Roxana

Active Member
Butasi

''Recolta'' a fost foarte slaba in ceea ce priveste Begoniile anul acesta. Nu am reusit sa inmultesc nici un pui, nimic. :(
 

melu

Member
Buna ziua tuturor,
Ma poate ajuta si pe mine cineva?... am cumparat ( pentru a"n" oara) o begonie elatior probabil... din Cora, din cele cu flori ca niste mici trandafirasi, si as vrea sa stiu daca aceasta specie se poate inmulti prin butasi, pt ca imi e frica ca va muri ca inaintasele ei si as vrea sa incerc sa obtin una crescuta la mine... Din cate mi-am dat seama pana acum aceste begonii nu au bulb... sau m-am uitat eu prea tarziu in ghiveci?... nu stiu, cert e ca imi plac extraordinar de mult, dar nu reusesc sa aclimatizez niciuna... si tare imi pare rau. Probabil gresesc undeva...? Multumesc anticipat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, sunt begonii elatior si nu au bulbi. Poti sa le inmultesti prin lastari. Singura lor chichita este udarea: au radacini mici si putrezesc usor cum le-ai udat prea mult.
 

melu

Member
Multumesc pentru promtitudinea raspunsului.
Cred ca ma voi duce acasa si voi incerca sa desprind un mic butas, sa vad ce iese... Acum cand este "in forma" planta mama. Sambata am achizitionat-o asa ca deocamdata sper ca se simte bine la mine, fereastra spre SE, temp. 20grade, ... cu udarea sper sa nu dau gres.
Multumesc inca o data. Va admir pentru ce faceti!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sper sa te ajute.

Te invit sa postezi de cate ori ai o problema, ti-ai luat o planta noua, etc. Si vino si la intalniri. :wink:
 

melu

Member
Multumesc mult si pentru invitatie.... Cu intalnirile e cam greu in ceea ce ma priveste...stau fff prost la capitolul timp.... si de ce sa nu recunosc nu sunt prea sociabila probabil din acelasi motiv. oricum multumesc, am invatat multe de pe acest site,...si am sa ma straduiesc mai mult sa-mi fac timp. Cu stima.
 
Sus